Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Dabas aptieciņa

Vasarā, kad pļavas un meži pilni ar ziediem un zālēm, ir īstais laiks pievērsties ārstniecības augu vākšanai – ticiet dabas spēkam, un redzēsiet – stiprāki kļūsim paši! Ja nezināt, kā to darīt – padomi ir grāmatās!

Grāmatu anotācijas no www.gramata24.lv, www.janisroze.lv, www.zvaigzne.lv, www.jumava.lv, www.apollo.lv

 

 

 

 

Ripa A.

Ārstniecības augi

 

Ārstniecības augi tiek lietoti arvien biežāk. No ārstniecības augiem iegūst medicīniskos preperātus, tos lieto sirds slimību, kunģa un zarnu trakta, nervu slimību, aknu un nieru u.c. slimību ārstēšanai. Augu valsts preparāti ir vismazākkaitīgie, tiem reti kad ir blaknes.

Grāmatā aprakstīti tādi augi kā balderiāns, klinģerīte, kumelīte, kailā lavanda, lapainā asinszāle, miega mātere, vairoga raudene, smaržīgā salvija, puskrūmu vērmeles un citi ārstniecības augi.

 

Atrašanās vieta

 

 

Rubine H., Eniņa V.

Ārstniecības augi

 

Ja kāds Latvijā zina visu vai gandrīz visu par ārstniecības augiem, to iedarbību un lietošanu, tad tās ir šīs grāmatas autores.

Helēna Rubine, farmācijas doktore, ir populāru ārstniecības augu grāmatu un trīs avīžu autore. Viņa ir Valsts zāļu aģentūras eksperte, Grindeļa prēmijas laureāte un aktīvi darbojas Latvijas Farmaceitu biedrībā.

Vija Eniņa ir farmācijas doktore, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore. Arī viņa ir daudzu publikāciju un grāmatu autore, aktīva Latvijas Farmaceitu biedrības biedre un Grindeļa prēmija laureāte.

Abas autores ir radījušas jaunu, vērtīgu grāmatu, kurai vajadzētu atrasties ikvienā mājā, jo tajā sniegtie padomi noder gan tad, ja jūsu mērķis ir atgūt možu garu un uzturēt labu veselību, gan tad, ja kāds ģimenē ir sasirdzis. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Makhojs P., Vestlande P.

Ārstniecības augi

 

Šī grāmata ir izsmeļošs, bagātīgi ilustrēts uzziņas materiāls par populārām un pieejamām ārstniecības augu šķirnēm – to iegādi, kultivēšanu un izmantošanu. Grāmatā uzskatāmi un viegli uztveramā veidā sagrupēti ārstniecības augi un neskaitāmas to izmantošanas iespējas. Šis izdevums ir lieliska lasāmviela ikvienam, kuru interesē ārstniecības augi. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Rubine H., Īriste V.

Ārstniecības augu vākšana

 

Vasara ir īstais laiks, lai ievāktu ārstniecības augus, izžāvētu un sagatavotu lietošanai, tad arī ziemā retāk vajadzēs meklēt ārsta palīdzību.  Te gan bez gudra padomdevēja neiztikt. Grāmatā aprakstīts, kad augus labāk vākt, ko no auga var izmantot, arī pamācības lietošanai. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Vācēju kultūra Viduskurzemē

 

Līdzīgi kā dziesmas, teikas, nostāsti un dejas kādā kultūrā ir apzinātas un novērtētas kā nemateriālās kultūras mantojums, mēs cenšamies pierādīt, ka arī savvaļas augu un ēdamlietu vākšanas un pagatavošanas pasākumi ir dokumentējami kā nozīmīgas kultūras tradīcijas.Lai veicinātu senāku laiku un mšdienu zināšanu mijiedarbi un saistību ar dabu, vēlamies nodrošināt turpinājumu šīm tradicionālajām nodarbēm (A.G.Patterson, Savvaļas augu apzināšanas/vākšanas iniciatīvu tīkls) 

 

Atrašanās vieta

 

 

Vukovica L.

1001 dabas līdzeklis

 

Grāmatā dotas vienkāršas receptes, kā mājas apstākļos pagatavot dabiskus ārstniecības, skaistumkopšanas un mājas tīrīšanas līdzekļus. Vēl grāmatā atrodami padomi, kā bez rūpnieciski ražotām ķimikālijām tikt galā ar jebkuru problēmu, sākot ar traipiem paklājā un beidzot ar kaitēkļiem dārzā. Receptēs tiek izmantotas plaši pieejamas sastāvdaļas, piemēram, augi, etiķis, medus, bišu vasks un ēteriskās eļļas. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Halkvists J.

Ārstniecības augi mājas aptieciņā

 

Dziedini sevi ar ājūrvēdu un dabas veltēm.

Grāmatā Rietumu fitoterapija tiek pielīdzināta ājūrvēdai, indiešu dziedināšanas mākslai. Ājūrvēdā liela uzmanība tiek pievērsta tam, kas katram cilvēkam ir vispiemērotākais. Tieši šādu individuālu fitoterapiju Janne Halkvists pamatīgi izskaidro šajā rokasgrāmatā. Tā sniedz padziļinātu ieskatu fitoterapijā un daudz praktisku padomu. Kādam nolūkam domāti ārstniecības augi, kā tos lietot un kuri ārstniecības augi ir vislabākie dažādu veselības traucējumu novēršanai? Kad jāizvēlas svīšanu izraisoši un kad žultsdzenoši ārstniecības augi? Kā izveidot ārstniecības augu tēju maisījumu sev vai vislabākajam draugam? 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

400 veselības augi Latvijā

Plašākā, bagātīgākā un daudzpusīgākā grāmata par dažādu augu izmantošanu veselības stiprināšanā, profilaksē, skaistumkopšanā.

Grāmata gan iepazīstina ar augiem, gan izskaidro to plašo iedarbības spektru – organisma attīrīšanā un imunitātes stiprināšanā, visdažādāko slimību ārstēšanā, uztura sabalansēšanā, kosmētiskajā iedarbībā u. c. Aplūkoti ne tikai savvaļas augi, bet arī daudzi kultūraugi, garšaugi, dārzeņi, augļi, sēklas, zaļumi, kā arī telpaugi. Izdevums bagātīgi ilustrēts. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Rožkalne R.

Augu dziedinošais spēks

 

Grāmata, kas vajadzīga katrā dzīvoklī, mājā un sētā, ikvienam pieejamā formā sniedz atbildes uz jautājumiem: *kā ievākt augus un kā pagatavot ārstniecības augu preparātus, *kādas bioloģiski aktīvās vielas ietilpst augu sastāvā, *kādas ārstnieciskās īpašības piemīt augiem, *kā slimību profilaksē un ārstēšanā lietot augus, *kā augus izmantot kosmētikā, kulinārijā un citur. 35 augu fotogrāfijas palīdzēs tos pazīt dabā. Grāmatā atradīsiet padomus, kā slimību profilaksei un ārstēšanai izmantot dažādus mājās atrodamus līdzekļus, piemēram, vārāmo sāli, pārtikas sodu, garšvielas. Jūsu interesi saistīs arī veselības horoskops. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Ligers J.

Ārstniecības augi un to lietošana

 

Autors šajā grāmatā apkopojis paaudzēs krātās latviešu dzīves gudrības par Latvijas augu izmantošanu veselības nostiprināšanā un ārstniecībā. Cilvēkiem enerģētiski vispiemērotākie ir pašu zemē augošie augi. Aptieka ir mums visapkārt – dabā, tikai jāzina, ko un kad ievākt un kā to sagatavot lietošanai. Autors iesaka ārstniecības augus izmantot arī mājlopu kaišu ārstēšanai.

Jānis Ligers, izmantojot latviešu tautas ticējumus, „salasījis” savu zāļu tēju aptieciņu un dalās ar mums zināšanās par Latvijā augošo ārstniecības augu dziednieciskajām īpašībām, pareizu ievākšanu, sagatavošanu un lietošanu. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Plaudis J.A., Ozola E.

Latvijas augi sadzīvē

 

Grāmatā "Latvijas augi sadzīvē" lasītājus iepazīstinām ar augu izmantojumu:

* dārza kompozīcijās

* krāsu terapijā

* tūrismā

* cīņā pret dārzu, māju un dzīvnieku kaitēkļiem

* audumu krāsošanā

* mājas aptiekā, vieglākas kaites un sadzīves negadījumus atvairot

* dziedinot cilvēka bioloģisko lauku

* Lieldienu un Jāņu svinībās

* veidojot dārzu istabā

Īpaša nozīme piešķirta ēdamajiem savvaļas augiem.

Atsevišķa nodaļa atvēlēta indīgajiem augiem, no tiem brīdinot. Augiem ir dvēsele, ko iesējis Pasaules Gars. Vairākām sugām sniegts garīgais raksturojums. Goda vieta ierādīta tieši mūsu dzimtenes veltēm.

Jānis Arvīds Plaudis 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Plaudis J.A.

Veselības zālītes

 

Visiem dārza un tīruma augiem tālie senči reiz dzinuši saknes savvaļā. Nonākuši cilvēku gādībā, kopti, baroti un aizsargāti, tie zaudējuši vitamīnus, aromātu un dzīvības spēku, bet kļuvuši bagātāki ar pārtikas kalorijām, modificētajiem gēniem un ‘E’ piemaisījumiem, kas vairo iekaisumus, alerģijas un vēzi. Pilnīgi aiziet no tiem mēs nevaram, bet mūsu spēkos ir attālināties, ejot laukos, mežos un upju ielejās ― pēc savvaļas augiem. Savvaļas augu kautrīgais krāšņums derīgs ne tikai ziedu vāzei vai izravēto nezāļu kaudzei, bet arī ievārījumiem, salātiem un zupu šķīvjiem ― gan ēdieniem, gan ēdienu piedevām. Tiem visiem ir nozīme arī ārstniecībā. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Popila A.

Stēvija Latvijā

 

Saldais augs stēvija pasaulē pazīstams jau sen – daudzus gadsimtus.

Šī grāmata ir tapusi, ņemot vērā pēdējā laikā arvien pieaugošo interesi par šo augu kā dabisku saldinātāju. Lai kliedētu mītu, ka stēvija ir kaprīzs augs un nav piemērots Latvijas apstākļiem, šeit apkopota stēvijas audzēšanas pieredze, kas iegūta, audzējot augu Latvijas apstākļos vairāku gadu garumā. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Dabas līdzekļi veselībai un skaistumam

 

Grāmata sniedz praktiskus padomus, kuri var noderēt ikdienā arī tad, ja nav daudz laika un naudas. Viss, kas nepieciešams veselībai un skaistumam, atrodams tepat mums līdzās. Jāvelta sev tikai nedaudz laika un mīlestības - un rezultāts būs lielisks. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Tautas un dabas līdzekļi bērna veselībai

 

Kad slimība pārsteidz negaidot un mazais lolojums saslimst, šķiet, visa pasaule sagriežas kājām gaisā. Ne vienmēr vecāki spēj adekvāti novērtēt situāciju un pieņemt lēmumu tālākai rīcībai. Tāpēc jāatceras, ka liela nozīme ir bērna pašdziedināšanas spēkam un imunitātes stiprināšanai, par ko gādā dabiskie līdzekļi. Grāmatā aprakstītie ārstēšanās paņēmieni ņemti no dabas un tautas medicīnas pūra un papildināti ar uztura un cita veida ieteikumiem.  

 

Atrašanās vieta

 

 

Marcinkeviča D.

Mājas aptieciņa

 

.“Mājas aptieciņā” atrodami uzskatāmi, praktiski un noderīgi padomi, sagaidot pavasari un aizvadot vasaru, pārciešot rudeni un ziemu. Uzskatāmā informācija palīdzēs izvairīties no nepatīkamām situācijām un ļaus pareizi sagatavoties rudens un ziemas drēgnajiem mēnešiem.

Grāmatā uzzināsiet par:

raksturīgākajām veselības problēmām pavasarī un vasarā

organisma īpatnībām un dažādu līdzekļu lietošanu

ārstniecības augu izmantošanu ārstēšanai un profilaksei

produktiem imunitātes paaugstināšanai un veselības uzturēšanai

ārstniecības augu uzskaitījumu, sastāvu, pagatavošanu, lietošanu, iedarbību un uzglabāšanu, nozīmīgākajām minerālvielām, to funkcijām organismā un uztura avotiem

 

Atrašanās vieta

 

 

 

Meža aptieka

 

Šajā grāmatā aplūkoti vispārīgi jautājumi, kas saistīti ar ārstniecības augu izmantošanu – stāstīts, kā ārstniecības augus vākt, žāvēt, kā pagatavot dažādus to preparātus mājas apstākļos. Sniegts pazīstamāko ārstniecības augu apskats, stāstīts par to izmantošanas vēsturi, lietošanu dažādu slimību ārstēšanai tautas un zinātniskajā medicīnā, kā arī kosmētikā. Sniegts arī neliels ieskats sulu terapijā, pastāstīts par augļi un dārzeņu ārstnieciskajām īpašībām. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Zaļā aptieka

 

Zaļā aptieka - tā ir grāmata, kurai jābūt ikvienā ģimenē, lai mācētu novērtēt un izmantot tās dabas veltes, kas aug pļavā, mežā un dārzā.

Zāļu tējas, sulas, salāti, veģetārās zupas, uzlējumi un novārījumi, tinktūras un ekstrakti palīdz ikdienā uzturēt mundrumu un cīnīties ar dažādām kaitēm. Kosmetoloģijā, aromaterapijā, kā arī pirts procedūrām un inhalācijām izmanto augu dziednieciskās īpašības. Grāmatā aplūkota arī ārstniecības augu drogu sagāde, sagatavošana un uzglabāšana. Pielikumā ievietots lietošanai ieteikto augu uzskaitījums un medicīniskai lietošanai atļauto ārstniecības augu drogu saraksts. 

 

Atrašanās vieta

 

 

Trēbena M.

Dieva aptiekā rastā veselība

 

"Visu savu pieredzi es centos iekļaut papildinātajā un pārstrādātajā manas grāmatas izdevumā, lai tas būtu visiem noderīgs. Plašais alfabētiskais slimību rādītājs noderēs jums kā ceļa vadonis, īsto ārstniecības augu izmantošanā!" (Marija Trēbena) 

 

Atrašanās vieta

 

Isajeva J.

Ārstniecisko augu degvīna uzlējumi un izvilkumi Jūsu veselībai

 

Grāmatā atrodamas ārstniecisko augu uzlējumu un tinktūru receptes gan iekšējai, gan ārīgai lietošanai, kā arī ieteikumi — gardu mājās gatavotu degvīnu receptes. «Ar degvīnu jāārstējas pareizi, rūpīgi ievērojot receptēs norādītās devas un papildu ieteikumus,» brīdina grāmatas autore. Cilvēkiem ar alkohola atkarību, slimām aknām vai sirds un asinsvadu slimībām grādīgā lietošana, kaut tikai ārstnieciskos nolūkos, var nodarīt daudz vairāk ļauna nekā laba.

 

Atrašanās vieta