Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Cienastā jaunās grāmatas

Pirmsjāņu darbu steiga pārņēmusi pilsētu. Daba un ļaudis pošas saulgriežiem. Arī bibliotēka, greznojusies smaržīgiem jāņzāļu pušķiem, gaida apmeklētājus kā viesmīlīga Jāņamāte. Un kā nu bez cienasta svētkos, tajā mums jaunās grāmatas. Imanta Kalniņa dziesmu krājums, ar kura palīdzību balsis izlocīt, stāsti bērniem un lielajiem siltām jūnija pavakarēm, romāni no tautiešiem un ārzemniekiem laiskai pazvilnēšanai pludmalē. Lai bauda prātam un jūtām! Izvēlieties un lasiet bez bēdu!

Ādamsone, Dzintra. Dziesmu dārzā. Notis. Dziesmas pirmsskolas, sākumskolas bērniem un jauktā kora sastāvam. Pieejams: JPB.

Krājumā apkopotas autores sacerētās dziesmas, kas papildinātas ar metodisko materiālu nošu apguvei un scenāriju uzvedumam „Divpadsmit mēneši” ar tam atbilstīgo muzikālo materiālu. Autores darbi ir piemēroti pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. To tematika ir cilvēku attiecības, daba un svētki. Autore ir mūzikas skolotāja un diriģente, vada bērnu ansambļus, ir apguvusi SINICHI SUZUKI filosofijas un klavierspēles metodi, strādā par mūzikas skolotāju pirmsskolas izglītības iestādē. 

 

Avotiņa, Daina. Debesis visur vienādas. Latviešu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Krastā kāpa viļņi un vēlās atpakaļ, aiznesot sev līdzi gružus un visādas citas drazas. Jūra tādējādi noskalo krastu, bet cilvēks savu aizvadīto dzīvi noskalot nevar. Tajā mūžam paliek visi viņa darbi, gan labie, gan ne tik labie un pat ļaunie. Tajā paliek arī mīlestība, kuru dāvājis citiem, un sāpes, ko viņš kādam tīši vai netīši sagādājis. 

 

 

 

Bauere, Jana.  Mežlaumiņa un trakā ziema. Slovēņu literārās pasakas. Jaunākā skolas vecuma bērniem. Rīga: Aminori, 2020. Pieejams: BJB "Zinītis".

Grāmatā "Mežlaumiņa un trakā ziema" darbība notiek ziemā un tās varoņiem jātiek galā ar gluži cilvēciskām likstām - māņticību, šaubām, greizsirdību un gļēvumu. Mežlaumiņa satiek Briesmoņu briesmoni un varaskāro vāverīti sarkanā platmalē. Izrādās, ka burvju zvaniņš spēj uzburt melleņu pīrāgu, bet nolādētais akmens nemaz nav bīstams, kamēr vien to kāds nav pacēlis. 

 

Bērziņa, Liene. Ķiverēns. Latviešu stāsts jaunākā skolas vecuma bērniem. Rīga: Be the Bear, 2020. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Šis ir stāsts par Ķiverēnu. Vai par Lapsēnu. Vai zināt, kur viņš dzīvo? Mēs arī ne, jo viņš vienmēr ir ceļā. Ceļā uz kaut ko un uz kādu. Uz galveno un jauno. Tomēr, esot ceļā, galva ļoti labi vēdinās, un cilvēku lielākā problēma ir tā, ka visi tie brīnumi, dauzonīgums un vienreizīgums, kas viņos ir bērnībā, dzīves ceļā pamazām izvējo. Tāpēc Lapsēnam ir ķivere - lieta, kas pasargā visu neparasto un savējo, bet ārējo un pārējo izšķīdina gaisā. Tā rūpējas par to, lai viss, kas viņā lapsīgs, neapsīkst un pēkšņi netop atšķaidīts. 

 

Briede, Jautrīte. Administratīvās tiesības. Mācību grāmata.  Rīga: Tiesu namu aģentūra, 2021. Pieejams: JPB.

Mācību grāmatas izklāsts veidots kā viegli uztverams stāstījums par attiecīgā temata pamatjautājumiem, neiedziļinoties specifiskos regulējumos un nerisinot problēmjautājumus. Grāmata atspoguļo administratīvo tiesību pamatjēdzienu saturu un būtiskākos tiesiskā regulējuma elementus. Šajā izdevumā veikti precizējumi un papildinājumi, kas nepieciešami saistībā ar likumu grozījumiem. 

 

 

Carfati, Einata. Varēja būt trakāk. Ebreju stāsti bērniem. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Diviem jūrniekiem palaimējas izglābties pēc kuģa avārijas. Albertīni ir pilnīgi satriekts: aumaļām gāž lietus, pēc tam virs galvas parādās caurejas mocīts lidojošu zivju bars, pie apvāršņa – spoku kuģis ar pirātiem, un tad vēl valis, kura elpa neganti smird pēc tunča sviestmaizēm… Taču Džordžs līksmi spēlē mutes ermoņikas un ikreiz mierina draugu, ka varēja būt trakāk. Talantīgās Izraēlas mākslinieces Einatas Carfati māksliniecisko rokrakstu latviešu lasītāji iepazina grāmatā “Kaimiņi”, kas ieguva pārliecinošu 1. vietu lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu žūrija 2019” grupā 5+. Arī šajā viņas grāmatā rotaļīgās, līdz sīkākajai detaļai izzīmētās ilustrācijas vizuāli lieliski papildina pārdomas par grūtiem laikiem, kas apliecina – pat vistrakākajā situācijā var gadīties negaidīti pavērsieni, un ir daudz vieglāk, ja līdzās ir draugi. 

 

Cīņa par brīvību. Latvijas Neatkarības karš (1918-1920) Latvijas Valsts vēstures arhīva dokumentos.  3. daļa. 1919. gada 10. jūlijs - decembra sākums. Rīga: Latvijas Nacionālais arhīvs, 2021. Pieejams: JPB.

Grāmatā ir publicēti 230 Latvijas Valsts vēstures arhīva dokumenti, kas sniedz ieskatu politiskajās un militārajās norisēs Latvijas teritorijā laika posmā no 1919. gada 10. jūlija līdz decembra sākumam. Grāmatā raksturots aplūkotā laika posma vēsturiskais konteksts, sniegti dokumentu komentāri, svarīgāko notikumu hronika. Grāmata ir veltījums uzvarai pār Bermonta spēkiem 1919. gada novembrī. 

 

Didaktiskās spēles latviešu valodā. Latviešu valoda. 10 spēles bērnu valodas prasmju pilnveidei. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".      

 Didaktiskās spēles ir paredzētas pirmsskolas un jaunākā skolas vecuma bērniem visu valodas prasmju attīstīšanai un pilnveidošanai. Komplektā ir spēles, šabloni aploksnēm un metodiskie komentāri par katru spēli. Spēlēm nepieciešamās kartītes iepriekš jāizgriež. Tās var ērti uzglabāt pašgatavotās aploksnēs. Sagatavojot spēļu kartītes un aploksnes, bērns arvien labāk apgūs prasmi darboties ar zīmuli un šķērēm, tādājādi attīstot pirkstu sīko muskulatūru. Tomēr bez pieaugušo palīdzības arī neiztikt, jo kartīšu sagatavošanas procesā jāievēro precizitāte. Lai daudzveidīgās spēles rosina bērna aktīvu darbošanos un rada pārliecību par savām spējām! 

 

Dislere, Vija. Development of Home Economics and Technologies Education for Life Quality in Latvia. Jelgava: Latvia University of Life Sciences and Technologies, 2020. Pieejams: JPB.     

Mājturība. Mācīšana un mācīšanās. Tehnoloģija. Tehnoloģiskā pratība. Mācību un studiju programmas. Mājturības skolotāji. Tehnoloģiju skolotāji.

 

 

 

 

Dreika, Dagnija. Svēdenborga roze. Latviešu romāns. Jūrmala: Apgāds Daugava, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

''Svēdenborga roze'' veic meklējumus cilvēka raksturos. Autores darbos atrodamas viss - atmiņas, dvēseles pieredzes, vēsture. Šo stāstu varētu nodēvēt - detektīvs ar mīlstības piegaršu. Tas vēstī par operas māksliniekiem un attiecībām starp vecāku primadonnu un jaunāku vīrieti, kā arī sarežģījumiem ar kolēģiem, topošām māksliniecēm un dzīves norisēm, kas ne vienmēr ir loģiskas un paredzamas.   

 

 

 

Eselstins, Koldvels B. Kā izārstēt un nepieļaut sirds un asinsvadu slimības. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB. 

Balstoties uz 20 gadu ilgiem zinātniskiem pētījumiem, pieredzējušais ķirurgs un zinātnieks Koldvels B. Eselstins izvirza un pierāda revolucionāru ideju: sirds un asinsvadu slimības ir novēršamas, turklāt atveseļošanās ir pašu slimnieku, nevis ķirurgu rokās. Grāmatā aprakstīta zinātniski pierādīta metode, ar kuras palīdzību iespējams pasargāt sevi arī no insulta un infarkta, novēršot to kopējo cēloni – asinsvadu bojājumus. Šī ir uztura programma, ar kuras palīdzību, par spīti smagajām sirds saslimšanām, visi Eselstina pacienti atguva veselībuun ir bez slimību pazīmēm arī vēl šodien, pēc 20 gadiem. Viens no slavenākajiem Eselstina programmas piekritējiem ir bijušais ASV prezidents Bils Klintons, kas atguvis veselību, pateicoties šajā grāmatā aprakstītajai programmai. 

 

Gads dārzā. Dārzkopība. Daiļdārzniecība. Rīga: Avots, 2021. Pieejams: JPB. 

"Kad pasaule nogurdina un vairs nesniedz gandarījumu, vienmēr vēl paliek dārzs," - tā apgalvo grāmatas autori. Bagātīgi ilustrētajā grāmatā "Gads dārzā" (pavasarī, vasarā, rudenī, ziemā) soli pa solim izsekots tam, kas un kā jādara, lai iekoptu krāšņu, bagātīgu dārzu. "Īsa pamācība sava dārza mīlēšanā" - tā varētu papildināt populārās dziesmuspēles nosaukumu. Grāmata "Gads dārzā" soli pa solim gada ilgumā izsekos tam, kas un kā būtu darāms, lai iekoptu krāšņu dārzu un izveidotu gaumīgu, funkcionāli ēru pagalmu. Grāmatā piedāvāti gan tradicionāli, gan netradicionāli šo darbu paņēmieni: • kā sagatavot augsni dēstīšanai podos • kā audzēt zālienu • kā sagatavot mēslojumu • kā ieziemot rozes • kā stādīt un kopt glicīnijas • kā audzēt frēzijas telpās.

 

Hantere, Ērina. Klanu kaķi. Zvaigžņu gaisma.  4. grāmata. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Klanu kaķi beidzot ir atraduši jaunas mājas, bet tas nebūt vēl nav viss. Nākas piepūlēties, lai sadalītu teritoriju, atklātu briesmas, kas slēpjas nezināmajā apkaimē, un atrastu vietu, kur sazināties ar Zvaigznes klanu. Pamazām viss izdodas, taču pāris viltus pilni kaķi kaļ savtīgus plānus, kuri var novest līdz naidam un vardarbībai. Klani, gaidot zīmi no senčiem karotājiem,sāk aptvert: iespējams, briesmas no pašu vidus ir daudz lielākas par tām, kuras gaida ārpusē.     

 

 

Hantere, Ērina. Klanu kaķi. Mijkrēslis. 5. grāmata. Angļu fantastiskā proza jaunatnei. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Lai kā klanu kaķiem negribētos to atzīt, pagātnes ēnas ir ienākušas arī viņu jaunajās mājās un pat sākušas valdīt. Kazenājnagu savā pusē cenšas pārvilināt tumšs, atriebes kārs tēls, un viņam jābūt stipram, lai saglabātu uzticību Pērkona klanam. Sāk iezīmēties bīstama taka, pa kuru kaķiem iet, un jau tuvojas laiks, kad dažiem karotājiem būs jāizlemj savs - un arī savu klanu - liktenis. 

 

 

Herons, Pols. Izlaušanās. Amerikāņu detektīvromāns. Rīga: Kontinents, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Džeks Konstantīns, izbijis policists, Reivenhilas cietumā izcieš sodu par to, ka nogalinājis vienu no savas sievas slepkavām. Viņam vairs nav palicis nekas, kā dēļ ilgoties pēc ārpasaules un brīvības… Ja nu vienīgi iespēja tikt klāt pārējiem noziedzniekiem, kuri bija iesaistīti liktenīgajā notikumā. Kīra Sojere ierodas uz savu pirmo darba dienu cietumā. Viņai tiek ieteikts nekad nesmaidīt un uzvesties skarbi – tikai tā viņa varēs iegūt ieslodzīto cieņu. Sojere ir gatava uz visu, lai īstenotu savu slepeno plānu… Neviens no viņiem nenojauš, ka jau pēc dažām stundām Reivenhilā iestāsies absolūts haoss – nāvējošas viesuļvētras dēļ cietuma uzraugi evakuēsies, bet valsts sūtītie papildspēki tā arī neieradīsies. Ieslodzītie tiks atstāti likteņa varā. Sāksies nežēlīga izdzīvošanas spēle. Kāds vēlēsies atriebties. Vēl kāds – ļauties savam slepkavas instinktam. Kurš izdzīvos? 

 

Ikstena, Nora. Durve un Paraplāns. Latviešu stāsti. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

"Durve un Paraplāns" ir neparasts stāsts par divu suņu "biogrāfijām". Nora Ikstena ar lielu prieku spēlējas gan ar atskaņām un ritmu, gan ar pazīstamu dzejnieku tekstu alūzijām. Draiskulīgās četrrindes atgādina bērnības klasiķa Alberta Kronenberga darbus - tajās ietverta būtiska doma par cilvēka un dzīvnieka attiecībām, par atbildību pret dzīvo dabu un prieku, ko tā mums sniedz.   

 

 

Jura Podnieka īsfilmas. Dokumentālās filmas. 1 DVD  video. Rīga: Jura Podnieka studija, 2020. Pieejams: JPB.

Šūpulis / režisors Juris Podnieks ; teksta autors Ansis Epners (1977 ; 11 min) -- Brāļi Kokari / režisors Juris Podnieks ; scenārija autors Arnolds Plaudis (1978 ; 21 min) -- Puikas zirgos! / režisors, scenārija autors Juris Podnieks (1979 ; 18 min) -- Veļ Sīzifs akmeni / autors, režisors Juris Podnieks ; idejas autors Arnolds Plaudis (1985 ; 20 min) -- Impērijas gals = End of empire / produced and directed by Juris Podnieks (1991 ; 49 min) -- Klusuma stunda / režisors Juris Podnieks (1992 ; 21 min).

 

Kalnača, Andra. Latvian Grammar. Rīga: University of Latvia Press, 2021. Pieejams: JPB.

Grāmatas mērķis ir ziņas par latviešu valodu, tās gramatisko sistēmu padarīt pieejamas auditorijai gan Latvijā, gan ārpus tās. Tas ir svarīgi gan cilvēkiem, kam latviešu valoda ir dzimtā vai kas prot latviešu valodu, gan arī tiem, kas interesējas par Latvijas kultūru, vēsturi un, protams, latviešu valodu. Zinātniskas angļu valodā rakstītas latviešu gramatikas aktualitāti nosaka arī plašā latviešu diaspora ārzemēs, īpaši angliski runājošās valstīs, kur bērni un jaunieši izglītību apgūst savas mītnes zemes valodā. Latviešu gramatika angļu valodā būs noderīga arī tiem, kas apgūst latviešu valodu kā svešvalodu un, kad iepazīts valodas minimums, vēlas uzzināt vairāk par valodas gramatisko sistēmu un tās īpatnībām. Arī ārzemju valodnieku vidū vērojams liels pieprasījums pēc sistēmiskiem un uzticamiem dzimtās valodas runātāju sagatavotiem latviešu valodas datiem, jo latviešu valodā ir ārkārtīgi interesants ļoti senisku un relatīvi jaunu valodas attīstības faktu savijums.

 

Kalniņš, Imants. 50 populārākās dziesmas. Notis, akordi, dziesmu teksti. Rīga: MicRec, 2021. Pieejams: JPB.

Akāciju palags ; Alvas zaldātiņi ; Apvij rokas ; Ar straumēm, uz jūru ; Astoņkājis ; Balāde ar pārmetumiem ; Betas dziesmiņa; Bimini ; Blūzs ; Buramdziesmiņa ; Dūdieviņš ; Dziesma Sniegbaltītei ; Dziesma, ar ko tu aksies ; Dziesma par četriem baltiem krekliem ; Dziesmiņa dziedama pusčetros no rīta ; Dziesmiņa par Džordano Bruno ; Es gribu kļūt par roku lēnu ; Es rakstīšu ; Es redzēju sapnī ; Fatamorgāna ; Fināla dziesma ; I love you ; Ir tikai tveice ; Jautra dziesmiņa sev pašam ; Karalienes dziesma ; Lilioma dziesma ; Lūgšana ; Mākonītis un mākonīte ; Mērijas un Džona duets ; Miedziņš ; Mīlestība divreiz neatnāk... ; Mūžu mūžos būs dziesma ; Nelaid, māte, bērnus mežā! ; Noausim kājas, atpīsim sirdis ; Pa Misisipi kuģīt`s peld ; Pilsētā, kurā piedzimst vējš ; Pomeranču vainadziņš ; Princesīte un trubadūrs ; Sitiet bungas, mani mīļie! ; Smilšu rausis ; Svētku diena ; Tauriņa samtainā smarža ; Tā ; Tev nebij` laika ; Tiem, kas rāpo, tiem, kas lido ; Vējš un liepa ; Vienprātība ; Viņi dejoja vienu vasaru ; Visskaistākās ogas pasaulē ; Ziemā rakstīts dzejolis ; Zilais putniņš ; 15 populārāko dziesmu instrumentālie pavadījumi. 

 

Karaliskās puķes. Koši jaunumi ziedošam dārzam. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. Pieejams: JPB.

Proti audzēt augststumbra hortenziju kociņu. Kā tikt pie ziliem ziediem. Ko peonijām kaimiņos. Zini un nekļūdies: pavairo, apgriez un pārstādi puķes pareizi. Karaliskās un apburošās peonijas ; Karaliskās un graciozās lilijas ; Karaliskās un greznās hortenzijas.

 

 

 

Ķirķis, Raimonds. Levitācijas. Latviešu dzeja. Saldus: Valters Dakša, 2021. Pieejams: JPB.

"Levitācijas" izsekos Latvijas Republikas 10. prezidenta Egila Levita dzīves gaitām, izceļot nozīmīgākos notikumus viņa personas veidošanās norisē, kā arī viņa garīgajā satversmē un tās nospiedumos valsts vēsturē. "Mūsdienu fragmentētajā mākslā ir vienlīdz būtiski meklēt ceļus, kā māksla var nonākt pie tautas un tauta pie mākslas. Galu galā mākslai ir jākalpo tautai, bet tautas lielākais kalps ir Levits," raksta performances veidotāji. 

 

Kivirähk, Andrus. Kocenieki un tāsenieces. Igauņu vēsturiskā proza. Rīga: Pētergailis, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka.       

 Andrusa Kivirehka garstāstā darbība norisinās Igaunijas Dziesmotās revolūcijas laikā, kad vēstītājs – trīsdesmit gadus vecais jaunietis kopā ar pieredzējušo Tautas frontes priekšsēdētāju Voldemāru Kallelu iesaistās Baltijas ceļa organizēšanā. Kādā Igaunijas neapdzīvotā vietā Kallelas kļūdas dēļ trūkst cilvēku, un tas nozīmē, ka Baltijas ceļā ir “caurums”. Līdzīgi kā Kreicvalda pasakā, arī šajā stāstā ar burvestības palīdzību pirtī tiek radīti trīsdesmit jaunieši – no malkas pagalēm kocenieki, no pirtsslotām tāsenieces. Lai tas tā notiktu, vecais Kallela ir spiests ziedoties – dot trīs asins lāses Nelabajam. Kad kocenieki un tāsenieces mistiskajā veidā ir kļuvuši par sabiedrības daļu, jaunais cilvēks iesaistās viņu ķeršanā.  

 

Kofs, Indreks. Uz mājām. Igauņu stāsti pirmsskolas vecuma bērniem. Rīga: Pētergailis, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Igauņu rakstnieka Indreka Kofa un mākslinieces Marjas Līsas Platsas grāmata “Uz mājām” stāsta par piecgadīgo Madi, kurš ir pietiekami liels zēns, lai pats prastu tīrīt zobus, braukt ar divriteni, sapogāties un sakārtot savas rotaļlietas. Kādu dienu, kad abi vecāki un lielais brālis bija aizņemti un nevarēja atnākt pretī Madim uz bērnudārzu, pirmoreiz uz mājām zēnam bija jāiet vienam. Protams, pirms tam viņš tika pamatīgi apmācīts, kā uzvesties uz ielas, kur pareizi pagriezties. To, kā Madim veicās un ko viņš piedzīvoja pa ceļam uz mājām, izlasīsi šajā grāmatā.  

 

Krēsliņš, Žigimants. Ekvadora un Kolumbija pāris mēnešos. Ceļojumi. Dienvidamerika.  Daugmales pagasts: Domu pērles, 2021.  Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Žiga ceļojumi turpinās, šoreiz aizvedot uz Ekvadoru un Kolumbiju. "Jūsu priekšā mana ceturtā grāmata. Ar tās palīdzību mēs atgriezīsimies kontinentā, kur tas viss sākās - Dienvidamerikā. Ja manā pirmajā grāmatā avrēja gūt virspusēju ieskatu vairākās valstīs, tad šajā jau konkrētāk varēsim paciemoties divās no man mīļākajām valstīm - Ekvadorā un Kolumbijā. Grāmatas stils nemainīgs, budžeta klases brauciens, bez liekām ērtībām, bez dārgiem starpniekiem, bez glamūra. Palikšana lētos hosteļos, vietējā transporta izmantošana un šaubīgu vietu apmeklēšana. Jā, tas ir tas, kas man patīk, un kas dod ne tikai adrenalīnu, bet arī fantastiskas atmiņas, ko nu esmu iepakojis grāmatā. Un esmu sapratis, ka šo stilu nemainītu, pat ja man piederētu tūkstoši." 

 

Lamonika, Dženifera. Sejas morfoloģija. Fizikālā terapija. Rīga: Lietusdārzs, 2021.Pieejams: JPB. 

Sejas morfoloģija, šīs grāmatas galvenā tēma, var šķist nedzirdēts jaunums. Taču autore balstās uz senajām zināšanām, sniedzot tām mūsdienīgu skanējumu un pielietojumu. Senā sistēma, kas māca, kā saskatīt sejas vaibstos apslēptos dvēseles noslēpumus, Dženiferai Lamonikai devusi pamatu apgalvot, ka cilvēka sejā viņa izlasa atbildi uz ikvienu jautājumu – vai tas attiecas uz asins sastāvu, civilstāvokli, sāpēm locītavās, emocionālo krīzi, hronisku iekaisumu vai ko citu. 

 

Latvijas kultūras vēsture. Kultūras vēsture. Rīga: Jumava, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Grāmata, kura veidota LMA profesora Dr. habil. art. Ojāra Spārīša virsvadībā kopā ar dažādu kultūras nozaru pētniekiem un profesionāļiem — mākslas zinātniece Dr. habil. art. Edvarda Šmite, Rīgas Tehniskās universitātes profesors Dr. habil. arch. Jānis Krastiņš, teātra zinātniece Dr. philol., Dr. habil. art. Silvija Radzobe , muzikoloģe Dr. music. Ingrīda Zemzare un daudzi citi autori, vispusīgi aptver dažādas kultūras jomas Latvijā, dokumentējot Latvijas kultūras vēstures ainu daudzu gadsimtu garumā. Šī grāmata ir nozīmīgs notikums 21. gadsimta kultūrā Latvijā, jo kvalitatīvi un visaptveroši vēstīs par unikālo kultūrmantojumu Latvijā. Grāmatā katrai kultūras nozarei ir veltīta atsevišķa nodaļa, bagātīgi iekļaujot arī pēdējās desmitgades aktuālās norises Latvijas kultūrā ar pārskatāmu, hronoloģiski izkārtotu notikumu tabulu, literatūras avotiem un bagātīgu vizuālo materiālu. Grāmata būs vērtīgs izziņas avots skolēniem, studentiem, kultūras cienītājiem un vēstures interesentiem Latvijā un ārpus tās robežām, kā arī lielisks veids kā nodot tālāk jaunajai paaudzei šo nozīmīgo mantojumu. Grāmatas vizuālo materiālu kopumā veido vairāk nekā 1000 fotogrāfi jas. Tieši kultūra bijusi tā, kas latviešiem ļāvusi saglabāt savu nacionālo identitāti, savu valodu, tieši kultūras jomas pārstāvošie cilvēki bija tie, kas piedalījās Latvijas valstiskuma idejas realizēšanā 20. gadsimta sākumā, tieši kultūras procesi 20. gadsimta beigās kļuva par dzinējspēku, kas ļāva Latvijas valstiskumu atjaunot. 

 

Lejiņa, Virdžīnija. Straupes pilskungi. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Dienas Grāmata, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Rakstnieks Jānis Lejiņš, latviešu literatūrā svarīgās un vērienīgās vēsturiskās triloģijas Zīmogs sarkanā vaskā autors, kopdarbā ar televīzijas režisori Virdžīniju Lejiņu, visu laiku populārākā TV seriāla Likteņa līdumnieki veidotāju, radījuši līdz asarām smieklīgu, brīžam aizkustinošu, tomēr kopumā itin skarbu detektīvparodiju — romānu par 21. gadsimta sākuma Latviju, tās labticīgiem darbarūķiem, kas brīžiem pārkvalificējas par piedzīvojumu meklētājiem (un arī atradējiem), veikliem, mazāk veikliem un pavisam neveiksmīgiem blēžiem, bīstamiem un gana agresīviem biznesmeņiem, kuru mahinācijas tālu pārsniedz Latvijas robežas. Autori krāšņi un precīzi izzīmē Latvijas sociālo un ģeopolitisko ainavu, kur galveno varoņu — grūtdieņu glābēju un blēžu tiesātāju — lomas tikušas bariņam alkohola izmocītu Straupes pilī ierīkotās dziedinātavas pacientu. 

 

Līce, Anda. Vēl viena diena. Latviešu proza. Ceļojumu apraksti. Rīga: NT Klasika, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

2020. gada COVID laika ceļojuma piezīmes - domās, sajūtās, pieredzē. Autore vēro šī pārmaiņu laika notikumus no dzīves rūdīta ceļotāja skatu punkta. 

 

 

 

 

 

Mēs? Videoieraksts DVD. Dokumentālās filmas. Rīga: Jura Podnieka studija, 2020. Pieejams: JPB

 1. disks. Lūzums = Red Hot -- Atmoda = Awakening -- Vai mūs sadzird = Do You Hear Us ; 2. disks: Siena = The Wall -- Cīņa līdz galam = Face To Face ; Papildus: par filmas "Mēs" izveidi = Bonus Track: About the Film "Soviets".        Dokumentālās filmas. Černobiļas AES avārija, Černobiļa, Ukraina, 1986. Demonstrācijas - Baltija. Cilvēktiesības - Padomju Savienība. Zemestrīces - Armēnija. Dzīves kvalitāte - Cilvēka ekoloģija. Deportācijas - Latvija. Streiki un lokauti. Genocīds - Azerbaidžāna. Latvija - Vēsture - Trešā Atmoda, 1987-1991.       Padomju Savienība - Politika un pārvalde - 1985-1991. 2 DVD video, Audio: latviešu, krievu ; subtitri: latviešu, angļu, krievu valodā.   

 

Ogriņš, Andris. Kā būtu ja tevis nebūtu epikūr. Latviešu dzeja. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021. Pieejams: JPB

Andra Ogriņa (1975) septītais dzejas krājums, kas apliecina dzejnieka pilnbriedu un nozīmīgo vietu mūsdienu latviešu dzejas ainavā. “Rakstīta blīvā un smagā verlibrā, šī dzeja veido nemitīgu labirintu, vārdu, nozīmju un parafrāžu tīklojumu, kurā apmaldās neuzmanīgs ceļabiedrs, bet tas, kurš paļaujas uz autora intuīciju, spēj atrast ne vienu vien iepriekš neredzētu dārgakmeni.”

 

 

Orbaha, Sūzija. Ķermeņi. Cilvēka ķermenis. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Mūsdienu pasaulē cilvēki arvien biežāk ir pārliecināti, ka neapmierinātību ar dzīvi var mazināt, “pierediģējot” savu ķermeni. Šajā grāmatā ievērojamā britu psihoterapeite un sabiedriskā aktīviste Sūzija Orbaha skaidro, kā veidojies šāds viedoklis un pēta, kā tas mūs visus ietekmē. Izmantojot jaunākos neiropsiholoģijas atklājumus un piemērus no pašas prakses, viņa parāda, kur sakņojas daudzas uztveres problēmas, cik jutīgi un uzņēmīgi mūsu ķermeņi reaģē uz jebkuru negatīvu stimulu. Iepriekšējās desmitgadēs globalizētie plašsaziņas līdzekļi mūs ir pārpludinājuši ar idealizētu, Rietumu skaistuma standartiem atbilstošu ķermeņu attēliem, nostiprinot priekšstatu, ka jebkāda atkāpe no šī ideāla ir problēma. Ķermenis ir kļuvis par objektu, ražošanas un tirdzniecības mērķi un vietu. Sūzija Orbaha liek mums apjaust krīzes īstenos apmērus un norāda ceļu uz dziedināšanu un sevis pieņemšanu.

 

Ostups, Artis. Manifests. No futūrisma līdz mūsdienām. Mākslas manifesti. Rīga: Neputns, 2021. Pieejams: JPB.

Grāmatā apkopoti 102 mākslas manifesti, kas tapuši 20. un 21. gadsimtā. Šī izlase parāda mākslas manifesta kā eksperimentālas un provokatīvas domāšanas formas ceļu no 20. gadsimta sākuma līdz pat mūsdienām. Izlase stāsta par to, kā mainījušās globālās sabiedrības noskaņas un idejas, kā dažādas uzskatu sistēmas cīnījušās cita ar citu, mēģinot atrast savam laikam atbilstošākos mākslas principus. 

 

 

Perepeļica, Irina. Ēdam pēc mēness ritmiem. Pavārgrāmatas. Kulinārija. Cilvēks. Mēness ietekme. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Šī ir grāmata ar pievienoto vērtību – nelielu teorētisko pielikumu –, kurā skaidrota Mēness fāžu un Mēness dienu ietekme uz ikdienas uzturu, kā arī sniegti ļoti konkrēti padomi ēdienkartes pielāgošanai Mēness cikliskumam. Autore raksta: "Jaunu kulinārijas recepšu ieviešana savā ēdienkartē nav vienīgais veids, kā es uzlaboju pašsajūtu ar veselīgu un sabalansētu uzturu. Tā kā esmu ieguvusi ne tikai žurnālistes, bet arī astroloģes izglītību, savus atklājumus virtuvē cenšos apvienot ar zināšanām par zvaigžņu un planētu ietekmi uz mūsu veselību. Šī daudzpusējā pieeja sniedz iespēju piedāvāt vēl vienu – mazliet atšķirīgu – skatījumu uz ēšanas paradumiem. Ir lieliski rūpēties par to, lai ik dienu ēstu vērtīgus, uzturvielām bagātus un veselīgus produktus. Taču iedomājieties, kāds ir rezultāts, ja to dara īstajā dienā, kad ir vislabvēlīgākie apstākļi tam, lai organisms uzņemtu attiecīgo pārtiku!"

 

Pohodņeva, Maija. Tumsas inversija. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB.

  ''Tumsas inversija'' ir Maijas Pohodņevas (1973) un Modra Pelša (1970) otrā grāmata par pasūtījuma slepkavībām, kurā aprakstītie notikumi aizsākās romānā ''Nedzeniet pēdas snaiperim'' un turpinās grāmatās ''Naida simetrija'' un ''Prāgas pastkartes''. Bijušā policista vēlme turpināt vajāt slepkavu ir tikai pirmais solis nepareizo lēmumu ķēdē, kur ne vienmēr tieši sieviete ir vājais posms.

 

 

Poikāns, Ivars. Nekas nemainās. Politiskās karikatūras. Rīga: Neputns, 2021. Pieejams: JPB. 

Grāmatā iekļauti mākslinieka I. Poikāna zīmējumi, kas tika veidoti Latvijas preses izdevumiem kā ilustrācijas žurnālistu slejām par politiskām un sociālām aktualitātēm. Doma par izdevumu radās pēc I. Poikāna veidoto ilustrāciju izstādes izdevumiem "Neatkarīgā Rīta Avīze" un "Domas", kas notika 2018. gadā Mūkusalas Mākslas salonā. Aplūkojot darbus kļuva skaidrs, ka Ivars Poikāns, ilustrējot 20 gadus senus notikumus, ir veicis sava veida hronista darbu, jo attēli ataino nozīmīgus politiska rakstura notikumus, kuru sekas sabiedrība "bauda" vēl joprojām. Grāmatā iekļauti vairāk nekā 80 I. Poikāna zīmējumi, kuru nosaukumi ir gana daiļrunīgi. 

 

Prozers, Džims. Mežonīgais mesija. Kā Dr. Džordans Pītersons glābj Rietumu pasauli. Kanādiešu romāni. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka.

Kas īsti ir psihologs, profesors, bestselleru autors un YouTube personība Dr. Pītersons? Kam viņš tic? Kas ir viņa sekotāji? Un kāpēc šis cilvēks tiek uztverts tik pretrunīgi? – tie ir tikai daži no jautājumiem, kas apskatīti aizraujošajā stāstā par Džordana Pītersona dzīvi. Grāmatā atspoguļots viss, sākot ar Pītersona bērnību un beidzot ar profesora amatu Hārvarda Universitātē un mūsdienu kultūru kariem. Savu konservatīvo uzskatu dēļ viņš ne reizi vien ir nokļuvis ziņu virsrakstos. Iemantodams kā ienaidniekus, tā sekotājus, Pītersons vienmēr ir aizstāvējis tiesības uz vārda brīvību, kas, pēc viņa domām, ir būtiski svarīgi, lai atrastu glābjošu, personisku jēgu dzīvei nihilistiski noskaņotajā sabiedrībā. 

 

Rehunena, Kirsi. Izzinošas rotaļas mazajiem pētniekiem. Dabaszinātnes. Mācību spēles pirmsskolai. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

“Kāpēc zābaciņi uz ledus slīd?” – “Kur dzīvo atbalss?” – “Kas notiek ar kukaiņiem ziemā?” – “Kāpēc mans kuģītis gāžas?” – “Kā attīrīt ūdeni?” – “Kā bērzs dzer?” – “Kas dzīvo zem akmens?” Šī grāmata tapusi kā atbalsts pieaugušajiem, kuri ikdienā palīdz bērniem atrast atbildes uz viņu bezgala daudzajiem jautājumiem. Tajā apkopotas 200 lieliskas idejas aizraujošām nodarbībām telpās un pagalmā, mežā, pļavā un pie ūdeņiem. Grāmatā ietverti arī Somijas zinātnes centra “Heureka” ieteikumi dažādiem eksperimentiem. Izzinošās rotaļas paredzētas 3–6 gadus veciem bērniem, tās ir pārbaudītas praksē un atbilst Latvijas valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām. Grāmata piemērota ne tikai bērnudārziem, bet arī ikvienai ģimenei, kurā aug kāds mazs pētnieks.

 

Roulinga, Dž.K. Harijs Poters un Jauktasiņu princis. 6. grāmata. Angļu fantastiskā proza jaunatnei. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021.  Pieejams: BJB "Zinītis".  

Kad Dumidors kādā vasaras vakarā ierodas Dzīvžogu ielā, lai ņemtu Hariju sev līdzi, viņa labā roka ir melna un sačervelējusies, bet viņš neatklāj, kas noticis. Burvju pasaulē valda noslēpumainība un aizdomas, un pat Cūkkārpa vairs nav droša. Harijs ir pārliecināts, ka Drako Malfojs ir iezīmēts ar Tumšo zīmi: viņu vidū ir nāvēdis. Harijam būs vajadzīga spēcīga maģija un patiesi draugi, jo viņš dosies izpētīt Voldemorta tumšākos pagātnes noslēpumus, un Dumidors gatavo Hariju sastapt viņa likteni. 

 

Rukšāne, Guna. Haralds Sīmanis. Dziesminieks. Mūziķi Latvijā. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

"Grāmata “Haralds Sīmanis. Dziesminieks” vēsta par unikālu personību, kuras dzīvesstāsts būs saistošs ne tikai mūziķiem – tas ieinteresēs arī vēsturniekus un ikvienu lasošo cilvēku, jo esmu centusies parādīt arī laikmetu, kurā veidojās brīvību mīlošais Haralds Sīmanis. Grāmatas tapšanā klāt stāvēja visa Latvijas dziesminieku cilts, Haralda atbalstītāji un viņa mūzikas cienītāji. Es nekad nebūtu uzdrošinājusies šo grāmatu sarakstīt, ja man nebūtu tuva viņa mūzika ar savu neaptveramo dziļumu, ja gandrīz pusgadsimta garumā nepazītu viņa cilvēcisko vienkāršību un garīgo smalkumu. Šie piecdesmit gadi ietver čekas virsvadītos padomju gadus, pirmsatmodas brīvības nojausmu un jau neatkarīgo Latviju. Lai kāda ideoloģija valdītu, Haralda radošās izpausmes nemainās – viņš ir patiess un nenopērkams gan cilvēciskajā, gan radošajā aspektā, kur viņš ir viens tāds savā neatkārtojamā dziedātāja un komponista pasaulē."

 

Rungulis, Māris. Zvirbulim nenāk miegs. Latviešu dzeja bērniem. Rīga: Pētergailis, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis".

“Zvirbulim nenāk miegs” ir ne vien saistoša lasāmviela, kas uzlabo katra lasītāja latviešu valodas prasmes, pilnveidos fonētiku, attīstīs tēlaino domāšanu un iztēli, bet arī parādīs, kā veiksmīgi turpinās un pilnveidojas latviešu klasiskās bērnu dzejas tradīcija.           

 

 

Rural Environment. Education. Personality. . (REEP): proceedings of the 14th international scientific conference, 7th-8th May 2021. Jelgava: Latvia University of Life Sciences and Technologies, 2021. Pieejams: JPB.

Izglītība. Sociālie aspekti. Uz kompetencēm balstīta izglītība. Augstākā. Profesionālā. Pieaugušo izglītība Latvijā. Kongresi, konferences.

 

Šepa, Emēlija. Dēla vārdā. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. Zviedru detektīvromāns. Pieejams: JPB, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

Kamēr ģimene gaida pie vakariņu galda, Sems Vitels aizbrauc uz veikalu pēc krējuma, bet kad atgriežas, sieva ir nogalināta un sešus gadus vecais dēls Jūnatans – pazudis. Sems ir izmisumā, neziņa par puisēna likteni ir mokoša, tomēr policijas veiktajā nopratināšanā patiesību par attiecībām ar sievu un dēlu viņš noklusē. Nozieguma izmeklēšanu vada prokurore Jāna Berzeliusa, kura bērnībā pati tika nolaupīta saviem vecākiem. Pagātnes tumšais noslēpums noziedznieka Danilo Penjas veidolā nostājas starp Jānu un viņas kolēģi Pēru, kurš cenšas iekarot šķietami atturīgās un vēsās prokurores simpātijas.

 

Slava, Laima. Niklāvs Strunke. Gleznotāji Latvijā. Rīga: Neputns, 2021. Pieejams: JPB.

Niklāvs Strunke ir latviešu gleznotājs, grafiķis, darbojies vitrāžā, scenogrāfijā, rakstījis par mākslu (arī ar pseidonīmu Palmēnu Klāvs), viens no oriģinālākajiem māksliniekiem latviešu modernistu paaudzē. Šī grāmata ir mīlestības apliecinājums Niklāvam Strunkem. Māksliniekam, kurš mūsu identitātes kodā ar eleganti latvisku akcentu ir ierakstījis piederību bezrobežu pasaulei, kurā sastopas pasakas un īstenība, sapņotāji, cīnītāji un ikdienas "melnstrādnieki", lai domu kausējamā katlā un talantu rokās taptu jauns skaistums. 

 

Smarša. 19. un 20. gadsimta latviešu dzejnieki par neredzamo dimensiju.  Latviešu dzeja. Rīga: Aminori, 2021. Pieejams: JPB.          

Eriks Ādamsons, Jānis Sudrabkalns, Edvards Treimanis-Zvārgulis, Kārlis Skalbe, Austra Skujiņa un vēl 8 autori. 

 

 

 

 

 

Soltera, Anna. Varmākas. Kā sevi un bērnus pasargāt no seksuālas vardarbības.  Psiholoģija. Rīga: Lietusdārzs, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis". 

Dažādos veidos mūs arvien biežāk sasniedz ziņas par seksuāliem noziegumiem, arī bērnu seksuālu izmantošanu. Ja šie fakti neskar tieši mūs, gribas tos ātrāk aizmirst, apšaubīt, attiecināt tikai uz tāliem ģeogrāfiskiem apvidiem vai vismaz tādiem ļaudīm, ar kuriem mums nav darīšanu. Vai tās nav baumasi Senāk neko tādu nedzirdēja. Gandrīz vai modes lieta... Tomēr mēs taču jūtam, apzināmies, saprotam, ka draudi pastāv, lai kur mēs būtu. Ko darīta Dzīvot vienās bailēs, kas ikdienu padara rūgtuk Izlikties, ka esam stiprāki par iespējamām briesmām Padoties liktenim – kā būs, tā būsj Apgāds “Lietusdārzs” izdevis grāmatu, kura gan atklāj ļaunumu, kas, iespējams, ir tepat parkā, sporta zālē, baznīcā, gan dod padomus, ko darīt, lai mēs nekļūtu par tā upuriem. Tas ir Annas C. Solteras darbs ar īsu un nepārprotamu nosaukumu – “Varmākas”. Anna C. Soltera (Anna C. Salter) ir amerikāņu psiholoģe, starptautiski atzīta seksuālās varmācības eksperte. Viņa ieguvusi maģistra grādu Tafta universitātē un doktora grādu Hārvarda universitātē, kā arī bijusi pasniedzēja abās augstskolās. Savā praksē psiholoģe dziedinājusi seksa noziegumu upurus, īpaši bērnus. Daudzās tiešās sarunās ar noziegumu veicējiem centusies izprast viņu psiholoģiju. Sniegusi neskaitāmas konsultācijas tieslietu ekspertiem un citiem profesionāļiem. Daudzu pētniecisku rakstu un grāmatu autore. Sarakstījusi arī vairākus kriminālromānus. Annas C. Solteras lielā darba pieredze viņu mudina mūs skarbi sapurināt: skatieties taču acīs patiesībai! Seksuālie varmākas bieži vien neslapstās pa tumsu, nav tikai bārdas rugājiem apauguši baisi veči, no kuriem instinktīvi gribas bēgt pa gabalu. Noziegumi netiek pastrādāti tikai tālās zemēs, lielu pilsētu pamestās noliktavās vai meža biezoknī. Šī grāmata, kas balstīta uz rūpīgi savāktiem un analizētiem faktiem, vēsta, ka VISIEM vecākiem VIENMĒR ir jābūt modriem, lai pedofili, izvarotāji, sadisti, psihopāti nevarētu nodarīt ļaunu bērniem, sievietēm, arī vīriešiem. Autore ļoti konkrēti māca, kā novērtēt risku, kam pievērst uzmanību, ja radušās aizdomas, kā vienmēr ņemt vērā savu intuīciju un daudz ko citu, vienlaikus piekodinot, ka varmākas, kas ir gatavi seksuāliem noziegumiem, ir ārkārtīgi bīstami – viltīgi, melīgi, neparedzami, aukstasinīgi, nejūtīgi, neizprotami. Šī grāmata nav patīkama. Tā ir šausminoša. Taču tai nav iespējams kā šausmu filmai piekabināt brīdinājumu “Cilvēkiem ar vājiem nerviem neiesakām”. To vajadzētu izlasīt visiem vecākiem, vecvecākiem, audzinātājiem. Tas varētu novērst nelaimi, kas spēj sabojāt dzīvi bērnam, mātei, tēvam, jebkuram pieaugušam cilvēkam, ģimenei, veselai dzimtai. Par to, kā labāk rīkoties, katra bērna vecāki pieņem individuālus lēmumus. Neviena grāmata nevar noteikt izvēli jūsu vietā, un tā tam arī nevajadzētu būt. Šī grāmata vienkārši ir jāuztver kā apvidus orientēšanās karte, kura var palīdzēt pieņemt lēmumus, apzinoties ienaidniekus, zinot, ko viņi domā un kur slēpjas. Anna C. Soltera.

 

Stefanija Meiere. pusnakts saule. Amerikāņu fantastiskā proza. Rīga: Zvaigzne ABC, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis".

“Pusnakts saule” ir sarežģītāks un dziļāks darbs par “Krēslu”, turklāt ne tuvu tik nevainīgs. Lai arī Bellas stāsts aizsāka desmitgadi, kad jauniešu zinātniskās fantastikas un distopijas literatūrā parādījās vesela plejāde līdzīgu varoņu, izrādās, ka īstais stāstījuma spēks un intriģējošākie iekšējās cīņas pavērsieni patiesībā atklājas Edvardā.   

 

 

 

Veika, Džūlsa. No Itālijas ar mīlestību.  Angļu romāns. Rīga: Kontinents, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

Lorija mīl savu mierīgo dzīvi – viņai ir stabilas attiecības ar vīrieti un darbs vietējā bibliotēkā. Tas ir viss, kas viņai vajadzīgs. Līdz brīdim, kad Lorija no ekscentriskā tēvoča Mailsa mantojumā saņem retro “Ferrari”. 

 

 

 

 

 

Zaķe, Ingrīda. Jūras valsis. Latviešu detektīvromāns. Rīga: Latvijas Mediji, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka.

 Aksels savā trīsdesmitajā dzimšanas dienā jūtas viens un pamests – tēvs miris, ar māti attiecības sabojājušās pēc viņas aiziešanas no ģimenes, arī attiecības ar draudzeni izirušas. Tādēļ bērnības drauga Gastona negaidītā dāvana – brauciens ar prāmi uz Stokholmu – šķiet vēl jo patīkamāka. Uz klāja Aksels sastop arī māti ar viņas otro vīru un tēva brāli Visvaldi. Turklāt izrādās, ka Gastons, sarīkojot jubilejas ballīti draugam, iecerējis atklāt viņa tēva nāves noslēpumu. Taču izdzenāt pagātnes ēnas ir grūts un bīstams darbs. 

 

Zandere, Inese. Kaķis uz klavierēm. Latviešu dzeja bērniem. Rīga: liels un mazs, 2021. Pieejams: JPB, BJB "Zinītis". 

Ineses Zanderes dzejoļu krājums “Kaķis uz klavierēm”, ko bagātīgi ilustrējusi māksliniece Anita Paegle. Grāmatā apkopoti 23 dzejoļi – no jautra skaitāmpanta līdz liriskai balādei, tādēļ tā būs saistoša visai ģimenei, gan pašiem mazākajiem bilžu grāmatu lasītājiem, gan arī pieaugušajiem. Krājuma nosaukums “Kaķis uz klavierēm” ņemts no tāda paša nosaukuma dzejoļa, kurš, autores vārdiem sakot, “nav par rāmu kaķi, kas snauž uz klavierēm un murrā, bet par negaidītu lēcienu, kas pilnmēness naktī uzrauj kājās visu māju, par noslēpumainu nakts dzīvnieku, kurš muzicē, staigājot pa klavieru taustiņiem. Par acīm, kas satraucoši spīd tumsā.” Kaķa – reālajā dzīvē sastapta, sapnī redzēta, iedomāta, rotaļā iesaistīta, cilvēka raksturā saskatīta, no pasaku un grāmatu pasaules iznākuša, savām rokām no sniega veidota – daudzveidīgais tēls grāmatā dzīvo dažādos kontekstos un dzejas formās. Dzejnieces un mākslinieces uzburtajā kaķu un cilvēku pasaulē vienmēr vējo dabas klātbūtne un katra dzīva būtne vienlīdz ilgojas būt gan brīva, gan citām piederīga. Autores vēlējušās laikā, kad mīlināšanās ap kaķu bildītēm pārņēmusi sociālos tīklus, dot kaķim iespēju būt pilnvērtīgam mākslas tēlam.

 

Žuravska, Dzintra. Aizejot neaizcērt durvis. Latviešu romāns. Rīga: Sol Vita, 2021. Pieejams: JPB, Miezītes bibliotēka, Pārlielupes bibliotēka, BJB "Zinītis". 

Divas dvīņu māsas, kas uzaugušas dažādās ģimenēs, kuras liktenīga nejaušība savedusi kopā. 

 

 

 

 

 

Айзенк, Ганс Юрген. Эксперимент. Самые жестокие исследования в психологии. Psiholoģija. Москва: алгоритм, 2021. Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Как люди на полном серьезе стали поддерживать идею геноцида евреев в середине ХХ века? Это были совсем другие люди? Мы ведь не такие, правда? Мы точно лучше. Так обычно думают люди, изучая историю Второй мировой войны, но знаменитые эксперименты 1960-1980-х годов говорят обратное. Студентов разделяют на две группы, охранников и заключенных, и предлагают поиграть в тюрьму. Через несколько дней эксперимент приходиться завершить досрочно из-за случаев неоправданной жестокости. Добрейшим религиозным домохозяйкам предлагают бить человека током за ошибочные ответы, и почти 100% испытуемых доводят разряды тока до смертельных значений. Священникам предлагают прочитать лекцию о том, как важно творить добро и помогать людям, но видя по дороге в аудиторию умирающего человека, почти 100% лекторов безразлично проходят мимо нуждающегося в помощи. 


Акунин, Борис. Не прощаюсь. Часть 2. Krievu detektīvromāns. Москва: Захаров, 2021. Pieejams: JPB.  

1918 год. Молодое советское государство еще лихорадит. По улицам ходят чекисты. Голод, холод и грязь расползаются по бывшим барским кварталам. А в набитых битком поездах едут в столицу бывшие купцы, вороватые гимназисты, матросы и один очень странный японец. Он хорошо говорит по-русски и везет с собой огромный тюк, в который завернут человек с мертвенно-бледным лицом, белыми волосами и аккуратными черными усиками. И этот японец, конечно же, Маса — верный слуга и друг Эраста Фандорина. 

 

Баскова, Ольга. Бриллианты с царской иконы. Krievu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Слава о знаменитом мошеннике Николае Савине гремела по всей Европе, России и Америке. Он филигранно обманывал правосудие, воровал миллионы у доверчивых граждан, а помогали ему в этом бриллианты из царской иконы, которые он прикарманил в России… В наши дни молодой и симпатичный археолог Кира Иванова обратилась в полицию со странной просьбой – проверить, на самом ли деле мертва ее подруга Марина. Ведь ожившую покойницу она своими глазами видела на улице города. 

 

Болдаччи, Дэвид. Знаки. Amerikāņu detektīvromāns. Москва: Эксмо, 2021. Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Уилл Роби – лучший ликвидатор на службе правительства. Сравниться с безупречным мастером убийств не может никто. Кроме… женщины по имени Джессика Рил. Когда-то они работали вместе. А теперь Рил вдруг повернула оружие против своего агентства, отстреливая его сверхсекретных сотрудников. Ни у кого нет сомнений – остановить эту машину смерти может только Роби. Он готов к изматывающей дуэли. Но предстоит задача и потруднее: понять истинные мотивы мятежницы по оставленным ею запутанным знакам. Расшифровать их тоже может только он. 

 

Буковски, Чарльз. Женщины.  Amerikāņu romāns.  Москва: Эксмо, 2020. Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Роман "Женщины" написан им на волне популярности и содержит массу фирменных "фишек" Буковски: самоиронию, обилие сексуальных сцен, динамичность сюжета. Герою книги 50 лет, его зовут Генри Чинаски, и он является неизменным альтер-эго автора. Роман представляет собой череду более чем откровенных сексуальных сцен, которые объединены главным — бесконечной любовью героя к своим женщинам, любованием ими и грубовато-искренним восхищением.  

 

Зузак, Маркус. Книжный вор. Austrāliešu romāns. Москва: Эксмо, 2020. Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Январь 1939 года. Германия. Страна, затаившая дыхание. Никогда еще у смерти не было столько работы. А будет еще больше. Мать везет девятилетнюю Лизель Мемингер и ее младшего брата к приемным родителям под Мюнхен, потому что их отца больше нет — его унесло дыханием чужого и странного слова "коммунист", и в глазах матери девочка видит страх перед такой же судьбой. В дороге смерть навещает мальчика и впервые замечает Лизель. Так девочка оказывается на Химмель-штрассе — Небесной улице. 

 

Кинг, Стивен. Четыре сезона. Amerikāņu mistisks detektīvromāns. Москва: АСТ, 2021. Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Стивен Кинг — писатель, любящий традиции. И одна из них — это публикация сборников, неизменно состоящих из четырех повестей. "Четыре сезона" стал первым таким сборником. Его заглавная повесть "Рита Хэйворт и побег из Шоушенка" легла в основу легендарного фильма Фрэнка Дарабонта с Тимом Роббинсом и Морганом Фриманом в главных ролях. Здесь каждое произведение — небольшое путешествие, тон и настроение которому задает определенное время года… Весна — и невинно осужденный человек приговорен к пожизненному заключению, однако пока в нем живет надежда — он будет шаг за шагом претворять в жизнь свой гениальный план побега. Лето — и в маленьком городке старшеклассник Тодд Боуден становится одержим темным прошлым старика по соседству, постепенно становясь его учеником. Осень — и четверо изнывающих от скуки подростков бредут сквозь темный, бесконечный лес, чтобы посмотреть на труп. Зима — и пожилой врач начинает удивительный рассказ о сильной женщине, решившей одержать победу над смертью. 

 

О`Фаррелл, Мэгги. Хамнет. Angļu vēsturiskā proza. Москва: Эксмо ; Inspiria, 2021. Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

В 1580-х годах в Англии, во время эпидемии чумы, молодой учитель латыни влюбляется в необыкновенную эксцентричную девушку. Так начинается новый роман Мэгги О’Фаррелл, ставший одним из самых ожидаемых релизов года. Это свежий и необычный взгляд на жизнь Уильяма Шекспира и на создание одной из самых известных в мире пьес — "Гамлета". Так был ли писатель? И что его вдохновляло?

 

 

Олкотт, Луиза Мэй. Маленькие женщины. Amerikāņu romāns. Москва: Эксмо, 2020. Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

  "Маленькие женщины" — искренний и трогательный роман о детстве и юности четырех сестер. Они сообща справляются с трудностями, мечтают о будущем и проходят непростой путь взросления.

 

 

 

 

Степанова, Марина. Сад. Krievu romāns. Москва: АСТ, 2021. Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Середина девятнадцатого века. У князя и княгини Борятинских рождается поздний и никем не жданный ребенок — девочка, которая буквально разваливает семью, прежде казавшуюся идеальной. Туся с самого начала не такая, как все. В строгих рамках общества, полного условностей, когда любой в первую очередь принадлежит роду, а не себе самому, она ведет себя как абсолютно — ненормально даже — независимый человек. Сама принимает решения — когда родиться и когда заговорить. Как вести себя, чем увлекаться, кого любить или ненавидеть. История о том, как трудно быть свободным человеком в несвободном мире. "Это роман, который весь вырос из русской литературы девятнадцатого столетия, но эпоха декаданса и Серебряного века словно бы наступает ему на пятки, а современность оставляет пометы на полях". 

 

Эштон, Крэйг. Извините, я иностранец. Dzīvesveids un paražas Krievijā. Москва: АСТ; ОГИЗ, 2021. Pieejams: Pārlielupes bibliotēka.

Автор этой книги — Крэйг Эштон, более 15 лет назад сбежавший из родного туманного Манчестера в солнечный Санкт-Петербург. До своего побега он знал, что в России все едят суп из капусты и картошки, по Красной площади ежедневно ездят танки, и люди на улицах улыбаются лишь в свой день рождения. Но попав в город на Неве, он влюбился то ли в корюшку, то ли в русскую баню, то ли в УФМС, то ли в Масяню, то ли в "Осторожно, двери закрываются" — в общем, он влюбился в нас с вами. Сегодня Крэйг — популярный блогер, успешный преподаватель английского, считающий, что главная миссия его жизни — "нырять все глубже в язык в поисках лингвистических секретов и сокровищ".