Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Ceturtdiena – zivju diena

Vasarai piederas gan makšķerēšana, gan zivju ēdienu baudīšana.  Viss par un ap zivīm – bibliotēkas grāmatās. Nāc un izvēlies!

Grāmatu anotācijas no www.janisroze.lv, www.gandrs.lv, www.la.lv, www.zvaigzne.lv, www.valtersunrapa.lv

 

Pazīsti Latvijas zivis

 

Zivis ir noteicošā un skaitliski lielākā mugurkaulnieku grupa, kura apdzīvo ūdeņus. Latvijā tā vienmēr ir bijusi populārāko dzīvnieku skaitā, jo īpaši tādēļ, ka valstī ir liels ūdeņu īpastvars gan pēc platības, gan skaitliski. Dažādus saldūdeņus papildina ap 500 km garā Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekraste. Tas viss sekmē daudzveidīgas zivju faunas - gan ezeru un upju, gan sāļūdens, gan caurceļotāju sugu - klātbūtni ģeogrāfiski nelielā teritorijā.

Apskatā ir iekļautas 62 zivju sugas 23 dzimtās - faktiski visas, ar kurām iespējama regulāra saskarsme Latvijas dabā: gan iekšzemes ūdeņos, gan jūras piekrastē.

Dots katras dzimtas un sugas raksturojums, sugu nosaukumi sešās svešvalodās, dzīvesveida, izplatības, līdzīgo sugu un nozīmes skaidrojums.

Katra suga ilustrēta ar vienu vai dažādiem krāsainiem attēliem.

Grāmata "Pazīsti Latvijas zivis" domāta visplašākajam interesentu lokam. 

 

Atrašanās vieta

 

Vida A., Kotai T.

365 zivis

 

Varavīksnes forele un sīga, Eiropas heks un Jaunzēlandes zutis - kopā 365 interesantas zivis no visas pasaules. Šajā grāmatā atradīsiet gan iepazīstinošus īsus aprakstus, gan arī unikālus un bagātīgi detalizētus zīmējumus par visām zivīm. Neaizstājams palīgs makšķerniekam/zvejniekam un zivju ēdienu cienītājam. 

 

Atrašanās vieta

 

Plikšs M., Aleksejevs Ē.

Zivis

 

Grāmata ir domāta plašam lasītāju lokam, kuri interesējas par Latvijas dabu, zivīm, to bioloģiju un izmantošanu. Tā būs palīgs arī zivsaimniecības un zivju inspekcijas darbiniekiem, kā arī radīs interesi zvejnieku un makšķernieku aprindās. 

 

Atrašanās vieta

 

Milss D.

Akvārija zivis

 

101 padoms, kā izvēlēties un kopt akvārija zivis.Grāmatā ir speciālistu ieteikumi un atbildes par akvārijiem un to iemītniecēm, kā arī košas ilustrācijas. 

 

Atrašanās vieta

 

Sprūdžs J.

Saldūdens zivju un vēžu audzēšana

 

Grāmatas autors Jāzeps Sprūžs ilgus gadus veltījis zivsaimniecības izpētei Latvijā. Šajā grāmatā viņš sniedz plašu informāciju par zivju un vēžu audzēšanu, ēdināšanu, barības normu noteikšanu, slimībām un to profilaksi, ciltsdarbu, kā arī par dīķu ierīkošanu, meliorāciju un kopšanu. 

 

Atrašanās vieta

 

Labākās makšķerēšanas vietas Latvijā

 

Grāmatā aprakstīti makšķerēšanas veidi ēsmas, makšķerēšanas īpatnības konkrētā gadalaikā un sastopamās zivis, kā arī ar kādiem mānekļiem tās pievilināt. Noderēs arī informācija par ūdenstilpju dziļumu krantīm, par vietām kur pārnakšņot, ielaist ūdenī laivu, un protams kādas īpašās prasības (noteikumi) jāievēro konkrētā ūdenskrātuvē.

Grāmatas sastādītājs ir makšķernieks ar stāžu Aldis Sāvičs: “Grāmatā rakstītais nav dogma, ja jūs makšķerējat kādā no šeit minētajām 36 ūdenstilpnēm un jums neķeras, nebrīnieties, zivis taču ir kaprīzi radījumi, bet tās ir arī mūsu draugi. Neveiksmes varat novelt uz sliktiem laika apstākļiem, spēcīgu vēju un daudz ko citu un jāpriecājas par ikkatru atrašanos pie dabas”. 

 

Atrašanās vieta

 

Klagišs F.

Bute nāk

 

Šī grāmata ir veltījums visiem makšķerniekiem un piedzīvojumu meklētājiem, kas mīl jūru un kam makšķerēšana ir kas vairāk par pārtikas sagādi. Kas tad mūs velk makšķerēt un ko vēlamies iegūt? Droši vien to, kā ikdienā visvairāk pietrūkst. Tā ir atslēgšanās no ikdienas problēmām un steigas un kārtējā tikšanās ar ko lielāku, gudrāku un stiprāku par mums – ar jūru. Jūra dod spēku, nomierina, baro un dziedē. Grāmata sniegs jums zināšanas part to, kur un kā noķert butes, kā saprast dabu, un liks pasmaidīt par makšķerēšanas laikā piedzīvotajiem notikumiem. 

 

Atrašanās vieta

 

Siliņš E.

Copes meistara padomi

 

Autors daudz laika pavadījis ar makšķeri pie Latvijas ūdeņiem, un rakstot grāmatu, orientējies uz tiem esošajiem vai topošajiem ikdienas vai svētdienas makšķerniekiem, kam ir vēlme ieraudzīt un apjaust jaunas vietas pie mūsu zemes ūdeņiem. Grāmatā ietverti vairāki desmiti ļoti dažādu makšķerēšanas un reizē atpūtas vietu apraksti, noderīgu kā individuāliem copmaņiem, tā kompānijām ar visu ģimeni. 

 

Atrašanās vieta

 

Siliņš E.

Makšķernieka dienasgrāmata

 

Ja kāds cer uz intriģējošiem, sacerētiem un dažādi safantazētiem makšķernieku stāstiem, tad man jāapbēdina, jo to šeit nebūs. Būs viss no dzīves bez liekas filozofēšanas un tukšām runām: kā būtu , ja būtu. Noteikti varēsiet pasmieties, jo piedzīvojumu ir bijis daudz. Par tiem atmiņās dalīsies Latvijā pazīstami makšķernieki. (E.Siliņš) 

 

Atrašanās vieta

 

Klūve-Jorks V.

Makšķernieku ābece

 

Šī grāmata iesācējam – un ne tikai iesācējam – palīdzēs meklēt atbildes uz daudziem dažādiem jautājumiem, kas slēpjas vārdā “Makšķerēšana”. Tā ļaus iepazīt atšķirīgu zivju reģionu raksturīgākās iezīmes, atklās dažādu zivju sugu paradumus, iemācīs izvēlēties piemērotāko auklu, āķi vai ēsmu, iepazīstinās ar makšķerēšanas noteikumiem. 

 

Atrašanās vieta

 

Gelners A.

Makšķerēšanas pamati

 

Makšķerēšana ir kas vairāk nekā tikai zivju ķeršana, vairāk nekā tikai loma iegūšana. Tā dzīvē ienes gan apcerīgu mieru skaistā upes vai ezera līcītī, gan azartu, cīkstoties ar nepiekāpīgu zivi. Makšķerēšana ir nodarbošanās, kurā svarīgi respektēt visas dzīvās radības un to dzīves telpu.

Šīs grāmatas uzdevums ir pamudināt iesācējus ņemt rokā makšķeri un izmēģināt savu veiksmi dažādās ūdenstilpnēs. Tajā atrodama nepieciešamā informācija par pludiņmakšķerēšanas, spiningošanas un mušiņmakšķerēšanas piederumiem un tehniku, par dažādām zivju sugām. 

 

Atrašanās vieta

 

Ziglohs B.

Makšķerēšanas ABC

 

Šeit Jūs atradīsiet informāciju par svarīgāko aprīkojumu, profesionāļa ieteikumus kā zivis iebarot, kur meklēt labākās zivju vietas, pārskatu par makšķerēšanas veidiem, kā arī makšķerēšanas terminu skaidrojumus. 

 

Atrašanās vieta

 

Zivis un makšķerēšana

 

Šis LA Tematiskās avīzes izdevums adresēts makšķerniekiem, dabas, it īpaši ūdeņu, mīļotājiem, vienkārši zinātkārajiem, arī gardēžiem, tūristiem un citiem interesentiem.. 

 

Atrašanās vieta

 

Viļķina L.

Zivju kulinārijas noslēpumi

 

Grāmatā ietvertas ne tikai tradicionālu, eksotisku un izsmalcinātu ēdienu receptes, pēc kurām cituviet pasaulē tiek gatavoti ēdieni no zivīm un citām jūras veltēm, bet pastāstīts arī par to uzturvērtību, doti norādījumi, kā tās pareizi apstrādāt un sagatavot. Tā ir rokasgrāmata ar daudziem praktiskiem padomiem, kas jāzina un jāievēro, lai no zivs pagatavotu lielisku maltīti. 

 

Atrašanās vieta

 

Zivju ēdieni

 

Veikalos un tirgū varam sastapt arvien jaunus jūru un upju iemītniekus pusdienām. Katrs var izvēlēties gan vietējo produkciju, gan arī citzemju zvejnieku lomu! Šī grāmata ir labs padomdevējs ikvienam, kurš gribētu pamēģināt atrast jaunas garšas zivju un jūras velšu pasaulē, papildināt tās ar iederīgām garšvielām un garnējumu, marinēt vai sālīt, cept vai sautēt, vārīt vai grilēt. Receptes un padomi neliks vilties arī tiem, kas vēlas pagatavot vienkāršas vakariņas no svaigi noķertas karpas vai smalkas garneļu uzkodas ballītei, turklāt zivis un mērces var variēt pēc patikas un iespējām! Gliemeņu zupa vai cepta forele? Karūsa ar dārzeņiem vai vēži karija mērcē? Lasis sinepju mērcē vai speķota līdaka? Izvēle ir plaša kā okeāns! 

 

Atrašanās vieta

 

Gaļa un zivis pasaules virtuvē

 

Drošāk iesim virtuvē! Iespējas ir, vēl nepieciešams atrast sevī mazliet drosmes un mīlestības. Jo bez tās visizsmalcinātākais kārums liksies bezgaršīgs.  

 

Atrašanās vieta

 

Bangerte E.

Zivis un jūras veltes

 

Kādēļ zivis un jūras veltes ir tik veselīgas?

Kas jāievēro, pērkot zivis un jūras veltes?

Kā pagatavot zivis un jūras veltes?

Šajā grāmatā atradīsiet ne tikai atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem, bet arī vairākas garšīgas receptes. Katra recepte ir sīki aprakstīta un to ilustrē krāsaina fotogrāfija. Uzdrošinieties! Lēciens aukstā ūdenī noteikti atmaksāsies. 

 

Atrašanās vieta

Zivju kūpināšana mājas apstākļos

 

Grāmatā stāstīts, kā mājas apstākļos pareizi un daudzveidīgi sagatavot zivis kūpināšanai, kādas izejvielas un kādu kūpināšanas veidu izvēlēties. Sniegti padomi, kā ierīkot vienkāršas kūpinātavas, un pievienotas receptes, kā šos kūpinājumus pasniegt.

 

Atrašanās vieta