Goda rakstu par mūža ieguldījumu saņem kolekcionārs Jānis Vilks!

Jelgavas pilsētas bibliotēka sveic un no sirds lepojas, ka bibliofils, kolekcionārs, bibliotēkas draugs Jānis Vilks ir saņēmis Jelgavas pilsētas augstāko apbalvojumu “Goda rakstu” par mūža ieguldījumu Latvijas un Jelgavas kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanā.

Jāņa Vilka iespieddarbu kolekcija ir ievērības cienīga – nenovērtējamas liecības par Latvijas un Jelgavas vēsturisko attīstību, taustāmi atgādinājumi par to, kādi mēs bijām un esam, kādiem mums vajadzētu tapt, un kur nekad nevajadzētu atgriezties: unikāli materiāli, kas daudzos gadījumos saglabājušies vien dažos eksemplāros.

Jānis Vilks, nācis no izglītotas un radošas dzimtas,  ir dzimis 1938. gadā un, kā pats uzsver, ir “jelgavnieks kopš dzimšanas”, bijis uzņēmuma “Jelgavas Gāze” un “Uni San” vadītājs. Taču visprecīzāk viņu var raksturot kā kaislīgu bibliofilu – kolekcionāru, kura aizraušanās – grāmatu un citu vēsturisko materiālu kolekcionēšana – ir nozīmīgs ieguldījums Latvijas kultūras liecību saglabāšanā.

Jelgavas pilsētas bibliotēka jau vairākus gadus sadarbojas ar Jāni Vilku, veidojot izstādes un padarot pilsētas iedzīvotājiem un viesiem pieejamas tās īpašās kultūrvēsturiskās vērtības, kas glabājas J. Vilka privātajā kolekcijā. Tā 2015. gadā ikvienam interesentam bija pieejama apskatei Raiņa un Aspazijas pirmizdevumu kolekcija; Jelgavas 18., 19. gadsimta grāmatizdevēju iespiestie darbi – izdevumi, kuru eksemplāri Jelgavas bibliotēku krājumos nav; kolekcija “Senā Jelgava grāmatās un attēlos”. 2016 gadā bibliotēkā tika eksponēta izstāde “Strēlnieku laiks. 1915–1918” – unikālas strēlnieku laikā izdotas grāmatas, preses izdevumi, fotoattēli un pastkaršu oriģināli.

2017. gadā sadarbībā ar kolekcionāru tika izveidota izstāde un pārvietojami stendi “Eriks Ādamsons un Jelgava” – grāmatas ar E. Ādamsona ierakstiem, nepublicētas vēstules un fotogrāfijas no Jelgavas kolekcionāra Jāņa Vilka privātā arhīva, ļaujot ieskatīties rakstnieka Erika Ādamsona (kura stāstu krājums “Smalkās kaites” iekļauts Latvijas kultūras kanonā) radošās dzīves aizkulisēs, pāršķirstīt daudziem nezināmās lapaspuses, kuras saista rakstnieku ar Jelgavu un novadu, un, saprotams, vistiešākajā mērā arī ar pašu kolekcionāru Jāni Vilku. Sadarbības rezultātā apkopotais unikālais materiāls tika izmantots ne tikai izstādes veidošanai, bet ir ļāvis izveidot satursko pamatu bibliotekārajai stundai, kurā Jelgavas skolēniem ir iespēja latviešu literatūras apguves procesā apmeklēt bibliotēku un saistošā veidā uzzināt par E.Ādamsonu un viņa saikni ar Jelgavu.

2018. gadā, eksponējot J. Vilka kolekciju materiālus, tika izveidotas divas nozīmīgas izstādes – svinot Latvijas 100. dzimšanas dienas Dziesmu svētkus, tika izveidota izstāde “Dziesmuvara”, kurā bija aplūkojami unikāli Dziesmu svētku izdevumi un afišas, sākot no I Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem. Savukārt, gaidot 13. Saeimas vēlēšanas, ikvienam bija iespējams apskatīt izstādi “Negaidat, pilsoņi, trokšņainas sapulces!”, kurā, atskatoties uz Latvijas Republikas pastāvēšanas pirmsākumiem, bija iespēja aplūkot pirmās brīvvalsts laika vēlēšanu reklāmas materiālus, kurus līdz šodienai pasaudzējis laika zobs: vēlēšanu saraksti un programmas no 1.Saeimas (1922), 3. Saeimas (1928) un 4. Saeimas vēlēšanām (1931), kas bija pēdējās pirms valsts apvērsuma 1934. gadā.

Jānis Vilks ir unikāla un īpaša personība Jelgavas kopienā – cilvēks, kas mūža garumā veicis nenovērtējamu darbu – vienkopus pulcējis drukātās liecības par aizgājušajiem laikiem un šodienu. Sev, Jelgavai un Latvijai.

Pilsētas augstāko apbalvojumu – «Goda zīmes» un «Goda raksta» – pasniegšana ir ikgadēja Jelgavas Pilsētas un valsts svētku tradīcija. «Goda rakstu» šogad saņēma arī SIA «Jelgavas pilsētas slimnīca» vecmāte Sanita Zemīte, fotogrāfa amata meistars Juris Zēbergs, Jelgavas pils muzeja vadītāja Ginta Linīte, SIA «Fortum Jelgava» Siltumapgādes servisa vadītājs Jānis Zvirbulis.

Vairāk par apbalvošanas ceremoniju un nominantiem: https://www.jelgavasvestnesis.lv/pilseta/lai-vienmer-ar-patiesu-lepnumu-varam-teikt-mes-esam-jelgava

Foto izgūti no: Jelgavas Vēstnesis