Atbalsti kaimiņus – lasi augstvērtīgu baltkrievu literatūru!

Literatūra ir neatņemama ikvienas nācijas identitātes daļa, tāpēc Jelgavas pilsētas bibliotēka, paužot atbalstu baltkrieviem viņu ceļā uz brīvību, aicina ikvienu jelgavnieku iepazīties ar baltkrievu kultūru, lasot mūsdienu baltkrievu literatūru. Jelgavas pilsētas bibliotēka ir iegādājusies septiņus romānus – zīmīgus un augstvērtīgus mūsdienu baltkrievu literatūras paraugus, trīs mūsdienu baltkrievu autoru darbus, kuri nu pieejami ikvienam interesentam.

Baltkrievijā jau ceturto mēnesi pēc kārtas notiek tautas nerimstoši un nevardarbīgi protesti pret nelikumīgām valsts prezidenta vēlēšanām, diktatūru, pretī saņemot nelikumīgus masveida arestus, spēka struktūru vardarbību, nevainīgu cilvēku nogalināšanu. Mūsu kaimiņiem ir nepieciešams atbalsts!

Atbalsts var būt dažāds – politisks, finansiāls vai cits. Bet ikviens no mums var atbalstīt baltkrievus, iepazīstoties ar viņu kultūru, mākslu, literatūru.

Novembrī mēs, latvieši, īpaši atceramies visus tos, kas ir cīnījušies, krituši un iestājušies par mūsu brīvību. Mēs esam lepni un laimīgi, ka mums ir sava, brīva Latvija. Taču novembris var būt arī mēnesis, kurā neaizmirst, ka joprojām pasaulē ir nācijas, kas cīnās par savām tiesībām būt brīviem. Par tiesībām BŪT. Arī tepat, kaimiņos.

Iepazīstieties ar baltkrievu autoriem un mūsu piedāvātajām grāmatām, pasūtiet tās elektroniskajā kopkatalogā vai zvanot pa tālruni 63046587.

Neesiet vienaldzīgi!

Jelgavas pilsētas bibliotēka aicina lasīt:

Algirds Baharevičs (baltkr. Ольгерд Бахаревич)

Algirds Baharevičs ir šobrīd viens no spilgtākajiem mūsdienu baltkrievu literatūras pārstāvjiem, pazīstams tālu aiz Baltkrievijas robežām, un viņa godalgotais romāns "Собаки Европы" (“Eiropas suņi”) ir spožs izaicinājums ikvienam no mums – tas ir romāns romānā, stāsts par radīšanu, par valodu, par identitāti un par to, kā tas ir – dzīvot pārāk tuvu “Lielajam Kaimiņam”. Romāna oriģinālvaloda ir baltkrievu valoda, krievu valodā romānu no jauna pārradījis pats autors.

«Собаки Европы» (2017)

Svetlana Aleksijeviča (baltkr. Святлана Алексіевіч)

Aicinām oriģinālvalodā lasīt Svetlanas Aleksijevičas grāmatas, kas vienaldzīgu neatstās nevienu. Spēcīgas, sāpīgas un īstas, grāmatas arī par mums un mūsu kopīgo vēsturi – par Afganistānas kara bezjēdzību, Černobiļas katastrofu, identitātes meklējumiem pēc Padomju Savienības sabrukuma.

Svetlana Aleksijeviča ir baltkrievu žurnāliste un rakstniece. 2015. gadā saņēmusi Nobela prēmiju literatūrā “par polifonisko rakstības stilu, kas kalpo par pieminekli mūslaiku ciešanām un drosmei”. S. Aleksijeviča saņemto balvu veltījusi savai dzimtenei Baltkrievijai – baltkrievu kultūrai un zemei, kas visu savu pastāvēšanas vēsturi bijusi un ir ierauta dažādu varu dzirnakmeņos.

Arī latviešu valodā ir tulkotas un izdotas trīs rakstnieces grāmatas: “Černobiļa” (2011), “Cinka zēni” (2014) un “Sievietes karā” (2018), visas šīs grāmatas pieejamas mūsu bibliotēkās.

«У войны не женское лицо» (1983)

«Последние свидетели: книга недетских рассказов» (1985)

«Цинковые мальчики» (1989)

«Чернобыльская молитва» (1997)

«Время секонд хэнд» (2013)

Viktors Martinovičs (baltkr. Виктор Мартинович)

Viktors Martinovičs ir mūsdienu baltkrievu rakstnieks, mākslas zinātnieks. Romāns “Nakts” sarakstīts baltkrievu valodā, krievu valodā tulkojis pats autors.

Romāns “Nakts” ir antiutopija un romāns–spēle, kurā pārklājas valodu un kultūru nozīmes, grāmata–rēbuss, kas patiks literatūras un kultūras gardēžiem. Zīmīgi, ka romāns iznāca 2019. gadā, tikai gadu pirms apspēlētie notikumi sasaucas ar šodienas situāciju pasaulē – daļēja izolācija pandēmijas dēļ, cenšanās mācīties dzīvot jaunos apstākļos. Tikai gadu pirms dramatiskajiem notikumiem Baltkrievijā pēc prezidenta vēlēšanām (cīņa ar propagandu, ar vardarbīgu režīmu un viltus ziņām) – tas viss mākslinieciski virtuozi apspēlēts romānā.

Romāns “Nakts” sākās kādā drūmā dienā, kurā visa pasaule negaidīti iegrimst mūžīgā, aukstā tumsā. Baltkrievijas galvaspilsēta Minska pārvēršas neskaitāmu izolētu pašpasludinātu republiku džungļos, kuros valda savi likumi un ideoloģija. Grāmatas galvenajam varonim Grāmatniekam vienīgajam visā pilsētā pieder neliela, privāta bibliotēka un suns. Grāmatnieks dodas bīstamā ceļojumā, lai atrastu savu mīļoto, kura brīdī, kad pasaulē izdziest gaisma, atrodas Nepālā.

«Ночь» (2019)