Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Dabas aptieka

Vasarā, kad pļavas un meži pilni ar ziediem un zālēm, ir īstais laiks pievērsties ārstniecības augu vākšanai – ticiet dabas spēkam, un redzēsiet – stiprāki kļūsim paši! Ja nezināt, kā to darīt – padomi ir grāmatās!

 

Grāmatu anotācijas no www.janisroze.lv, www.virja.lv , www.jumava.lv, www.zvaigzne.lv,

 

 

 

Daba palīdz. Augi veselībai


Tematiskajā Avīzē uzzināsiet: kā ārstniecības augus lietoja senatnē; kā saglabāt drogas tā, lai tās nezaudētu savu vērtību; kā izveidot ārstniecības augu ievākšanas kalendāru; kā ārstniecības augus ieviest pašu dārzā; kādi augi prasa piesardzīgu attieksmi, kādi augi palīdzēs atveseļoties; kā veidot augu mandalu.Atradīsiet arī Artūra Tereško noslēpumus, zāļu sievu, pirtnieku un daudzu citu ekspertu padomus.

 

Atrašanās vieta

 

 

 

   
       

 


 

 

   
 

Ančevska I.

Latviešu dziedināšanas tradīcija

 

Dr.philol. Ievas Ančevskas pētījuma objekts ir latviešu dziedināšanas tradīcija, tajā izmantotie līdzekļi un metodes. Pētīta arī šīs tradīcijas attīstība un pārmantojamība mūsdienās. Autore galveno uzmanību pievērsusi tieši senajai tautas dziedināšanas tradīcijai un tās turpinātājiem, kuri galvenokārt dzīvo laukos un kuri dziedināšanu neuztver un nepozicionē kā īpašu nodarbošanos. Pētījumā akcentēta tā tradīcijas daļa, kas tiek kopta no paaudzes paaudzē pārmantotā veidā.

 

Atrašanās vieta

 

 

 

   
       

 


 

 

   

Dendroterapija

 

Koki un krūmi ir dzīvi organismi, tie jūt sāpes un ir spējīgi reaģēt uz cilvēka emocijām - prieku, dusmām, sirdssāpēm. Tāpēc kokiem var lūgt palīdzību dažādās dzīves situācijās.

Grāmatā pastāstīts, kā pareizi veikt ārstniecības seansu. Lai koks palīdzētu, ar to jāmāk sarunāties, pareizi tam pietuvoties, lūgt palīdzību. Jāzina, kuri koki ir enerģijas devēji (donori), kuri - enerģijas ņēmēji (vampīri) un kuri ir neitrāli. Cilvēkam nepieciešams kontakts ar visu grupu kokiem.

Dots turpat 50 Latvijā savvaļā augošu vai introducētu koku un krūmu sugu raksturojums, atklātas to ārstnieciskās īpašības, sniegts bagātīgs tautas medicīnas recepšu klāsts, kas palīdzēs gan slimību profilaksei, gan hronisku un akūtu saslimšanu gadījumā.

Paskaidrots, kuras auga daļas var izmantot, kā tās vākt un kā pagatavot ārstnieciskos līdzekļus mājas apstākļos.

 

Atrašanās vieta

   
       

 


 

 

   
 

Zāļu tējas

 

Latvijas augi tējās, novārījumos un uzlējumos noderēs jūsu veselības stiprināšanai un možumam.

Grāmatā aplūkota ārstniecības augu izmantošana mājas apstākļos, uzturā lietojamo augu ārstnieciskā nozīme, kā arī aprakstīts, kur šie augi meklējami un kad vācami. Grāmatas beigās ievietoti arī krāsaini augu attēli.

 

Atrašanās vieta

 

   
       

  

Eniņa V.

Veselība pie mājas sliekšņa

 

Grāmatā apskatīti 100 Latvijā populārākie, pieejamākie ārstniecības augi un to praktiskās pielietošanas iespējas.

Lasītājs uzzinās

* ko, kad un kā vākt, žāvēt un uzglabāt;

* kāda ir katra auga iedarbība un ķīmiskais sastāvs;

* kā un kādu problēmu risināšanai lietot dažādas no augiem iegūtās drogas;

* cik droša ir katra auga izmantošana.

Augu apraksti un krāsainās fotogrāfijas atvieglos augu atpazīšanu un noteikšanu dabā. Papildinformācijā dots drogu iedalījums farmakoterapeitiskajās grupās, sniegta ikdienā lietojamo zāļu tēju receptūra, drogu vākšanas kalendārs un dati par drogu nožuvumu, uzglabāšanas ilgumu un dienas devu.

 

Atrašanās vieta

   
       

  
 

Kārkliņa V.

Augu hidrolāti veselībai, labsajūtai un uzturam

 

Šī grāmata ir veltīta smaržīgajiem augu ūdeņiem - tējām, tinktūrām, uzlējumiem, izvilkumiem un ēteriskajām eļļām. Grāmatā apkopota informācija par augu hidrolātu ieguves paņēmieniem, to ķīmisko sastāvu un daudzveidīgajām lietošanas iespējām. Detalizēti aprakstīts 80 augu ķīmiskais sastāvs, ārstnieciskā iedarbība, hidrolātu raksturojums un lietošanas pamācības.

Grāmata adresēta tiem, kas vēlas iepazīt savvaļas augu pasauli un kam ir interese par seno zināšanu izmantošanu mūsdienās, savvaļas augu hidrolātu gatavošanu un lietošanu.

 

Atrašanās vieta

   
       

  

Kalnietis G.

100 ārstniecības augu nerviem

 

Izdevums ir iecerēts kā pirmā rokasgrāmata latviešu valodā par stresa izraisītu neirotisku traucējumu profilaksi un ārstēšanu ar ārstniecības augiem. Ir aprakstīti vairāk nekā 100 augu, tie ir sakārtoti atbilstoši klīniskajai ainai. Sniegta informācija par jaunākajiem zinātniskajiem pētījumiem psihiatriskajā fitoterapijā.

Grāmata paredzēta ārstiem (pirmkārt, ģimenes ārstiem) un psihologiem, kā arī fitoterapijas praktiķiem un katram cilvēkam, kas vēlas palīdzēt sev un tuviniekiem. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

 

   
       

  
 

Tidriķe L.

Iemīlēt sevi

 

Šī tematiskā grāmata aplūko tos Baha ziedus, kas palīdz iemīlēt un mīlēt sevi – vairot pašapziņu un pārliecību par saviem spēkiem, ieklausīties sevī un saprast, kas no visa pasaulē pieejamā ir derīgs tieši Tev. Uzzini, kuri augi noder, lai stiprinātu gribasspēku un motivāciju, kuri – lai atrast laiku sev, un kuri – lai pieņemtu savu ķermeni. Īpaša uzmanība veltīta jautājumam, kā Baha ziedu terapija var nākt talkā svara samazināšanā.

 

Atrašanās vieta

   
       

  
 

Švīkule D.

Veselīgākās zāļu tējas

 

Grāmatā ir iekļauta informācija kā vākt ārstniecības augus, kā tos sagatavot tējās, kompresēs un vannās.  Šī grāmata palīdzēs ne tikai darīt pieejamāku augu dziedniecisko īpašību izmantošanu, bet arī iedrošinās vākt augus no mums pieejamām pļavām vai meža malām. Oriģināli šī grāmata tika izdota 1939. gadā, bet padomi kā izmantot augus dziedniecībā un organisma attīrīšānā, vēljoprojām strādā! Iedvesmojoties un atrodot padomus kā izmantot attiecīgo augu, sākot no lapām beidzot ar saknēm, atradīsi pielietojumu arī tādiem augiem, ko mēs esam pieraduši uzskatīt par nezālēm dārzā.

 

Atrašanās vieta

 

   
       

  
 

Antibiotikas dabā

 

Darbā raksturoti augi, kurus var izmantot kā dabīgas antibiotikas dažādu slimību ārstēšanā. Sniegts šo augu raksturojums, to ķīmiskais sastāvs un padomi, kā pareizi sagatavot drogas un kā tās lietot.

Būsim veseli un neslimosim!

 

Atrašanās vieta

 

 

 

   
       

  
 

Marcinkeviča D.

Mājas aptieciņa

 

Bieži par savu veselību sākam domāt tikai tad, kad jau ir radušās hroniskas kaites un nopietni veselības traucējumi. Profilaktiski veselību stiprina tikai retais no mums, un ne mazums ir tādu gadījumu, kad sīkas veselības problēmas atstājam novārtā, tādējādi iegūstot hroniskas un ielaistas slimības.“Mājas aptieciņā” atrodami uzskatāmi, praktiski un noderīgi padomi, sagaidot pavasari un aizvadot vasaru, pārciešot rudeni un ziemu. Uzskatāmā informācija palīdzēs izvairīties no nepatīkamām situācijām un ļaus pareizi sagatavoties rudens un ziemas drēgnajiem mēnešiem.

 

Atrašanās vieta

   
       

  
 

Behle-Helde B., Bīringa U.

Dziedinošas kompreses

 

Kompreses nāk par labu vienmēr, turklāt ir ļoti iedarbīgas! Bet, lai komprešu dziedinošās spējas izpaustos pilnībā un neradītu nevēlamas blaknes, ir jāielāgo daži svarīgi noteikumi. Nepieciešamās zināšanas jums sniegs šī grāmata. Autores detalizēti parāda, kuras kompreses palīdz konkrētu slimību ārstēšanas procesā, kā tās sagatavot un kas jāievēro, tās uzliekot. Novēlam gan jums, gan jūsu bērniem un mazbērniem atgūt veselību ar dabisku komprešu palīdzību.

 

Atrašanās vieta

 

   
       

  
 

Šverna S.

Dziednieces rokasgrāmata

 

Autore šajā grāmatā apkopojusi tautas medicīnas un dziedniecības ieteikumus dažādu slimību ārstēšanai, kā arī padomus un receptes, kas praktiskā darbā ar pacientiem devuši labus rezultātus.

 

Atrašanās vieta

 

   
       

  
 

Plaudis J.A.

Latvijas augi sadzīvē

 

Grāmatā iepazīstinām ar augu izmantojumu: dārza kompozīcijas; Krāsu terapijā; tūrismā; cīņā pret dārzu, māju un dzīvnieku kaitēkļiem; audumu krāsošanā; mājas aptiekā, vieglākas kaites un sadzīves negadījumus atvairot; dziedinot cilvēka bioloģisko lauku; Lieldienu un Jāņu svinībās; veidojot dārzu istabā.

 

Atrašanās vieta

 

   
       

  
 

Līvmane A.

Zaļās iedvesmas grāmata

 

„Zaļās iedvesmas grāmatā” apkopotas atziņas par to, kādas barības vielas organismam nepieciešamas un kur tās atrodamas, atgādināta patiesība par to, ka ūdens ir dzīvībai visnepieciešamākā viela, sniegtas ierosmes par zaļajiem draugiem mežā un pļavā, kā arī par svaigēšanu jeb dzīvesveidu, kas spēj atjaunināt organismu. Ievietotas ļoti daudzas receptes veselības un dzīvesprieka uzturēšanai.

 

Atrašanās vieta

 

 

   
       

  
 

Amata S.

Aizslēposim pēc avotkresēm

 

Savvaļas un dārza augi - veselībai. Grāmatas mērķis ir atgādināt: mainot savus ēšanas paradumus, jebkuros apstākļos ir iespējams saņemties daudz pilnvērtīgākai un veselīgākai dzīvei. Ķermenis vesels, prāts ass, dvēsele vaļā, ja vien pietiek izpratnes un vēlēšanās pārāk neattālināties no dabas. Atcerēsimies - Latvijā tā piedāvā 300 ēdamu sugu!

 

Atrašanās vieta

 

   
       

  
 

Kusiņa M.

Savvaļas ziedi Latvijas gadalaikos

 

Grāmatas autore Maruta Kusiņa, bioloģe, dabai veltītu izdevumu un mācību grāmatu autore, ir aizrautīga dabas pētniece un fotogrāfe. Viņas kaislība ir savvaļas puķes.

Šajā grāmatā augi sakārtoti to ziedēšanas secībā. Autore aprakstījusi gan populārus ziedaugus, gan mazāk pazīstamas augu grupas - purvu un krastmalu augus, graudzāles, čemurziežus, skaistās, aizsargājamās orhideju dzimtas sugas. Parādītas līdzīgo sugu atšķirības, kas arī nespeciālistam palīdzēs tās vieglāk atpazīt. Grāmatā ir informācija par augu izmantošanu ārstniecībā un citām to pielietošanas iespējām.

Iepazīsim krāsaino Latvijas dabas pasauli ar savvaļas ziedu plašo daudzveidību!

 

Atrašanās vieta

   
       

  
 

Smiltsērkšķis. Latvijas zelta oga

 

Latvijas dabas lepnums - smiltsērkšķis - ikvienu ar savu smaržu sāk priecēt pavasarī. Vēlāk ienākas tā unikālās ogas, kas satur vairāk nekā 190 uzturvielu un kuras izmanto visdažādāko slimību profilaksē, cilvēka imunitātes stiprināšanā, kulinārijā, skaistumkopšanā, kosmētikā un citur. Grāmatā pieredzējuši speciālisti un Latvijā atzīti pētnieki - Andrejs Brūvelis, Dalija Segliņa, Inga Moročko-Bičevska un Arturs Stalažs - stāsta par smiltsērkšķu vēsturi, to izplatību Latvijā un pasaulē, sniedz praktiskus audzēšanas padomus, plašu šķirņu aprakstu, izklāsta smiltsērkšķa lietojumu pārtikā, kosmētikā, tautas un mūsdienu medicīnā. Grāmata būs noderīga tiem, kas vēlas paši audzēt un lietot smiltsērkšķi, gan tiem, kas meklē faktus un plašu izziņas materiālu par zelta ogu.

 

Atrašanās vieta

   
       
     
 

Zālīte D.

Pelargonija veselībai

 

Pelargonijas ir ne tikai skaisti un aromātiski augi - tās dezinficē gaisu un atbaida kukaiņus, tām piemīt arī dziednieciskās īpašības, un dažādās kultūrās tās izsenis izmanto tautas medicīnā dažādu slimību ārstēšanai. Šajā grāmatā atradīsiet ziņas par pelargoniju audzēšanu, vākšanu un drogu pagatavošanu; receptes ausu, zobu un locītavu sāpju mazināšanai, brūču dziedēšanai, ādas slimību, dažādu iekaisumu, radikulīta, migrēnas un citu slimību ārstēšanai un atvieglināšanai; aromterapijas maisījumu receptes ar pelargoniju ēterisko eļļu; praktiskus padomus pelargoniju izmantošanai kosmetoloģijā, kulinārijā un sadzīvē.

 

Atrašanās vieta

 

   
 

 

   
     
 

400 veselības augi Latvijā

 

Tējas, izvilkumi, novārījumi, sulas, kokteiļi, pulveri, kompreses, apliekamie, inhalācijas, vannas, ziedes, krēmi.

Grāmata gan iepazīstina ar augiem, gan izskaidro to plašo iedarbības spektru – organisma attīrīšanā un imunitātes stiprināšanā, visdažādāko slimību ārstēšanā, uztura sabalansēšanā, kosmētiskajā iedarbībā u.c. Aplūkoti ne tikai savvaļas augi, bet arī daudzi kultūraugi, garšaugi, dārzeņi, augļi, sēklas, zaļumi, kā arī telpaugi. Izdevums bagātīgi ilustrēts. 

 

Atrašanās vieta