Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Grāmatas atvaļinājumu laikam

Vasara un atvaļinājumi pašā plaukumā. Lai negarlaikotos pludmalē vai atvilktu elpu pēc dārza darbiem, esam sarūpējuši jaunas grāmatas. Laba humora deva garantēta, ja lasīsiet S. Filipsas romānu "Kad zvaigznes apvienojas" un V. Zismana "Ceļvedis orķestra pasaulē un tās pažobelēs", spraigiem notikumiem sekosiet K. Grebes, D. Judinas un citos detektīvromānos. Mūsu vēstures tumšās dienas, bet gaišos cilvēkus atradīsiet grāmatās "Mēs tiksimies mūžībā" un "Svešam kļūt" . Protams, arī grāmatas bērniem, zinātniskā literatūra un vispārizglītojoša rakstura darbi ir jaunumu klāstā. Tveicīgiem vakariem un baltajām naktīm Imanta Ziedoņa dzejas un Valda Atāla dziesmas, bet varbūt jestri Vidzemes danči un ne tikai. Lai bauda lasīt!

Ābola, Laila. Gadalaiku rotaļas. Notis. Dziesmas pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Rīga: Izdevniecība RaKa, 2021. Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Dziesmu krājumā ievietotas abu autoru radītās dziesmas, kas apkopotas gadalaiku ciklos. Tās pārsvarā veltītas pārmaiņām dabā, cilvēku dzīvē un arī gadalaikiem raksturīgiem svētkiem. Pēc grūtības pakāpes dziesmas ir piemērotas pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Laila Ābola ir dziesmu mūzikas autore, pirmsskolas mūzikas pedagogs, strādā Kuldīgas pusē. Ar viņas dziesmām iznākušas vairākas grāmatas un diski. Leontīne Apšeniece ir dziesmu tekstu autore, mediķe un dzejniece, darbojas Rēzeknes pusē. Viņa ir 26 bērnu dzejas grāmatu, trīs muzikālu izrāžu un vairāk nekā 300 bērnu un pieaugušo dziesmu tekstu autore. Lasītāji jau pazīst abu autoru kopdarbus „Dziesmiņas par valodiņu” un „Dziedošais alfabēts un Krāsu simfonija”. Grāmata noderēs gan pirmsskolas, gan sākumskolas pedagogiem un arī ģimenēm mājas muzicēšanai un mūzikas pamatu apguvei.  

 

Ārčers, Džefrijs. Tā stunda nāk. Angļu romāns. Rīga: Kontinents, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Tā stunda nāk sākas ar pirmsnāves vēstules nolasīšanu. Tā spēcīgi ietekmēs Harija un Emmas Kliftonu, kā arī Džailsa Beringtona un lēdijas Virdžīnijas dzīvi. Džailsam ir jāizlemj, vai aiziet no politikas un glābt mīļoto sievieti Karīnu, kas atrodas aiz dzelzs priekškara. Bet – kas ir Karīna? Patiešām iemīlējusies sieviete vai tomēr spiedze? Lēdijai Virdžīnijai draud bankrots, un viņa neredz izeju no finansiālajām problēmām – līdz brīdim, kad tiek iepazīstināta ar nelaimīgo Sairusu T. Grāntu III, kas no Batonrūžas Luiziānas štatā ASV ieradies Anglijā, lai noskatītos sava zirga skrējienu karaliskajā Eskotā.   

 

Atāls, Valdis. Dziesmas. Rīga: Dienas Grāmata; Austras biedrība, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.    

Izdevumā “Valdis Atāls. Dziesmas” apkopotas piecdesmit piecas tuvu un tālu zināmas un iemīļotas Atāla dziesmas ar paša autora, kā arī Egila Bāra, Imanta Ziedoņa un Gabrielas Mistrālas vārdiem  Knuta Skujenieka atdzejojumā. Nošu pierakstu izstrādājušas mūziķes Ilze Grunte un Kristīne Locika. Grāmatas pirmā vāka dizainu veidojusi Elizabete Atāls. 

 

 

 

Bakše, Ilona. Mārīte Punktīte. Stāsti bērniem no 3-7 gadu vecumam. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mārīte Punktīte dodas piedzīvojumos un iepazīst citus pļavas iemītniekus. Viņa iemācās, ka ir svarīgi novērtēt īstu draudzību un saprot, ka ikvienam savas mājas ir vismīļākās. Kopā ar Punktīti kaut ko skaistu iemācīsies gan lielie, gan mazie lasītāji un klausītāji.

 

 

 

Blodone, Iveta. Meli un porcelāns. Latviešu romāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.    

Lora Blumberga pēc šķiršanās no vīra un iepazīšanās ar brīvdomātāju Rihardu pamet labi atalgotu darbu un atver savu kulināro iepazīšanās klubiņu, kas kļūst par iecienītu satikšanās vietu. Kaimiņos darbojas antikvaritāts, kura īpašnieks Georgs draudzējas ar Loru. Taču tad sākas dīvaini un nepatīkami atgadījumi – Georgam pienāk vairākas dīvainas anonīmas vēstules, pie kluba durvīm tiek nobērtas ar sāli sajauktas smiltis, turklāt kādam antikvariāta klientam pa ceļam mājās nozog izsolē nopirktu gleznu. Kā šie notikumi saistīti? 

 

 

Deinsa, Keitija. Kas ir vīrusi? Pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kas ir vīrusi? Kā vīrusi izplatās? Kas ir vakcīna? Kāpēc man ir jāmazgā rokas? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem meklē šajā vērtīgajā grāmatā. Tā labi noderēs arī dabaszinību un veselību mācības apguvē. 

 

 

 

 

 

Dzīvnieki. Sveiks, mazulīt! Pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: BJB "Zinītis". 

Šajā grāmatiņā mazulis kopā ar Dārtu iepazīs dzīvniekus. Katru grāmatiņu ir ērti satvert un šķirstīt, kā arī paņemt līdzi – uz bērnudārzu, pludmali vai ceļojumā.

 

 

Eriksons, Tomass. Apkārt vieni vienīgi idioti priekšnieki. Komunikācijas psiholoģiskie aspekti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vienkārša, revolucionāra metode, kā saprast apkārtējos. Bieži vien tā sauktie "idioti" ir vienkārši cilvēki, kas izturas un komunicē citādi nekā mēs. Zviedru komunikācijas eksperts T. Eriksons izdala četrus tipus: Sarkanie – dominējoši un valdonīgi, Dzeltenie – sabiedriski un optimistiski, Zaļie – draudzīgi un relaksēti, Zilie – precīzi un analītiski. Ja saprotam katra kolēģa, drauga un ģimenes locekļa rakstura iezīmes, attiecības veidojas daudz veiksmīgāk. Autors sniedz daudz praktiskas informācijas par to, kādas ir katra tipa stiprās un vājās puses, kā sadarboties ar "dažādu krāsu cilvēkiem", kā sniegt pozitīvu un negatīvu atgriezenisko saiti un kā vislabāk formulēt e-pasta ziņojumus katra tipa pārstāvjiem.

 

Filipsa, Sūzana Elizabete. Kad zvaigznes apvienojas. Amerikāņu romāns. Rīga: Kontinents, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Pasaulslavena operas soliste, kurai karjera allaž ir bijusi vissvarīgākā, un ārkārtīgi talantīgs sportists, kas vēlas sasniegt izcilību. Viņu sastapšanās aizsāks galvu reibinošu, dzirkstoša humora un dvēselisku atklāsmju pilnu romantisku ceļojumu. Mīlestība pārvar ikvienu šķērsli, un notikt var jebkas, kad apvienojas divas zvaigznes, divas degošas sirdis… Šis romāns jūs sasmīdinās, aizkustinās, ļaus aizmirsties un tad atkal atrasties: tas būs brīnišķīgs atvaļinājuma piedzīvojums, pēc kura sirds kļūs mazliet vieglāka un domas – gaišākas. 

 

Ģenerālis Gunārs Dāboliņš. Latvijas robežsardzes ģenerāļi. Rīga: Autora izdevums, 2021. Pieejams: JPB.

Grāmata sagatavota uz ieprieksējo izdevumu "Pulkvedis. Medaļas otra puse" un "Ģenerālis. Ordeņa otra puse" bāzes ar jauniem papildinājumiem. Grāmatas saturs saistīts ar militāri-politisko tematiku, ir balstīts uz reāliem notikumiem un ir Latvijas virsnieka dienesta stāsts. Galvenie varoņi ministri, ģenerāļi, iekšlietu ministrijas darbinieki. Grāmatā netrūkst interesantu, asu, spraigu, dramatisku momentu, nezināmu vēsturisku faktu. Grāmata uzrakstīta, izmantojot ģenerāļa G. Dāboliņa atmiņas un viņa personīgā arhīva materiālus. 

 

Gilberta, Elizabete. Meiteņu pilsēta. Amerikāņu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

1940. gads. Viviana Morisa deviņpadsmit gadu vecumā ir izslēgta no Vasera koledžas nesekmības dēļ. Turīgie vecāki aizsūta viņu uz Ņujorku pie Pegas tantes, kurai pieder panīcis izklaides teātris “Lilijas skatuve”. Tur Viviana iepazīst veselu plejādi harismātisku personību, tostarp izpriecu alkstošas rēvijas meitenes un seksīgus aktierus. Kad Viviana privātajā dzīvē sper kļūmīgu soli, izraisot profesionālu skandālu, viņas jaunā pasaule sagriežas pilnīgā virpulī. Šo notikumu rezultātā viņa iegūst gan jaunu izpratni par dzīvi, kādu sev vēlas, gan par brīvību, kāda nepieciešama tās sasniegšanai. Un Viviana iemācās mīlēt savu izvēlēto dzīvi... Vecumdienās rakstīdama savu dzīvesstāstu, Viviana atceras, kā toreizējo gadu notikumi mainīja viņas dzīves gaitu, un atsauc atmiņā pacilātību un neatkarību, ar kādu viņa gāja savu ceļu. “Sievietes dzīvē agri vai vēlu pienāk brīdis, kad viņai apnīk nemitīgi kaunēties,” Viviana raksta. “Pēc tam viņa ir brīva un var ļauties savai patiesajai būtībai.”

 

Grebe, Kamilla. Nemaņa. Zviedru detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Astoņpadsmit gadus vecais Samuēls ir uzsācis visai apšaubāmu dzīvesveidu, kas aizved viņu likuma otrā pusē. Pēc iesaistīšanās neveiksmīgā narkotiku darījumā puisim nākas bēgt, jo viņam pēdas dzen gan policija, gan noziedznieki. Samuēls atrod pajumti pie kādas ģimenes netālajās šērās un sāk strādāt par viņu slimā dēla asistentu. Tikmēr izmeklētājs Manfreds Ulsons ir atgriezies Stokholmā. Kad tiek atrasts kāda narkodīlera līķis, viņš tiek pieaicināts izmeklēt noziegumu. Drīz jūra izskalo krastā vēl vienu līķi, un izmeklēšana kļūst aizvien sarežģītāka, tāpēc Manfreds vēršas pēc palīdzības pie Hannes, noziedznieku profila veidotājas. 

 

Grigule Džonsa, Silvija. Un ko nu?!  Latviešu autobiogrāfiskā proza. Rīga: Laika grāmata, 2021. Pieejams: JPB.

Grāmatas "Un ko nu?!" autore Silvija Grigule Džonsa ir Īrijas veclatviete, Zaļajā salā nokļuvusi līdzīgi citiem latviešu bēgļiem pēc Otrā pasaules kara. Māte sešiem bērniem un 13 mazbērniem, Īrijas latviešu vidē atsaucīga ar savu pieredzi un zināšanām. Viņas grāmata ir vērtīgs mazāk zināmas latviešu trimdas stāsts, balstīts faktos. Šī ir vien otrā grāmata par latviešiem Īrijā, kur joprojām mīt un darbojas ievērojama latviešu kopiena. Grāmata sarakstīta aizraujošā vēstījumā, balstīta faktos, atklājot arī vēsturisko un specifisko laikmeta fonu. Tapusi pēc 13 gadus vecās mazmeitas rosinājuma, tāpēc sarakstīta valodā, kas saprotama arī pusaudžiem. 

 

Gundars, Lauris. Svešam kļūt. Latviešu romāns. Rīga: Dienas Grāmata, 2021. Pieejams: JPB.

Romāns "Svešam kļūt jeb Stāsts par Gunāru A.", kas veltīts latviešu brīvības cīnītājam un ievērojamam PSRS okupācijas laika disidentam Gunāram Astram. Pats romāna autors savu darbu raksturo šādi: "Neapskaužu pieminekļos kaltos — izcilības vēršas iedomu tēlos, bet varonība bez saprotamām likmēm pārtop nomācošās dogmās. Grāmatas mērķis ir iezīmēt Gunāra Astras dzīvei fonu, cilvēka patiesās dzīves fonu — mums pie viņa jāatgriežas pašsaprotami, ne abstrakta pienākuma dzītiem. Vien tad piemineklim ir jēga. Piemineklim, kas mums nepieciešams." 

 

Hānbergs, Ēriks. Amata tecēs arī aizparīt. Cēsu novads. Novadpētniecība. Rīga: Jumava, 2021. Pieejams: JPB.

Grāmata stāsta par Amatas novadu un tās iedzīvotājiem 20 gadu garumā, kopš novads pastāv. Par apskates objektiem, sadzīvi, kultūru, saimniecību, sasniegumiem. Intervijās ar novada iedzīvotājiem redzam novada dzīvi un attīstību gadu gaitā viņu acīm un mākslinieka Agra Liepiņa meistarīgos portretējumos ieraugām arī ievērojamos novadniekus. 

 

 

 

Heigs, Mets. Pusnakts bibliotēka. Angļu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Noras dzīve mainījās uz slikto pusi, tā kļuva nepanesama. Un tad, sitot pusnakts stundai viņas pēdējā dzīves dienā, viņa attopas bibliotēkā. Norai tiek sniegta iespēja izmainīt to, ko viņa nožēlo, un izmēģināt katru no citām dzīvēm, kādas viņa varēja būt dzīvojusi. Un tas noved pie jautājuma: kādām būtu jābūt pareizajām izvēlēm un kā nodzīvot vislabāko dzīvi?   

 

 

 

Iepazīsti burtus un mācies lasīt! Mācību līdzeklis pirmsskolas vecuma berniem. Rīga: Jumava, 2021.  Pieejams: BJB "Zinītis".

34 kartītes. 

 

 

 

 

 

Iepazīsti ciparus un mācies skaitīt! Mācību līdzeklis pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Jumava, 2021.  Pieejams: Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

16 kartītes. 

 

 

 

 

 

Ikes, Jans.12 Latviešu dzeja. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2020. Pieejams: JPB.

Dzejas krājums "12" ir dzejnieka jaunākā, ceturtā grāmata. Dzejnieks saka: "Kas ir šīs 12 skices? Tās ir daļa manas dzīves, tie ir 12 mirkļi, kurus vēlos izcelt. Pārskatot gadu no savas dzīves, spēju ik dienas vārdos ietērpt dažādas emocijas, tā uzzinot ko jaunu arī pats par sevi. Vai tas jūs spēs uzrunāt un aizraut, tas jau paliek katra paša ziņā". Emocijas un sajūtas, kurām autors dzīvē iet cauri, savijas vārdos un rindās. 2019. gadā ik dienu ir sacerēts tieši viens dzejolis un iekļauts šajā dzejas krājumā.   

 

Janga-Eizendrāta, Pollija. Mīlestības vienādojums. Vīrieša un sievietes attiecības. Rīga: Lietusdārzs, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka,

Grāmatas autore, balstoties savā desmitiem gadu ilgajā pieredzē, praktizējot Junga psihoanalīzi, pāru psihoterapiju un budismu, ir nonākusi pie atziņas, ka, ņemot vērā mūsdienu prasību pēc mīlestības starp līdzvērtīgiem partneriem, ir nepieciešamas jaunas prasmes un jauna veida zināšanas, lai atrastu ceļu no iemīlēšanās uz patiesu mīlestību un ilgstošu tuvību. Viņasprāt, šīs prasmes un zināšanas var gūt, apvienojot divas atšķirīgas tradīcijas: psihoanalīzi un budismu.

 

 

 

Jonīte, Dita. Neatkarības laika teātris. Hronika. Teātris Latvijā 20 gs. Rīga: Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2021. Pieejams: JPB.

Latvijas teātra vēstures grāmatu neatņemam sastāvdaļa allaž bijusi iestudējumu hronika. Iepriekš iznākusi kolektīvā monogrāfija "Neatkarības laika teātris", tagad tai seko atsevišķs sējums "Neatkarības laika teātris. Hronika", ko sastādījusi Teātra, mūzikas un kinomākslas nodaļas zinātniskā asistente Dita Jonītē kopā ar vadošo pētnieci Edīti Tišheizeri. Hronikā plašā panorāmā ieraugāma gan neatkarīgo teātru darbības aina, gan Latvijas Kultūras akadēmijas veikums, izglītojot daudzus mūsu šodienas māksliniekus. Pirmo reizi teātra hronikā iekļauti operu un baletu iestudējumi gan Latvijas Nacionālajā operā un baletā, gan ārpus tā, pirmoreiz izveidota arī Latvijas laikmetīgās dejas hronika. 

 

Judina, Dace. Nemodiniet mirušos. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Agrā svētdienas rītā Egons Dambergs saņem zvanu – policijas ģenerāļa Bozes pagalmā atrasts līķis, bet viņa virtuve izdemolēta. Tajā pašā dienā, atgriežoties mājās no Austrijas, Vīnes lidostā bez pēdām pazūd Annas Elizabetes vecmāmiņa, baronese Anna Roze Berga. Taču, ja šie notikumi paliek zināmi tikai šaurām aprindām, tad ziņa par to, ka pazīstama uzņēmēja mājās noslepkavots atrasts viņa dubultnieks, līdz ar rakstu dzeltenajā presē izplatās pa visu valsti. Anna Elizabete atkal iesaistās izmeklēšanā. 

 

Kauķis, Arnis. Ežu adatu skaitīšana. Latviešu dzeja un stāsti.Rīga: Iedvesmas grāmata, 2021. Pieejams: Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka

Stāstu krājuma autors A. Kauķis ir Latvijas Rakstnieku savienības un Literārās izglītības un jaunrades centra kultūrizglītības programmas "Literārā akadēmija" 2018. gada prozas meistardarbnīcas absolvents, Andreja Upīša memoriālajā muzejā tapušās rakstnieku grupas "Vakarlēpji" dalībnieks. 

 

 

 

Kinnunens, Tommi. Stikla upe. Somu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

"Ir mirkļi, asi kā stikls, kas atšķeļ pagājušos laikus no esošajiem. Tie padzen drošību un piespiež cilvēku aptvert, ka ir iespējamas tādas lietas, ko tas iepriekš nav spējis iztēloties par patiesām. Pasaulē izraisās kari un gadās nelaimes, notiek revolūcijas un kronēšanas, un pēc šiem notikumiem tiek iedalīts laiks, bet parasta cilvēka dzīves satricinājumi ir tādi, ko skolas grāmatās neatzīmē."   

 

 

Kivirehks, Andruss.  Lote no Izgudrotāju ciema. Igauņu stāsti bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020 (Preses nams Baltic). Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Krāšņi ilustrētajā, attapīgiem mūsdienu bērniem paredzētajā grāmatā vēstīts par nepārspējamu, pasaulē vienīgo Izgudrotāju ciemu, kas no citiem ciemiem atšķiras ar to, ka tajā aumaļām, uz katra soļa tiek izgudrots tas, kas šķietami normālam cilvēkam nerādītos pat sapņos. Nu, piemēram, burkānu pārstādīšanas ierīce, no virtuves piederumiem sameistarots radioaparāts... Pasaulē ir daudz šķietami neiespējamu, brīnišķīgu ideju, un dažām no tām līdzās stāvējusi pusauga skuķe Lote. Par viņas piedzīvojumiem un par to, ka dzīve būs interesanta, ja vien pats būsi interesants. 

 

Kolinsa, Sūzena. Bada spēles. 1. grāmata. Amerikāņu fantastiskā proza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: Pārlielupes bibliotēka. 

Bada spēļu triloģijas pirmais romāns “Bada spēles” ir viens no pēdējo gadu spožākajiem veikumiem pusaudžu literatūrā. Tas ir fantāzijas caurvīts vēstījums par sešpadsmit gadus veco Katnisu Everdīnu – meiteni, kura izaug pasaulē, kas ir pārcietusi vairākas spēcīgas katastrofas...

 

 

 

Kouls, Daniels. Spēle beigusies. Angļu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Kad atvaļinātais policijas izmeklētājs Finlijs Šovs tika atrasts miris aizslēgtā istabā, visi nosprieda, ka tā ir pašnāvība, tomēr diskreditētais detektīvs Viljams “Vilks” Fokss tā nedomā. Kopā ar bijušo kolēģi detektīvi Emīliju Baksteri un privātdetektīvu Edmundsu Vilks sāk pētīt Šova pagātni. Vai viņš tiešām bija tik nevainīgs, par kādu izlikās? Vai arī viņa pagātnē slēpjas kas vairāk, nekā viņš jebkad ir atklājis? Tomēr ne visi priecājas par Vilka atgriešanos, un izmeklēšanas gaitā atklātā korupcija policijas rindās apdraud ne tikai Vilka karjeru, bet arī viņam tuvo cilvēku dzīvību... 

 

Kratohvils, Jiržījs. Staļina lapsa jeb kā lapsa par dāmu tika. Čehu romāns. Rīga: Pētergailis, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Romāna darbība notiek divdesmitā gadsimta piecdesmitajos gados, un tajā savijas divas sižeta līnijas. Reālistiskākā ir jauna Brno strādnieka Pavela stāsts; viņš kā perspektīvs un ar valodu talantu apveltīts valsts drošības iestādes darbinieks tiek izvēlēts īpašai misijai Rietumos, kur viņam jāveic diversija radiostacijā "Brīvā Eiropa". Savukārt otrā - varētu teikt vēsturiski fantastiskā - līnija ir jaunas lapsiņas stāsts. Staļins (romānā saukts par Saimnieku) Pavlova vārdā nosauktā institūta zinātniekiem dod rīkojumu pārveidot lapsu par sievieti, un, kad tas sekmīgi izdarīts un viņa nosaukta par Silvu, aizsūta jauno sievieti uz Rietumiem, lai viņa nogalinātu Vinstonu Čērčilu.

 

Kravale, Dace. Iedvesmas upe. Latviešu citāti, aforismi. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

Saplūstot diviem strautiem – Daces Kravales spēka vārdiem un dvēseliskajām atziņām un Agneses Spridzānes iedvesmojošajām ilustrācijām, rodas "Iedvesmas upe". Pasauli labāku padara laipnība, cieņa un mīlestība pret sevi un visu dzīvo. 

 

 

 

Krūklis, Alfreds. Kam ziedi, mežābele. Latviešu dzeja. Rīga: Jumava, 2021. Pieejams: JPB.

Dzejnieks Alfreds Krūklis bijis kaislīgs mīlētājs - mīlējis dzīvi, sievietes, dabu un tēvzemi. Iespējams, caur šo mīlestības prizmu dzejas un melodijas apburošais spēks spējis uzrunāt dažādu paaudžu klausītājus. Savai dzimtajai Krotei un vecākiem dzejnieks veltījis vairākus dzejoļus - “Manu sapņu Sidrabene”, “Krotes dzirnavas”, “Mana bērnības upe”, “Cimdi”, “Viršu medus”…. 

 

 

 

Kucēnu vakarstāsti. Pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem. Rīga: Story House Egmont; Egmont, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šajā stāstu grāmatā uzzināsi, kā kucēni savalda dronus, salabo satelītu, lai visi varētu noskatīties iecienīto seriālu, un palīdz atrast īsto mājvietu kukaiņēdājam augam. Lai jauki vakari kopā ar iemīļotajiem varoņiem!   

 

 

Kūlis, Māris. Finis veritatis? Par patiesību un meliem. Maldināšana. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vai patiesībai ir pienācis gals - finis veritatis? Vai patiešām patiesības un melu temats jāiztirzā atkal un atkal no jauna? Šie jautājumi rodas laikā, kam raksturīga patiesības inflācija - patiesību skaits vairojas, bet tādējādi devalvējas to vērtība. M. Kūļa grāmata ir stāsts par patiesības un melu veidošanos no filosofijas skatupunkta. Grāmata tapusi laikā, kad plašsaziņas līdzekļos runā par melu laikmetu. Maldināšana ir saskatāma ne tikai lielvaru propagandas karos, sazvērestības teorijās ap 5G un Covid-19, bet arī ikdienā - reklāmā, politikā, sociālajos tīklos, pat ikdienišķās sarunās. 

 

 

Kunnass, Mauri. Kazbuka kungs skaita. Darbi bērniem. Rīga : Zvaigzne ABC, 2021.Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Skaitīšana (aritmētika). Cipari un skaitļi.   

 

 

 

 

 

Lācēna rosīgā diena. Pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: BJB "Zinītis".

Pavadot dienu kopā ar lācēnu, kurš dzīvo čibu-čabu grāmatiņā, mazulis iepazīs tuvākās apkārtnes lietas. Bērniņam patiks grāmatiņas čaukstošās lapas, vākā iestrādātais pīkstulis un viegli satveramās grāmatzīmes. 

 

 

 

Lagzdiņa, Gunita. Lāde vaļā. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Vai patiesības noklusēšana ir melošana? Vai noslēpuma neatklāšana ir attaisnojama, ja tas draud izpostīt kāda cita pasauli? Vai ir iespējama kopdzīve, mītot katram savā valstī? Vai nodevību var piedot, un vai ikviens ir pelnījis otru iespēju? Tie ir jautājumi, kurus romāna “LĀDE VAĻĀ” autore uzdod grāmatas 4. vāka tekstā. Un kas tā par lādi, kura veras vaļā? Veras lēnām, soli pa solim atklājot lasītājam ilgi glabātus un ne tik senus noslēpumus. Tie vēsta par noklusētiem notikumiem galvenās varones Ances dzīvē, taču šie notikumi jāvērtē, atbildes uz minētajiem jautājumiem jāmeklē lasītājam. Līdz ar to romāns rosina domāt gan par to, kā neprātīga rīcība jaunībā mēdz izdarīt savas korekcijas iecerētajā dzīves ceļā, gan arī par to, vai šīs korekcijas vienmēr liek vilties un nožēlot paveikto. 

 

Man patīk dzīvnieki. Pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: BJB "Zinītis".

Čibu-čabu grāmatiņa iepazīstinās mazuli ar vairākiem dzīvniekiem. Bērniņam patiks grāmatiņas čaukstošās lapas, vākā iestrādātais pīkstulis un viegli satveramās grāmatzīmes. 

 

 

 

Manfelde, Andra. Uzzīmē baltu lietu. Latviešu autobiogrāfiskā proza. Rīga: Aminori, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Andras Manfeldes "Uzzīmē baltu lietu" ir autobiogrāfiskos motīvos balstīts miniatūru krājums, kas tapis sadarbībā ar mākslinieci Neonillu Medvedevu. Grāmatas galvenā varone ir meitene, kura grib kļūt par gleznotāju. Izrādās, ka tas nemaz nav viegli - ir jāprot ne tikai zīmēt, gleznot, veidot, dzēst, strādāt ar tušu un piekņopēt papīru, bet arī izzināt dabu un izprast citu mākslinieku paveikto. Ceļā uz mākslu meitene sastopas ar perspektīvu, lazēšanu, krāsu romantiskajiem un sarežģītajiem nosaukumiem. Grāmatā tiek uzdoti arī dažādi svarīgi jautājumi, piemēram, kas ir māksla un kā iedabūt lapā ziloni.         

Marts, Andris. Pieskāriens no debesīm. Latviešu dzeja. Rīga: Ezerrozesgrāmatas,2021. Pieejams: JPB. 

    

Latviešu dzeja.

 

 

 

Mēs tiksimies mūžībā.1941. gada 14. jūnija deportācijas piemiņai. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

  2021. gadā būs pagājuši 80 gadi kopš 1941. gada 14. jūnija deportācijām. Pieminot šo Latvijas vēsturei sāpīgo, bet nozīmīgo datumu, Latvijas Okupācijas muzejs sadarbībā ar izdevniecību “Latvijas Mediji” gatavo aktuālas koncepcijas unikālu liecību apkopojumu grāmatā. Jaunās muzeja mājvietas un ekspozīcijas gaidās muzeja eksperti atlasījuši vairāku tautību un sociālo slāņu, vairāku veidu un “žanru” stāstus par 14. jūnija deportācijām un to kontekstu. Materiāli ir iepriekš nepublicēti, taču atgādina par vēstures un cilvēka sadursmi liktenīgā brīdī. Grāmatā “Mēs tiksimies mūžībā” ir vienotā traģiskā liktenī savīti vairāki ģimeņu stāsti. Tie ir dažādas tautības un izcelsmes, nodarbošanās un tālāka likteņa cilvēki: bērna Oļega Viļuma dzīve Rīgā un izsūtīšanas ainas dienasgrāmatā (materiālu sagatavojusi Mg. hist. Dace Leja); Haralda Aronieša stāsts (materiālu sagatavojusi Mg. hist. Baiba Brieže); Stakļu ģimenes liktenis un Villu ģimenes korespondence (materiālu sagatavojusi Mg. art. Taiga Kokneviča); Rozas Brauns vēstules (materiālu sagatavojusi Mg. hist. Evita Feldentāle) u. c. - Uz vāka -- deportētās Mērijas Stakles lakatiņš, ko pēc aresta un tiesas Parabeļā 1950. gadā, viņas dažādu tautības likteņa biedrenes ieslodzījumā parakstīja ar saviem vārdiem. Vēlāk vārdus izšuva ar krāsainiem diegiem. 

 

Nīmante, Dita. Dažādība un iekļaušanās izglītībā. Integrētā pieeja izglītībā. Bērni ar speciālām vajadzībām. Rīga: Latvijas Universitāte. Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte ; LU Akadēmiskais apgāds, 2021. Pieejams: JPB.

1. Iekļaujošā izglītība ; 2. Skolotājam nepieciešamās kompetences darbam iekļajošajā skolā un klasē ; 3. Iekļaujošā pedagoģija ; 4. Dažādības normatīvais regulējums ; 5. Atbalsts skolēniem ar speciālajām vajadzībām vispārizglītojošajā skolā. 

 

 

 

Norta, Klēra. Harija Augusta pirmās piecpadsmit dzīves. Angļu fantastiskā proza. Rīga: Prometejs, 2021.Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

IR STĀSTI, KO NEVAR IZSTĀSTĪT VIENAS DZĪVES LAIKĀ Neatkarīgi no savas rīcības un izvēlēm Harijs pēc nāves ikreiz atgriežas pirmsākumā —viņš sāk savu dzīvi no jauna kā bērns ar visām atmiņām un zināšanām, kas iegūtas, dzīvojot savu dzīvi vēlreiz un vēl. Nekas nemainās. Līdz pat šim brīdim. Kad Harijs jau tuvojas savas vienpadsmitās dzīves noslēgumam, pie viņa gultas slimnīcā uzrodas meitene. “Gandrīz vai nepaspēju jūs satikt, Dr. August,” viņa saka. “Man jānosūta ziņa atpakaļ laikā.” Šis ir stāsts par Harija dzīvēm pēc tam un pirms tam, par to, kā viņš mēģina izglābt pagātni, ko nespēj mainīt, un nākotni, ko atsakās pieļaut. Tas ir pārsteidzošs neaizmirstama varoņa ceļojums, stāsts par draudzību un nodevību, mīlestību, vientulību un neapturamo laika ritējumu. 

 

Paļčevska, Jeļena. Kāzas vēl jāsagaida...  Krievu romāns. Rīga: Autora izdevums, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Galvenā varone - jauna sieviete Aīda, kura dzīvo Vīnē. Viņai vissir neparasts: sākot ar profesiju (dzīvo sistēmu arhitekte lauksaimniecības jomā) un beidzot ar izskatu (ugunīgi sarkani mati un eksotiskā augļa avokado figūra). Kolēģi, Aīdai klāt neesot, sauc viņu par "To" - straujā temperamenta un vēlmes visu kontrolēt dēļ. Pat pašas kāzas viņa uzskata par paredzamu un garlaicīgu notikumu, taču... liktenis lēmis mazināt pašpārliecinātas līgavas dedzību. Kādu rītu, lai glābtu situāciju, Aīda sper izmisīgu soli un metas zem automašīnas riteņiem. 

 

 

Par piemiņu. Minnas Freimanes ceļa apraksti. Rīga: Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūts, 2021. Pieejams: JPBBJB "Zinītis".

Minna Freimane tiek uzskatīta par pirmo latviešu sievieti ceļotāju un vienu no pirmajām ceļojumu aprakstu autorēm latviešu literatūrā. Grāmatā "Par piemiņu. Minnas Freimanes ceļa apraksti" vienkopus lasāmi ceļojumu apraksti, kas publicēti no 1878. līdz 1886. gadam, – laikā, kad ceļošana strauji kļuva par nodarbi, kas pieejama arvien lielākam cilvēku skaitam, nojaucot robežas starp sociālajām kārtām, tautībām un dzimumiem. 

 

 

Pārksa, Adele. Man tev kaut kas jāatklāj. Angļu romāns. Rīga: Kontinents, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Vienas nedēļas laikā bez vēsts pazūd divas sievietes. Lī Flečere, veiksmīga vadības konsultante un divu brīnišķīgu dēlu pamāte, tā arī nav atgriezusies mājās no darba. Kai Jansena, turīga ārzemju uzņēmēja sieva, dodas apciemot māti un pazūd. Šīs sievietes nāk no pilnīgi dažādām pasaulēm. Viņas vieno tikai tas, ka abas ir burtiski izgaisušas no savas škietami ideālās dzīves, atstājot ģimeni mokošā neziņā. 

 

 

Peldmā, Janno. Lote un Mēnessakmens noslēpums. Igauņu stāsti bērniem. Rīga : Zvaigzne ABC, 2020. Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Atjautīgā un zinātkārā sunenīte Lote dodas jaunā piedzīvojumā – atklāt krāsaino Mēnessakmeņu noslēpumu. Lote klausās pārsteidzošus ceļotājsuņa Klausa stāstus, makšķerē pankūkas, nokļūst sapņu pasaulē, kuģo ar ledus gabalu, iepazīstas ar lietuspilienu zinātnieku un Mēness zaķiem un piedzīvo vēl daudz ko citu – ne mazāk aizraujošu. 

 

 

 

Pohodņeva, Maija. Nedzeniet pēdas snaiperim. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Asu izjūtu un spriedzes piesātinātais detektīvromāns stāsta par mūsdienu naudas "taisītājiem", viņu nežēlīgi liekulīgajām attiecībām un savstarpējām pasūtījuma slepkavībām, kas jāizmeklē asredzīgajiem kriminālpolicijas darbiniekiem. Visi notikumi un varoņi šai grāmatā ir izdomāti: slepkavības un tiesībsargu darbs, izputināts uzņēmējs un korumpēti ierēdņi, pievilcīga sieviete, kuru izmanto vīrieši... Un medības, kuru mērķis ir cilvēks. Nekaunīgam snaiperim pēdas dzen cinisks policists. - "Nedzeniet pēdas snaiperim" ir Maijas Pohodņevas un Modra Pelša pirmā grāmata par pasūtījuma slepkavībām, kurā aprakstītie notikumi turpinās grāmatās "Tumsas inversija", "Naida simetrija" un "Prāgas pastkartes".   

 

Polence, Laura. Dziesmas bērniem. Notis, panti, zīmējumi.  Rīga: Ausma Media, 2021. Pieejams: BJB "Zinītis".

Dziesmu vārdu autori: Edvards Kuks, Elizabete Luško-Ražinska, Inga Mastiņa, Marta Selecka, Kārlis Vērdiņš, Imants Žūriņš.

 

 

 

 

Raščevska, Malgožata. Domāt precīzi vai daudzveidīgi - konverģenta un diverģenta domāšana. Radošā domāšana. Rīga: Latvijas Universitāte. Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultāte ; LU Akadēmiskais apgāds, 2021.Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Grāmata izstrādāta Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes 2021. gadattīstības projektā "Inovatīvo mācību materiālu izstrāde jaunajām izglītības, pedagoģijas un sporta virziena studiju programmām". 1. Kas ir konverģenta un diverģenta domāšana ; 2. Zināšanu, atmiņas un domāšanas spēju sakarības ; 3. Personības iezīmju, afekta, motivācijas un domāšanas spēju saistība ; Pielikumi.

 

 

Rubenis, Andris. Memoralijas. Latviešu autobiogrāfiskā proza. Rīga: Al secco, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Šī ir trešā grāmata, kura iznāk jau pēc filozofa Andra Rubeņa aiziešanas. Viņš bija sācis darbu pie savām atmiņām - memoralijām, bet nepaspēja tās pabeigt. Pirmā daļa - bērnība un jaunība - bija vairāk noslīpēta, bet otrā daļa - briedums un brīvības šķietamības lidojums - palika tikai uzmetumā. Tomēr grāmatā skan A. Rubeņa balss, tā runā par sevi un dārgajiem, kurus vairs neatgūt. Šī tagad ir atvadu grāmata! 

 

 

Rubenis, Juris. Starp divām bezgalībām. Garīgie vingrinājumi. Meditācija. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Grāmatā “Starp divām bezgalībām” Juris Rubenis dāsni dalās ar daudzām grūti izcīnītām atziņām, kas gūtas, visu mūžu veltot garīgajām praksēm. Šis ārkārtīgi noderīgais ceļvedis plašajā garīguma laukā kalpos gan tiem, kuri ir garīgā ceļa sākumā, gan arī pieredzējušiem meklētājiem.   

 

 

 

 

Rudzītis, Viesturs. Abpus Pārejai. Nāve. Psiholoģiskie aspekti. Jūrmala: VR grāmatu apgāds, 2021. Pieejams: JPB.

Viestura Rudzīša jaunās, ciklu noslēdzošās grāmatas "Apbus Pārejai" tēma ir Nāves pārdzīvošana. Liels uzsvars uz to, kā "pareizi" pārdzīvot zaudējumu. Viens no veidiem – atstājot stāstu. To cenšos darīt, rakstot romānus. "Atdzīvināt" mirušos, izstāstot viņu stāstus, un priecājos, ka savulaik ievilku dakteri savos pētījumos par Kaudzīšu dzimtu. 

 

 

 

Seleckis, Vilis. Nozagtais sapnis.  2. grāmata. Nāves cilpā. Latviešu politisks detektīvromāns divās grāmatās. Rīga: Klio ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Otrajā grāmatā turpinās stāsts, kas sākās pirmajā izdevumā "Oligarhs un viņa sievietes". Lasītājs atkal sastopas ar pazīstamajiem varoņiem - Ingu Dāli, Loriju Rūtu, policijas kapteini Reini Ritovu, dziedoni Doloretu, domes deputātu Aldoni Mikosu, fotogrāfu Raivo Kņopiņu un citiem. ...Noslepkavotās Villijas Dāles meitai Ingai kopā ar viņas draugu detektīvu Loriju Rūtu jāaizstāv savs gods un īpašums, ko viņa mantojusi no mātes. Oligarhs Mikoss un viņa piepalīgi izdomājuši viltīgu plānu, kā aplaupīt Ingu. Cīnīdamies par savu taisnību, Inga un Lorijs nonāk uz nāves sliekšņa, vairākas dienas vada, juzdamies tā, it kā viņu kaklā būtu uzmesta cilpa. Meitai palīgā dodas viņas tēvs dzejnieks Vilmārs Daugars. Arī viņš nonāk līdz nāves slieksnim... Stāstīdams par savu varoņu piedzīvojumiem, autors vedina lasītāju uz skarbām pārdomām par notikumiem, kas sākās Latvijā pēc Atmodas. Kāda ir mūsu valsts tiesiskā kārtība? Kā tiek aizsargātas cilvēku tiesības un intereses? Kādi esam mēs paši, savas valsts pilsoņi? Kas apdraud mūsu brīvību? 

 

Sievietes iedvesmotājas. Latviešu dzeja un proza. Rīga: Iedvesmas grāmata, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis" .

"Sievietes iedvesmotājas" ir grāmata, kas apvieno sievišķās enerģijas spēku caur talantīgu autoru radošajiem darbiem vai radošajām pašizpausmēm. Orģināla dzeja, stāsti, pasakas, mīlestības un pateicības piesātināti vārdi kalpos kā iedvesmas avots sievietei jebkurā vecumā un dzīves situācijā. - Autori: Rita Cvetkova, Laura Jambuševa, Elīze Šulte, Astrīda Graubiņa, Deins Lagzdiņš, Lāsma Andersone, Andra Gaigala, Evija Gasparoviča, Arvīds Gļauda, Eva Kirilova, Monta Krūmiņa, Jolanta Kūla, Marta Veismane, Maija Zeiļuka, Vendija Zemīte. 

 

 

Šnipke, Gunta. Desmit desas debesīs. Latviešu dzeja bērniem. Rīga: Mansards, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis" .

"Desmit desas debesīs" ir Guntas Šnipkes ceturtā grāmata, šoreiz veltīta tiem, kuri vēlas pēc iespējas ātrāk kļūt lieli, taču tādi vēl nav kļuvuši - katrā ziņā ikvienam, kurš prot skaitīt līdz desmit un tālāk. 

 

 

 

 

Stepēna, Maija. Suņuburkšķis. Rīga: Ezerrozes grāmatas, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis" .     

Latviešu dzeja.    

 

 

 

 

 

 

Vagnere, Jana. Dzīvi cilvēki. Krievu detektīvtrilleris. Romāna “Vongezers” turpinājums. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.  Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Izdzīvojušajiem – tostarp bijušajiem mīlniekiem, bijušajiem partneriem un bijušajiem draugiem – tagad ir jāiemācās sadzīvot uz Vongezera mazās salas, spītējot draudošajām briesmām. Ierastās pasaules vairs nav, tā sarukusi līdz tuvākā nama sienām. Kas tur atrodas – dzīvie vai mirušie, draugi vai ienaidnieki? Cilvēks cilvēkam – glābējs vai vilks? Noslēgtā telpā skaņas kļūst spalgākas, krāsas košākas un emocijas saasinās līdz galējībai. Greizsirdība, bailes, niknums pāraug paši sevi. Vai mīlestībai, maigumam, pateicībai vispār ir vēl kādas izredzes? Anna ir vienā būrī ar tiem, kuri viņai dārgāki par visu uz pasaules, tomēr arī tie, no kuriem viņa reiz ir visiem spēkiem vairījusies, tagad ir viņai blakus. Un tā jau ir viņas personiskā apokalipse. “Annas apokalipse”.   

 

Vaicenavičiene, Monika. Kas ir upe? Latviešu stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Upes izšuj pasauli raibu raibiem rakstiem, sadiedz stāstus un notikumus, savieno vietas, laikus un cilvēkus. To straume var mūs aizgādāt uz tālām vietām, sapulcēt kopā un atspirdzināt. Upes nomierina, biedē, iedvesmo, neļauj aizmirst. Monika Vaicenavičiene (1991) ir starptautiskos konkursos augstu novērtēta lietuviešu ilustratore un bilžu grāmatu autore. Grāmata “Kas ir upea” pasludināta par 2019. gada labāko izzinošo grāmatu un skaistāko bērnu grāmatu Lietuvā, saņēmusi balvas vairākos prestižos starptautiskos konkursos. Tā izdota jau 15 valodās. 

 

Valters, Edgars. Pieklājīgais pūķis Justuss un princese Miniminnija. Igauņu literārās pasakas bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pūķi ir lieli un noslēpumaini, bieži daudzgalvaini un briesmīgi radījumi. Tiem īpaši patīk princeses. Pūķim Justusam ir tikai viena galva, taču arī viņš ir milzīgs un nepieciešamības gadījumā var nobiedēt. Tomēr parasti viņš ir laipns, atsaucīgs un sabiedrisks, tāpēc kļūst par labu draugu skaistajai un gudrajai princesei Miniminnijai. 

 

 

 

Vardecka, Berbela. Pļauka dvēselei. Kā vieglāk tikt galā ar aizvainojumu un atraidījumu. Rīga: Ģimenes psiholoģijas centrs "Līna", 2021.Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Aizvainojums ir reakcija uz notikumiem, kas ievaino mūsu dvēseli. Mēs to izjūtam kā pļauku dvēselei, jo tas tiešā veidā aizskar mūsu pašvērtējuma izjūtu. Aizvainojuma reakciju var izraisīt gan sīki atgadījumi un citu cilvēku nelaipnums, gan nepārprotams atraidījums, kad, piemēram, tiek noniecinātas mūsu jūtas vai kad mūs nepieņem kārotajā amatā. Berbelu Vardecku šai grāmatā galvenokārt interesē, kurās situācijās mēs esam īpaši jūtīgi un ievainojami. Ar dažādu piemēru palīdzību viņa pierāda, ka aizvainojums bieži nozīmē arī pielikt punktu nepabeigtiem stāstiem. Mums ir dota iespēja izvēlēties – uztvert sevi kā ārējo apstākļu upuri vai arī sākt rīkoties atbildīgi un noniecinājumu nemaz nepieļaut. 

 

Vārdiņi. Sveiks, mazulīt! Pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB. 

Šajā grāmatiņā mazulis kopā ar Dārtu iemācīsies daudz jaunu vārdiņu. Katru grāmatiņu ir ērti satvert un šķirstīt, kā arī paņemt līdzi – uz bērnudārzu, pludmali vai ceļojumā. Cietlapu grāmata. 

 

 

Vidzemes danči un ne tikai. Ilustrācijas, notis + 1 skaņu disks. Rīga: Danču krātuve, 2021. Pieejams: JPB. 

Pēc divu gadu darba kapela "Karikste", Danču krātuve un Eināra Lipska ierakstu studija ir sagatavojusi un izdevusi danču grāmatiņu – disku ar 23 dažādiem sadancošanās dančiem – "Vidzemes danči un ne tikai". "Šis disks ar grāmatiņu ir unikāls projekts, kurā kapelas "Karikste" enerģētiskais skanējums apvienojumā ar plašajiem danču aprakstiem, zīmējumiem un notīm atspoguļo latviešu dančus vieglā un saprotamā formā," tā par projektu stāsta Danču krātuves vadītājs Sandis Zučiks. "Es ceru, ka šis būs noderīgs materiāls gan mūzikas mīļiem, gan arī danču pratējiem." Diskā iekļauti kapelas mūziķu iecienītākie danči. Tajā atrodami gan seni Vidzemes danči, gan jaunākas pagājušā gadsimta modes dejas, kā arī dažādi sadancošanās danči. Aizkraukles novada kultūras nama kapelas "Karikste" mērķis ir tautas muzicēšanas tradīciju pārmantošana un popularizēšana. Lustīgas un enerģiskas dziesmas dziedātas un spēlētas Latvijas tautas mūzikas svētkos, festivālos, tajā skaitā folkloras festivālā "Baltica", tradicionālo danču pasākumos, latviešu gadskārtu svinībās un Vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos. Kapela piedalījusies folkloras festivālos Lietuvā, Horvātijā, Ungārijā, Polijā, Somijā un Melnkalnē, kā arī daudzos citos koncertos un svētkos visā Latvijā.

 

Vollēbens, Pēteris. Vai zini, kur dzīvnieki mīt? Izzinoša pastaiga mežā un pļavā. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021.Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kādi dzīvnieki mitinās lietus mucā, bet kādi - mūsu gultās Kuri putni prot lidot zem ūdensp Kāpēc stirnēniem uz muguras ir plankumiv Kas garšo grāmatu utīmb Slavenais vācu mežzinis Pēteris Vollēbens aizvedīs tevi ciemos pie dzīvniekiem, kas mīt mežā, dārzā, dīķī un pat tavās mājās. Tevi gaida neticami piedzīvojumi: mežacūkas atsvaidzināsies dubļu vannās, krupji nārstos, sliekas glābsies no plūdiem, peles sniegā raks tuneļus, bet sikspārņi iekārtosies uz ziemas guļu. Tu varēsi iepazīt neskaitāmus dzīvniekus - sākot no odu kāpuriem līdz pat vilkiem. Nāc līdzi, dosimies noslēpumiem pilnajā dzīvnieku pasaulē! 

 

Želve, Kristīne. Grosvaldi. Latviešu biogrāfiskais romāns. Rīga: Neputns, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kristīnes Želves romāna "Grosvaldi" centrā ir Latvijas vēsturē nozīmīga ģimene - Grosvaldi, un viņu gaitas turpat simt gadu garumā. Romānā savijas dažādi laiki, vietas un valodas, vēsturiskā leksika un mūsdienu cilvēka valoda, Belle Époque šarmantais vieglums un Latvijas valsts dzimšanas un bojāejas skarbums, azartiska rotaļa un smeldzīga nopietnība, autentiskas Grosvaldu vēstules un dienasgrāmatas un autores iztēle, uzburot spilgtu, niansēm bagātu un pārsteidzošu Grosvaldu dzimtas pasauli un laikmetu, kuru viņiem bija lemts izdzīvot. - Apvāka noformējumam izmantots Ievas Stūres zīmējums. 

 

Ziedonis, Rimants. Tā gribas dzīvi apgaismotu...  Imanta Ziedoņa dzejas izlase. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.  Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Rakstnieka Rimanta Ziedoņa atlasītie un sakārtotie tēva Imanta Ziedoņa dzejoļi ļaus ielūkoties dzejnieka atstātajā mantojumā no jauna skatpunkta. Izlasē "Tā gribas dzīvi apgaismotu" satiekas trīs paaudzes. Katra jauna izlase savā ziņā atklāj kādu citu niansi par daudziem labi zināmā un daudziem ļoti mīlētā Imanta Ziedoņa daiļradi, jo dzejolis ar dzejoli, līdzās stāvot, veido sarunu, kurā vērts ieklausīties.   

 

 

 

 

Zinātnes valoda: stils, teksts, konteksts. Rīga: Zinātne, 2021. Pieejams: JPB.

Monogrāfijā ir apkopotas un izvērtētas starptautiskās un latviešu valodniecības un zinātniskās komunikācijas pētniecības atziņas par zinātnes valodu un ar to saistītajiem aspektiem, atspoguļots pētījums par latviešu zinātnisko rakstu makrostruktūru un mikrostruktūru un sniegti priekšlikumi un ieteikumi tālākajiem pētījumiem. Izdevums būs noderīgs studējošajiem, docētājiem, pētniekiem un citiem interesentiem. 

 

 

Zismans, Vladimirs. Ceļvedis orķestra pasaulē un tās pažobelēs. Rīga: Upe tuviem un tāliem, 2021. Pieejams: JPB.

Orķestris. Mūzikas instrumenti - Katalogi un kolekcijas. Mūziķi. Dažādi fakti. Anekdotes. 

 

 

 

 

 

Zoldnere, Dina. Sniegā. Latviešu romāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Pēc katastrofas pasaulē viss ir mainījies, nokrišņi kļuvuši toksiski. Apkārt Vecpilsētai arvien ciešākā lokā savelkas jaunā pilsēta. Bet kas noticis ar cilvēkiem? Kāpēc Diānai pār muguru ikreiz pārskrien tirpas, jau iedomājoties par kārtējo satikšanos ar kādu, kuru viņa nespēs atpazīt? Kādu noslēpumu aiznes sev līdzi vētrasputns, kas meitenes sapņos vienmēr aiztraucas debesīs, atstādams neskaidras sajūtas – it kā viņa atrastos ne tur, kur viņai vajadzētu būt, dzīvotu ne tādu dzīvi, kā vēlētos, blakus būtu ne tas cilvēks, kuru viņa gribētu? Diānai šķiet, ka par sev būtisko viņa nespēj parunāt ne ar vienu, lai netiktu uzskatīta par dīvainu. Līdz kādu vakaru, ieklīdusi Vecpilsētā, viņa savā bērnības pagalmā satiek kādreizējo kaimiņu, ar kuru negaidīti atrod kopīgu valodu. “Ja cilvēkam kaut kas šķiet ārkārtīgi svarīgs,” saka sirmgalvis , “viņš visu laiku neapzināti virzās uz atrisinājumu, visu, kas dzīvē ar viņu notiek, sasaista ar sev svarīgo jautājumu. Jo, redzi, atbildes vienmēr ir mums apkārt, nekad neko nevar tā noslēpt, lai pazustu visas pēdas. Vienmēr paliek kaut vai domas, kas virmo gaisā, un tās var uztvert mūsu zemapziņa.” Un tā arī notiek – pakāpeniski atsedzas patiesība par pasauli, kurā viņi dzīvo. Aiz ārēji spožās fasādes parādās dziļas un tumšas ejas. Aiz pareiziem saukļiem – savtīgi, zemiski nolūki. Bet patiesībai ir augsta cena, un arvien skaidrāk atklājas arī pašu varoņu slēptākās domas un dziļākās bailes. Galu galā kurš no viņiem izrādīsies labdaris, kurš – briesmonis? Bet pāri visam kā mēms liecinieks arvien snieg sniegs…. 

 

Пальчевска, Елена. До свадьбы еще надо дойти... Krievu romāns. Stopiņu novads: Елена Пальчевска, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Galvenā varone - jauna sieviete Aīda, kura dzīvo Vīnē. Viņai viss ir neparasts: sākot ar profesiju (dzīvo sistēmu arhitekte lauksaimniecības jomā) un beidzot ar izskatu (ugunīgi sarkani mati un eksotiskā augļa avokado figūra). Kolēģi, Aīdai klāt neesot, sauc viņu par "To" - straujā temperamenta un vēlmes visu kontrolēt dēļ. Pat pašas kāzas viņa uzskata par paredzamu un garlaicīgu notikumu, taču... liktenis lēmis mazināt pašpārliecinātas līgavas dedzību. Kādu rītu, lai glābtu situāciju, Aīda sper izmisīgu soli un metas zem automašīnas riteņiem...