Dzejas dienu ieskaņas pasākums ar jelgavnieci Daci Micāni-Zālīti

Dzejas dienu laikā Latvijā un Jelgavā Jelgavas pilsētas bibliotēka ielūdz grāmatu draugus uz poētisku kopbrīdi ar jelgavnieci Daci Micāni-Zālīti. Pasākums notiks 15. septembrī plkst. 17.00 Jelgavas pilsētas bibliotēkas Krišjāņa Barona zālē Akadēmijas ielā 26, Jelgavā. Pasākumā būs klausāmi dzejas lasījumi no rakstnieces jaunākās grāmatas “Zalktenes divas saules”, sirsnīgas sarunas un jelgavnieces Latvītes Cirses kokļu mūzika.

Bērnu dārza Valdekas pilī, Jelgavas 4. vidusskolas un Jelgavas Mūzikas vidusskolas gaitas ir sākums radošam ceļam, kad ar flautu padusē Dace mācījās sevi izteikt pasaulē, vēlākos gados režijā, scenārijos, dzejā. Dace Micāne-Zālīte ir vairāk kā 15 muzikāli dramatisku izrāžu libretu un režijas autore Latvijā un ASV. Koncertu scenāriju autore, publiciste, kultūrpētniece un pāri visam dzejniece.

Dzejoļgrāmatas ‘’Zalktenes divas saules” izdošana ir biogrāfiska cikla noslēgums, jo Dace Micāne-Zālīte 10 gadus dzīvojusi ASV un 2015. gadā kā repatriante ar ģimeni atgriezusies Latvijā, kas atspoguļojas arī grāmatas vadmotīvā – sapnis par Latviju, kas mums katram ir savs un visiem viens kopīgs.

Dzeja ar simbolisku divu sauļu piesaukšanu stāsta par divām saulēm. Viena saule – bez ģeogrāfiskām robežām valodas ainava, otra – sakrālā ainava, kura stāv pāri laika un laikmetu zīmēm. Otrajā saulē dzīvo arī Zalktene, tēls, kas paņemts no tautas pasakas “Zalkša līgava”. Mūsdienu pasaulē tā ir māte, kas savus bērnus audzina svešā pusē, bet saviem bērniem māca piederību dzimtai un zemei.  Šis raksturojums cieši saistāms ar pašu autori. Zalktene ir viņa pati – Dace Micāne-Zālīte, kas devusies līdzi vīram uz tālo Ameriku, bet uzturējusi dzīvu latviešu valodu, ciešās folkloras saites un kultūru.

Dace ir jelgavniece trešajā paaudzē, daudziem jelgavniekiem ir tuvs literatūras skolotājas un dzejnieces Guntas Micānes radošais ceļš Jelgavas kultūrā.

Krājuma izdošanu padarīja iespējamu Latviešu Fonda atbalsts. Grāmatas māksliniecisko noformējumi veidojusi Daces māsa Sandra Strēle un dizainu Lauma Neretniece.

Grāmata izdota Jelgavas tipogrāfijā, par ko paldies projekta vadītājam Arvim Kronbergam.

Laipni aicināti!

Ieeja bez maksas

! Tikšanos varēs apmeklēt uzrādot personu apliecinošu dokumentu un derīgu digitālo Covid-19 sertifikātu, kurš apliecina vakcināciju pret Covid-19 vai tā pārslimošanu.

! Pasākuma laikā nav jālieto sejas maskas un nav jāievēro distance.

! Apmeklējot pasākumu, apmeklētājs piekrīt, ka var tikt fotografēts un filmēts

! Mainoties epidemioloģiskajai situācijai valstī pasākuma plānā iespējamas izmaiņas.