Bibliotēku nedēļā Jelgavas pilsētas bibliotēka atver tiešsaistes piekļuvi Harija Krūzes fotogrāfiju kolekcijai

Šonedēļ visā Latvijā noris Bibliotēku nedēļa. Tas ir laiks, kad bibliotēkas pastiprināti pievērš uzmanību bibliotēku nozīmei sabiedrībā. Jau vairākus gadus Latvijas bibliotekāru biedrība, kas ir Bibliotēku nedēļas iniciators un vēstnesis, Latvijas Bibliotēku nedēļas tēmu pakārto Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA) ģenerālkonferences tēmai. Šī gada IFLA ģenerālkonferences tēma saskan ar IFLA stratēģijas 2019.–2024. gadam nosaukumu – “Iedvesmo, iesaisti, iespējo, vieno” (Inspire, Engage, Enable, Connect).

IEDVESMO!

Lai gan valstī izsludinātā ārkārtas stāvokļa dēļ šī gada Latvijas Bibliotēku festivāls, kas tradicionāli ir Bibliotēku nedēļas lielākais sarīkojums, ir atcelts, Bibliotēku nedēļa atcelta netiek! Tās laikā 23. aprīlī tiek organizēts Latvijas bibliotekāru 13. kongress. Pirmo reizi LBB gandrīz 100 gadus garajā vēsturē tas norisināsies tiešsaistes formā. Savukārt bibliotēkas Latvijā šajā nedēļā katra savā veidā ikvienam no mums atgādina – mēs joprojām esam kopā ar Jums!

IESAISTI!

Šī gada Bibliotēku nedēļā Jelgavas pilsētas bibliotēka vēlas atgādināt ikviena no mums par bibliotēkas un vietējās kopienas ciešo sazobi, darot to caur konkrētu piemēru.

2018. gadā, par godu Latvijas simtgadei, dzejnieks, jelgavnieks Harijs Krūze nodeva Jelgavas pilsētas bibliotēkas glabāšanā un ikviena interesenta rīcībā savu fotogrāfiju digitālās kopijas – 592 attēlus, kuros iemūžināta joprojām mainīgā Jelgavas pilsētvide 21. gadsimta sākumā. Kolekcija ir unikāla laikmeta liecība, mūsu atmiņu glabātāja. Tajā apskatāma mainīgā pilsēta, notvertas ainavas, kādas tās bija vakar, bet, iespējams, nebūs vairs rīt. Tā ir nesenā vēsture, kurai mēs ne vienmēr pievēršam uzmanību, taču rīt arī šodienas pilsētvide jau būs vakardienas daļa. Tas ir nebeidzams process, kurā esam iesaistīti mēs visi.

IESPĒJO!

Līdz šim zibatmiņa ar H. Krūzes fotogrāfijām ikvienam interesentam bija pieejama mūsu bibliotēkas lasītavā, un attēli gaidīja savu kārtu apstrādei un pievienošanai e-katalogā. Šobrīd, daļēji “pateicoties” šā brīža situācijai valstī, mūsu darbiniekiem bija iespēja intensīvi pievērsties darbam ar šo kolekciju. Beidzot varam svinīgi paziņot – kolekcija ir IESPĒJOTA – visas fotogrāfiju digitālās kopijas ir pievienotas Jelgavas pilsētas bibliotēkas kopkatalogā un pieejamas apskatei ikvienam interesentam no ikvienas Latvijas un pasaules vietas! Fotogrāfijām ir izveidoti apraksti, norādot tajās redzamās ielas, kā arī zināmākos objektus, kas redzami attēlos. Visas fotogrāfijas ir sagrupētas pa ielām, līdz ar to, atverot vienu attēlu, būs redzamas arī pārējās šīs ielas fotogrāfijas.

Liels paldies Harijam Krūzem par iesaistīšanos un dalīšanos!

VIENO!

Šis ir tikai viens, bet spilgts piemērs tam, kā bibliotēka ir kopā ar vietējo kopienu, kā kopā mēs varam saglabāt un padarīt redzamas mūsu laikmeta liecības. Tāpēc aicinām arī Tevi – ja arī Tavā rīcībā ir interesantas fotogrāfijas, atmiņu pieraksti vai citas liecības (gan vēsturiskas, gan šodienas), kas būtu nozīmīgas un interesantas ikvienam jelgavniekam – esi kopā ar mums, dalies ar mums un būsim kopā to saglabāšanā!

H. Krūzes kolekcija apskatāma šeit: