Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Atklāta pieteikšanās Latvijas Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensībām!

Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi (LBJLP), bibliotēkas un skolas visā Latvijā aicina piedalīties 2018./2019.gada Latvijas Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensībās, Latviju sadalot 30 reģionos. Arī Jelgavas reģionā jau otro gadu norisināsies šīs sacensības.

Bibliotēkām vai skolām dalību sacensībās  lūgums pieteikt rakstiski Jelgavas reģiona sacensību kuratorei Baibai Karčevskai (baiba.karcevska@biblioteka.jelgava.lv). Sīkākai informācijai zvanīt 63029093.

Sacensībās aicināti piedalīties 11-12 gadus jauni skolēni. Dalībnieku 3 minūšu lasījumu žūrija vērtēs pēc noteiktiem kritērijiem. Skolās/bibliotēkās konkursa pirmā kārta notiek no oktobra līdz decembra noslēgumam.

 

2018.gada 24.oktobrī plkst. 10:00 Jelgavas pilsētas bibliotēkas Krišjāņa Barona zālē notiks seminārs, kas veltīts dažādām lasīšanas veicināšanas programmām, tai skaitā lasīšanas sacensībām. Laipni lūgti bibliotekāri un skolotāji, kas ir ieinteresēti veicināt bērnu un jauniešu lasītprieku! Semināra programma aizņems aptuveni 4 stundas:

*  LNB lasīšanas veicināšanas programmu un kampaņu aktualitātes;

*  Grāmatu starts (pārstāvis no LNB Atbalsta biedrības);  

*  Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas kolekcija, tās izvēles principi, rezultāti;

*  Lasīšanas veicināšanas programmu publicitāte;

*  Skaļās lasīšanas sacensības ieviešanas prakse, jaunie vērtēšanas kritēriji;

*  Fragmentu lasījumi, dikcijas vingrinājumi (vēlams sagatavot interesantu 3 minūšu prozas fragmentu, kas varētu būt interesants 11

 – 12 gadīgiem bērniem.)

 

 

Pērn Latvijas Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensībās piedalījās vairāk nekā septiņi tūkstoši aizrautīgu 5. un 6. klašu skolēni un atsaucīgi skolotāji un bibliotekāri. Jelgavas reģiona sacensībās piedalījās Jelgavas 2.pamatskolas, 4.sākumskolas, 4.vidusskolas, Vircavas vidusskolas, Ozolnieku vidusskolas, Aizupes pamatskolas, Staļģenes un Kalnciema vidusskolas, kā arī Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolas audzēkņi. Finālā Rīgā piedalījās 29 reģionālie lasīšanas čempioni, bet video tiešraidē LNB mājaslapā (www.lnb.lv) līdzi juta vēl daudzi simti lasīšanas entuziastu. Jelgavas reģionu pārstāvēja Matīss Kaktiņš no Jelgavas 4.sākumskolas.

(Sacensību tiešraides ieraksta 1. DAĻA un 2. DAĻA.)

 

Ideja par lasīšanas kampaņas rīkošanu ir aizgūta no Nīderlandes, kur konkurss norisinās jau 25 gadus, iesaistot katru gadu ap miljonu skolēnu. Savukārt Latvijā iniciatīva ir iecerēta, lai mazinātu skolēniem raksturīgo neadekvāti zemo lasīšanas prasmju pašnovērtējumu. Kā liecina PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study – Starptautiskais lasītprasmes novērtēšanas pētījums) 2016. gada pētījums, Latvijas skolēni paši sevi ierindo 4. vietā no beigām 50 valstu konkurencē. Skaļās lasīšanas sacensība ir paredzēta arī pašapziņas celšanai, kā arī zēnu un meiteņu lasīšanas līmeņu izlīdzināšanai.

Skaļajai lasīšanai bērni bija izvēlējušies ļoti dažādas grāmatas, sākot no klasikas darbiem līdz pasaulē populārām grāmatām, kā arī latviešu mūsdienu autoru darbus. Galvenais sacensību kritērijs – izrādīt cieņu bērnu izvēlei un veicināt tikai pozitīvas emocijas, kas saistītas ar lasīšanu.

Par pirmās Nacionālais skaļās lasīšanas sacensības uzvarētāju kļuva Roberts Ozoliņš no Dobeles, kurš uz gadu kļuva arī par Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu direktoru un ieguva ceļojošo balvu savai skolai, ko veidojis stikla mākslinieks Ernests Vītiņš, kā arī dāvanu kartes grāmatu iegādei.

Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības fināla norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome, kā arī visiem finālistiem dāsnu dāvanu karšu skaitu nodrošināja SIA "Jānis Roze" un apgāds "Zvaigzne ABC".