Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Dzejniek, kāpēc Jums kājās milzīgie granīta zābaki?

"Dzejniek, kāpēc Jums kājās milzīgie granīta zābaki?"* Tā vienā no pirmajām jelgavnieku Dzejas dienu rubrikām pirms 55 gadiem laikrakstā “Darba Uzvara” jautā dzejnieks R. Remass. No Jelgavas Raiņa gan atbildi nesaņemsim, jo pilsētas parku jau no 1953. gada septembra grezno askētisks dzejnieka krūšutēls.

Par pieminekļa atklāšanu 1953. gadā Jelgavā lasiet https://ej.uz/d6vz

 

Paša dzejnieka gaitas Jelgavā gan sākušās daudz senāk, dažas presē minētās epizodes no Raiņa dzīves Jelgavā ir trillera cienīgas: “Izsekošanas gaitā žandarmērijas aģenti Jelgavā 1897. gada 3. martā novēroja, ka no Rīgas iebraukušais Pūce uz ielas satiekas un kādu laiku sarunājas ar aģentūrai nepazīstamu cilvēku, bet pēc tam aizbrauc atpakaļ. Aģenti drīz vien noskaidroja, ka nepazīstamais ir Jānis Pliekšāns, kas dzīvo Jelgavā, Katrīnas ielā 10, un nodarbojas ar “dažādu dokumentu sastādīšanu tieslietās”. Tika noskaidrots arī, ka Pliekšāns ik dienas, ievērojot piesardzību un pat slepenību, apmeklē Elzu Valteri, dzimušu Rozenbergu, kas dzīvo Skrīveru ielā 34 un nodarbojas mājās ar “kaut kādiem rakstu darbiem””. Literatūra un Māksla, Nr. 14 (08.04.1967)

 

Atmiņās par Raiņa dzīvi un darbu mūsu pilsētā dalās K. Rozenvalds “Jānis Rainis Jelgavā” Darba Uzvara (Jelgava), Nr. 108 (09.09.1965)


Par Raini Jelgavā lasiet arī “Nesaprast citu un neatzīt, ir sevi pašu neattīstīt” https://ej.uz/bjx1, https://ej.uz/qe1p, kā arī Jelgavas Pilsētas bibliotēkas veidotajā datubāzē “Ievērojami cilvēki Jelgavā” https://ej.uz/24o8

 

Mēģiniet iztēloties, kur Jelgavā, Zaļajā ielā 1, iepretim vecajam pastam, 1891. gadā dzīvoja Rainis. Zaļā iela mūsdienās nes Raiņa vārdu. Darba Uzvara (Jelgava), Nr. 109 (11.09.1965)


Pirmā Dzejas diena par godu Raiņa simtgadei tika rīkota 1965. gada 11. septembrī Komunāru parkā (pašreizējā Esplanādē), bet 1966. gada 24. martā Rakstnieku Savienības sekretariāta sēdē tika lemts par Dzejas dienu tradīcijas nodibināšanu. Sākot ar 1966. gada rudeni katru gadu Raiņa atceres dienā 11. septembrī tika nolemts rīkot Dzejas dienas. https://www.dzejasdienas.com/en/

 

Arī Jelgavas literārās apvienības biedri nepalika vienaldzīgi, atzīmējot šo izcilo notikumu, laikrakstā Darba Uzvara, Nr. 111 (15.09.1966) viņi nodeva lasītāju vērtējumam savus jaunākos dzejoļus – Eva Krasta “Savai dzimtajai malai”, Jānis Kromāns “Atzīšanās” un Valdis Klētiņš “Vienreiz gadā”.

 

Dzejdaru un Dzejas dienu aktivitātes Jelgavā meklējiet https://ej.uz/ddgh

 

Aizvadīto gadu Dzejas dienās, tverot to noskaņas attēlos un videomateriālos, var ieskatīties šeit https://ej.uz/47nx

 

*Rainis Remass “Raiņa atbildes” Darba Uzvara (Jelgava), Nr. 134 (16.09.1967)