Adītas plūdmales sandalītes un jūrmalas uzvalks jeb Kamēr ārā līst lietus – ienāc bibliotēkā!

Daudzi sūdzas par šī gada vēso un slapjo vasaru, taču, ja plānoto atpūtu pludmalē sabojā kārtējais lietusmākonis – esat laipni aicināti pie mums – bibliotēkā, sausumā un siltumā!

Šovasar kā dāvinājumus esam saņēmuši vairākus vērtīgus periodikas izdevumus, kurus iespējams iepazīt mūsu bibliotēkas lasītavā, kā arī neklātienē aplūkot vietnē periodika.lv.

Pateicoties Andra Tomašūna dāvinājumam
, bibliotēkā ir pieejams Latvijas pirmās brīvvalsts laika populārākais žurnāls “Atpūta” no 1924. līdz 1941. gadam. 1924. gadā “Atpūtu” sāka izdot Antons Benjamiņš. Pēc iepazītajiem vācu un franču žurnālu paraugiem izdevējs sacījis, ka "mums šie piemēri neder, mums vajadzīgs "famīlijas" žurnāls ar labu lasāmvielu, interesantām bildēm atpūtas brīžiem bez kādām "augstām" gudrībām un cilvēku pamācīšanām".

Mūsu periodikas krājumu papildinājis arī žurnāls rokdarbiem un mājai “Mājas Draugs”, izdevuma numuri no 1935. līdz 1939. gadam. Tajā atradīsiet daudz vērtīgu rokdarbu paraugu, recepšu, skaistumkopšanas padomu un lasāmgabalu brīvam brīdim, vienlaikus sagādājot sev iespēju paceļot laikā. Tā, piemēram, 1938. gada 10. jūlijā “Mājas Draugs” iesaka pašrocīgi darināt tamborētas sandālītes plūdmalei un adītu jūrmalas uzvalku. Pašā laikā arī šodienas jūlijam.

Savukārt ilustrētajā literāriskajā un zinātniskajā žurnālā “Atpūta” atradīsiet daudz interesanta un izklaidējoša – stāsti, anekdotes, dažādu pasaules vietu apraksti, noderīgi padomi un tā bez sava gala. “Atpūtas” 1940. gada jūlija numurā, piemēram, noderīgi padomi par atvēsināšanos karstā vasaras dienā. Nesatraucieties, ja šobrīd ārā līst lietus – izlasot “Atpūtu”, jūs būsiet gatavi tai liktenīgajai dienai, kad aiz mākoņiem beidzot parādīsies saule!

Un ja nu lietus nerimstas un nerimstas – nav ļaunuma bez labuma! Latviešiem taču daudz vairāk par laiskošanos pludmalē patīk sēņošana. Lūk, kādas baravikas uzietas 1940. gada vasarā un tikušas pagozēties “Atpūtas” lapaspusēs!

Arī mēs, bibliotekāri, pēc dabas esam īsti sēņotāji – mēs ceļojam starp grāmatu plauktiem, datubāzēm un citiem informācijas resursiem, lai atrastu katrai dzīves situācijai visvērtīgāko informāciju – tās ir mūsu baravikas, mūsu gailenes un apšu kundziņi, ar kuriem labprāt dalāmies!

Uz tikšanos Jelgavas pilsētas bibliotēkā!

Attēli no žurnāliem “Atpūta” (Nr.821, Nr. 825, 1940) un “Mājas Draugs” (Nr.13, 1938).

Autore: Baiba Īvāne-Kronberga