Garlībam Merķelim – 250!

Ievērojamajam vācbaltiešu rakstniekam un publicistam Garlībam Merķelim 1. novembrī apritēja 250! Apgaismības laika domātājs, rakstnieks, publicists, rakstīja vāciski, taču ar saviem darbiem „Latvieši, sevišķi Vidzemē filozofiskā gadsimta beigās" (1796), „Vidzemes senatne" (1798–1799) un „Vanems Imanta" (1802) ietekmēja Latvijas kultūras un sabiedrības dzīvi.

Par godu G. Merķeļa 250. jubilejai Latvijas Pasts izlaidis īpašu pastmarku un jubilejas aploksni, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā no 27. līdz 29. novembrim ikviens interesents aicināts apmeklēt zinātnisko konferenci “Garlībam Merķelim – 250”.

Savukārt Jelgavas pilsētas bibliotēkas lasītavā visu novembri aicinām uz nelielu izstādi, kurā iespējams aplūkot unikālus un retus Garlība Merķeļa nozīmīgāko darbu pirmizdevumus un tulkojumus no bibliofila Jāņa Vilka kolekcijas – sākot ar 1796. gadā Leipcigā, Vācijā, izdoto, tolaik skandalozo grāmatu “Latvieši, sevišķi Vidzemē, filozofiskā gadsimteņa beigās”.

Īpaši Jelgavniekus aicinām ielūkoties mūsu bibliotēkā, tostarp lasītavas izstādē, kā arī 3td e-grāmatu bibliotēkā pieejamajā Kārļa Dziļlejas biogrāfiskajā romānā “Garlībs Merķelis” (1935), kurā uzzināsiet arī to, ko Garlībs Merķelis darīja Jelgavā, kāpēc nekļuva par aktieri un kāpēc skumji raudzījās Driksas tumšajos ūdeņos.

“Beidzot – brauciens uz Jelgavu. Personālu līdz ar dekorācijām, rekvizītiem un kostīmu saiņiem novieto liellaivā, un tā cienīgi, bet gaužām lēni aizpeld pa Daugavu lejup, tad pa Lielupi tālāk uz Kurzemi. [..] Brauciens uz Jelgavu visiem tīkams ne vien tāpēc, ka paredz atkal lētu iepirkšanos, bet arī tāpēc, ka Rīgas aktieri Jelgavā pa Jāņiem ir labprāt gaidīti viesi. Kopš senseniem laikiem Jelgavā pa Jāņiem saplūst visas Kurzemes muižnieki, tad tur notiek gadatirgus un visvisādas izpriecas. [..] /K. Dziļleja, “Garlībs Merķelis”/.