Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Dzīve ir rūgta! Nu tad taisīsim viņu saldu! (Maģistrs Kaķanags)

Pirms 95 gadiem 14. novembrī Jelgavā sāka darbu pirmā cukurfabrika (Mūsu pilsētas industriālais mantojums.) Tā bija Jāņa Lažes mūža misija caur aizspriedumiem, neveiksmēm un bankrotu uz cukura kalniem Latvijā. 1925. gada janvārī Rīgā tiek nodibināta “1. Latvijas Cukura Fabrikas akciju sabiedrība”. Sabiedrības mērķis ir veicināt Latvijā cukurbiešu kultūru un ierīkot cukurfabrikas.

Kā izdevīgākā vieta izraudzīta Zemgales galvaspilsēta — Jelgava. Tur sanāk pieci dzelzceļi, ūdens ceļš pa Lielupi, šoseja un labi lielceļi. 1925. gada 18. jūlijā tiek iemūrēts Jelgavas cukurfabrikas pamatakmens, bet 1926. gada 14. novembrī sāk kūpēt tās skurstenis. Pirmie fabrikas gadi veļas vēl smagāk nekā cukurbietes Zemgales krampīgajā mālā. Par visu jāmaksā, bankas atsaka aizdevumus, jo šaubas par jaunā pasākuma iespējamību ir lielas. Akciju sabiedrība tiek izsludināta par maksātnespējīgu, fabriku pārņem valsts.

 

Par akciju sabiedrības akcijām, celšanas vietu, cukura ražošanas entuziastu J. Laži un jauno cukurfabriku lasiet: https://ej.uz/eqwm; https://ej.uz/1njm; https://ej.uz/umkuhttps://ej.uz/u5ra; https://ej.uz/jupy (periodika.lv)

 

Vai varat iztēloties, ka, piemēram,  Lielupes krastā pretī pilij ir nevis pļava, bet skaistas kā stīdziņas cukurbiešu vagas, kurās jestri līkņā pašvaldības iestāžu darbinieki! Izrādās, ka bija laiks, kad arī Jelgavas pašvaldība iesaistījās cukurbiešu audzēšanā. 1927. gadā cukurbietes Jelgavā audzētas 8 pūrvietās, nākošam gadam zeme sagatavota cukurbietēm jau 15 pūrvietas https://ej.uz/6ebs

 

Fabrikas 10 gadu jubileja ir spožs pierādījums toreizējiem pasākuma noliedzējiem https://ej.uz/8u2j, jo cukurfabrikas maksājumi lauksaimniekiem par bietēm pārsniedz jau miljonus latu.

 

Jānis Laže līdz 1940. gadam strādā par Jelgavas cukurfabrikas direktoru, reizē pildot Valsts cukura monopola pārvaldes priekšnieka pienākumus. J. Laže atkārtoti – 1929. un 1936. gadā – apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni.

 

Diemžēl divdesmitgadē pa cukurfabriku jau dragā stahanovieši https://ej.uz/hzhs

 

30 jubilejas gadā cukurfabrikai ir sava bibliotēka ar 30 lasītājiem https://ej.uz/eedw

 

Pēc 40 gadiem fabrika tiek rekonstruēta https://ej.uz/g9e9

 

Par pārējām desmitgadēm sīkāk https://ej.uz/tuzh; https://ej.uz/vd9m; https://ej.uz/32m9

 

Aplūkot cukurfabriku https://www.zudusilatvija.lv/objects/object/14262/

 

Redzi, dzirdi Latviju! https://ej.uz/x7x6

 

Jelgavas Pilsētas bibliotēkā par cukurfabriku e-katalogs