Asteroīds Blumbahs

30. jūnijā tiek atzīmēta Starptautiskā Asteroīdu diena. Asteroīdi ir mazās planētas, kas riņķo ap Sauli, galvenokārt starp Marsa un Jupitera orbītām. 1,5 km diametra asteroīdam 2008 OZ1 = Nr. 352646 piešķirts vārds “Blumbahs” par godu Fricim Blumbaham, astronomam un metrologam, Latvijas Zinātņu akadēmijas pirmajam goda loceklim.

Fricis Blumbahs skolojies Jelgavā ģimnāzijā, beidzis Tērbatas universitāti, strādājis Pēterburgā Pulkovas observatorijā Galvenajā mēru un svaru palātā, organizējis un vadījis laika etalonu laboratoriju.

Pirms 65 gadiem 1. jūlijā Fricis Blumbahs kopā ar vēl pieciem Latvijas zinātniekiem izveidoja Astronomijas sektoru (tagad LU Astronomijas institūta Baldones Astrofizikas observatorija http://www.baldonesobservatorija.lv/).

Vēl par F. Blumbahu lasi šeit:

Stradiņš, Jānis Jelgavas Pētera akadēmija

Klētnieks, Jānis Astronomija un ģeodēzija Latvijā līdz 20. gadsimtam

Pirmā Asteroīdu diena Latvijā tika organizēta 2015. gadā. Par tās organizētāju Latvijā kļuva Meteorītu muzejs

Par šā gada Asteroīdu dienas norisi lasi šeit.