Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

2016. gada lasītāko grāmatu Top 20

Jaunais gads ir sācies ar jaunām iespējām un jaunu grāmatu piedāvājumu, bet palūkojoties atpakaļ, vēlamies piedāvāt 2016.gada lasītāko grāmatu topu.Šogad plaši pārstāvēta latviešu oriģinālliteratūra, kā arī dažāda žanra daiļliteratūra – detektīvi un romantiska satura darbi. Ja šie darbi vēl nav lasīti, nāciet uz bibliotēku, jautājiet bibliotekāram un pavadiet laiku interesantu un aizraujošu grāmatu sabiedrībā.

 

Grāmatu anotācijas no www.janisroze.lv, www.valtersunrapa.lv, www.dgramata.lv,

 

 

 

1. Ikstena N. Mātes piens

 

Noras Ikstenas romāns “Mātes piens” aptver laika posmu no Otrā pasaules kara beigām un vēsta par triju paaudžu sieviešu likteņiem, bet vēstījuma centrā ir 20. gadsimta 70. un 80. gadi. Visu romāna tekstu caurauž atteikšanās – no vīra un tēva, no sapņiem un iecerēm, no darba un uzskatiem, no draugiem un tiem, kurus mīlam. Šajā visu paaudžu sieviešu sāpju ceļā ļoti spēcīgs ir piedošanas motīvs. Tas kopš mazotnes ir nepārtraukts uzdevums meitai, lai turētu pie dzīvības māti, kura apzināti viņai liegusi savu pienu, lai neļautu mantot savas sāpes un izmisumu.

 

Atrašanās vieta 

 

 

2. Bērziņš M. Svina garša

 

Nepilni trīs gadi (1939—1941) Torņakalna mālderzeļļa Matīsa Birkena dzīvi apmet kājām gaisā. Puisi, kurš lielā mērā mīt grāmatu pasaulē, priecīgs remontē dzīvokļus, meklē īsto meiču, kuru mīlēt uz mūžu, apkārtējo notikumu centrifūga ierauj pašā virpuļa serdē, liekot uz sevi paskatīties pilnīgi citām acīm.

 

Atrašanās vieta 

 

 

3. Zālīte M. Pieci pirksti

 

M. Zālītes romāns ir autobiogrāfiska bērnības atmiņu grāmata, kurā autore tēlo atgriešanos kopā ar ģimeni mājās no Sibīrijas 20. gadsimta 50. gadu otrajā pusē un dzīvi Latvijā 50.-60. gadu mijā. Grāmatas centrālā ass ir piecgadīgās Lauras un viņas vecāku – 1941. gada jūnijā izsūtīto bērnu - traumatiskā pieredze, kas tik daudzus gadu desmitus ģimenes iekšienē glabāta un klusēta. Ar bērna acīm skaudrums vēl satriecošāks – nepārejošas bailes no bada, bailes no vēlreizējas izsūtīšanas.

 

Atrašanās vieta 

 

 

4. Repše G. Bogene

 

Cilvēks ir pasaule, dzimta ir pasaule, nācija ir pasaule. "Bogenē" šīs pasaules neredzamām, taču mežonīgi izjūtamām spēka līnijām ir savā starpā saistītas, tās pārklājas un ieaug cita citā vai, zibeņus šķiļot, saduras, attālinās un pagaist bezgalībā, tās dzimst, dzīvo, mirst. Taču lāgiem pasaules tiek varmācīgi iznīcinātas. Arī apokalipsē, kas Latviju sasniedza 1940.gada 17.jūnijā. Pilnmēness un Bogene — mūžīgā līdzdzīvotāja, varbūt pēdējais patvērums, bet viņa pastāv," grāmatu raksturo Guntis Berelis. 

 

Atrašanās vieta

 

 

5. Blaua L. Zemgalietis. Uldis Dumpis

 

L.Blaua uzsver, ka grāmata ir dāvana Dumpim, sveicot viņu darba un personiskās dzīves zelta mirkļos – aktiera 50. sezonā teātrī, saņemot balvu par mūža ieguldījumu teātra mākslā, un kopā ar sievu Dainu svinot 50 gadu kāzu jubileju. “Notikumi un cilvēki – apcerīgos, jautros un arī skumjos Ulda dzīves stāstos,” grāmatu raksturo autore.

 “Mana dzīve skrien kā viens švilpiens, un vienmēr esmu jutis, ka tajā skrējienā mani kāds sargā. Mani stiprākie sargi ir mana ģimene, bet esmu sajutis, ka ir kāda roka, kas pēdējā brīdī mani ir satvērusi un pasargājusi, pavilkusi atpakaļ, lai nenotiktu tas, kas varēja notikt,” par savu dzīvi stāstījis aktieris. 

 

Atrašanās vieta

 

 

6. Fenvika L. Nams Kornvolā

 

Kad māksliniece Medija mantojumā saņem māju, viņa cer, ka tā sniegs nepieciešamo mierinājumu un remdēs sāpes par vīra zaudējumu. Abas ar pameitu viņas pārceļas uz Trevenenu skaistajā Kornvolā. Nams ir brīnišķīgs, tomēr tam nepieciešama atjaunošana. Medijas sapnis par mierīgu dzīvi laukos atšķiras no realitātes, ar kuru nākas saskarties, tomēr vietējo iedzīvotāju draudzīgais atbalsts palīdz pārvarēt grūtības. Atklājas pagātnes noslēpumi par dzimtas sievietēm, kuras šajā namā dzīvojušas agrāk, un Medija saprot, ka ar to nesaraujami saistīts arī viņas liktenis. Jaunajai sievietei jātiek galā gan ar seniem notikumiem, gan ar uzplaukstošas mīlestības jūtām.. 

 

Atrašanās vieta

 

 

7. Roze G. 101.kilometrs

 

“Romāns “101. kilometrs” ir dokumentālām detaļām bagāts likteņstāstu audekls, kurā vairāku paaudžu atmiņas papildinātas ar laikmeta fotoliecībām un varoņu novadnieki viegli sazīmēs savus radus, draugus un kaimiņus. Bet ne tikai. Vēstījumā par ļaužu dzīvi aiz padomju Latvijas kartēs neiezīmētas un publiski noklusētas robežas Guna Roze izgaismo būtisku robežu arī mūsu vēsturiskajā apziņā, ļaujot atskārst, ka ikvienam savs 101. kilometrs sākas tepat, aiz fotokadra malas.” 

 

Atrašanās vieta

 

 

8. Kā būt parīzietei vienmēr un visur

 

Parīziete ir kas vairāk par Parīzes iedzīvotāju. Ikviena sieviete var būt parīziete, ja vien viņai piemīt tās īpašais šarms.

Grāmatā netrūkst praktisku ieteikumu parīzietes nerakstīto likumu apguvei. Taču tās galvenā vērtība ir vēstījums, ka sievietei vienmēr un visur ir jābūt sievietei, ka patiesi šarmantu viņu padara dabiskums un brīvība nebūt perfektai.

Šai grāmatai ir jābūt ikvienas sievietes grāmatplauktā, tāpat kā viņas garderobē jābūt leģendārajai mazajai melnajai kleitiņai! 

 

Atrašanās vieta

 

 

9.Teilore K. Daringemhola. Mantojums

 

Jaunā veterinārārste Keita ir apmierināta ar mierīgo dzīvi Soltersendā, gleznainā Austrumanglijas ciemā. Viņai ir ļoti draudzīgas attiecības ar Daringemholas muižas īpašnieku Kemdenu ģimeni, kuras locekļi izturas pret Keitu kā pret pašu meitu. Taču kādu dienu ciemā ierodas svešinieks, kurš negadījumā zaudē atmiņu. Jaunā sieviete izskatīgo vīrieti uzņem savā mājā un drīz vien viņā neglābjami iemīlas. Keita jau gandrīz notic, ka svešinieks ir gatavs atbildēt viņas jūtām, kad izrādās: vīrietis ir Bens Sterlings, IT uzņēmējs no Ņujorkas un īstenais Daringemholas mantinieks. Viņš jau gadiem ilgi ir kalis plānus un zvērējis atriebties ģimenei, kas savulaik viņa mātei, rupji parādījusi durvis. 

 

Atrašanās vieta

 

 

10. Railija L. Septiņas māsas

 

Maija un viņas māsas tiekas savās bērnības dienu mājās Atlantīdā – brīnišķīgā pilī Ženēvas ezera krastā, jo saņēmušas ziņu, ka miris viņu mīļotais tēvs. Meitenes tikušas adoptētas, kad bija pavisam mazas, un tagad katrai no māsām tēvs atstājis norādes par viņu patieso izcelsmi. Maiju tās aizved uz pasaules otru malu – Brazīliju... 

 

Atrašanās vieta

 

 

11. Ārnstede S. Apmelotā

 

1685. gads, baroka zelta periods. Grāfam Gabrielam Gripklū – vienam no Zviedrijas varenākajiem vīriem – ir skandaloza slava, un viņam nepiemīt nekādi sirdsapziņas pārmetumi, kas attiecas uz seksu, sievietēm un citām baudām. Tomēr arī viņam pienācis laiks domāt par ģimeni un pēcnācējiem. Un vasarā uz Vadenšērnu – skaistāko un greznāko pili Zviedrijā – tiek uzaicinātas vairākas augstdzimušas jaunavas. Magdalēna Svērda, izglītota un temperamentīga, bet nabadzīga sieviete tiek lūgta būt par pavadoni kādai jaunai baronesei, kura ir viena no laimīgajām pretendentēm. Magdalēna iemieso visu, kas tik ļoti netīk Gabrielam, – asu mēli un neizteiksmīgu apģērbu. Savukārt Gabrielu raksturo viss, ko vīriešos nicina Magdalēna. Tomēr abu dzīves savijas straujā virpulī, kad slepenā vienošanās noved pie aizliegtas un kaislīgas mīlas dēkas. 

 

Atrašanās vieta

 

 

12. Beikere- Klaina K. Bāreņu vilciens

 

“Bāreņu vilciens” ir ne tikai neaizmirstams un sirsnīgs stāsts par draudzību un dzīves sniegtajām iespējām, bet arī vēstījums par kādu mazāk zināmu posmu Amerikas vēsturē, kad tā sauktie bāreņu vilcieni regulāri kursēja no Austrumu krasta pilsētām uz Vidējo Rietumu fermām.

Spēcīgs romāns par negaidītu draudzību un noslēpumiem, kurus glabājam, bet kuri liedz mums uzzināt, kas mēs esam. 

 

Atrašanās vieta

 

 

13. Bukšs A. Parādu piedzinēji

 

Notikumi, kuros mūs ieved autors, sākas pavisam vienkārši. Mazā māsa Krista, noraizējusies par vecāku saspīlētajām attiecībām, piezvana Ritvaram uz Birmingemu, kur viņš jau vairākus gadus dzīvo un strādā, un lūdz atbraukt. Kad Ritvars ierodas dzimtajos Pļavniekos, atklājas skaudra īstenība: tēvs jau ilgāku laiku nav spējis atmaksāt kredītu un Leidumu ģimene teju, teju pazaudēs bankā ieķīlāto dzīvokli. Ritvars saprot, ka viņam kaut kas jādara lietas labā... 

 

Atrašanās vieta

 

 

14. Doda K. Kārdinājums. Etīde tumšsārtos toņos

 

Spraigs un ievelkošs kriminālromāns, kas raisa neatslābstošu vēlmi šķirt lapu pēc lapas – līdz pat šokējošam finālam.

Dramatiska mīlestība, versmainas kaislības un uzticēšanās paver ceļu tumšām dziņām, kurās kā atvarā tiek ierauti varoņu likteņi, atstājot daudz neatbildētu jautājumu.

Elizabete ir skaista sieviete, kurai piemīt vēss, analītisks zinātnieces prāts un instinktīva neuzticēšanās mīlestībai. Tomēr tas nepalīdz rast izeju no emociju haosa, kad viņas dzīvē atgriežas kāds cilvēks no pagātnes... Uz viņa rokām ir nevainīgu cilvēku asinis, un tagad arī Elizabetes dzīvība ir apdraudēta. 

 

Atrašanās vieta

 

 

15. Kota L. Mierielas vilkme

 

"Laimas Kotas “Mierielas vilkme” atgādina talantīgas, azartiskas daiļslidotājas priekšnesumu. Žilbinošas sižeta virāžas, efektīgas vārdu piruetes, negaidīti sānsoļi, kas aizved globālajos plašumos no pola līdz ekvatoram un iesniedzas gadsimtiem senā vēsturē, draiski palēcieni, kas atgādina, ka šajā pasaulē un arī attiecību spēlēs nav nekā jauna, tāpēc vienmēr ir vērts uzklausīt tos, kas izgājuši elles un indijas un nesuši nepaceļamo. Un to visu gluži kā sniegpārsliņu ziedputenis iekļauj cieša ticība, ka neviena draņķība nepaliek nesodīta un laimīgs risinājums iespējams vienīgi kā nesavtīgas rīcības sekas." (Gundega Blumberga) 

 

Atrašanās vieta

 

 

16. Volterss Dž. Skaistās drupas

 

Romāns ļauj būt neticami dārgās filmas "Kleopatra" uzņemšanas laukumā, līksmot kopā ar laiskiem jauniešiem Edinburgas festivālā Fringe Festival un ieskatīties mūsdienu Holivudas aizkulisēs. Romāns nepārtraukti pārsteidz gan ar notikumu norisi, gan ar tēlu raksturiem. Tas ir stāsts par dzīves akmeņainajiem krastiem, izmisīgi turoties pie saviem sapņiem, kuri, iespējams, tā arī nekad nepiepildīsies. 

 

Atrašanās vieta

 

 

17. Railija L. Pusnakts roze

 

Mīlestība mūža garumā. Nebeidzami meklējumi...

Indija, Britu impērijas ziedu laiki... Vienpadsmit gadus vecā Anahita no dižciltīgas, bet trūcīgas ģimenes kļūst par mahārādžas meitas Indiras labāko draudzeni un kompanjoni. Pirmā pasaules kara priekšvakarā abas meitenes dodas uz Angliju un nokļūst Astberijā – skaistā, bet nolaistā muižā, kur Anahita iepazīstas ar muižas mantinieku Donaldu.

2011. gada vasarā senajā Anglijas muižā ierodas slavenā amerikāņu aktrise Rebeka Bredlija. Viņai piedāvāta loma kādā britu filmā, kuras darbība risinās 1922. gadā, un Rebeka priecājas par iespēju tikt prom no mediju uzmanības, jo attiecības ar viņas vienlīdz slaveno partneri ir nonākušas strupceļā. Drīz vien Astberiholā ierodas Ari Maliks, Anahitas mazmazdēls, kurš interesējas par savas ģimenes pagātni, un viņi kopā ar Rebeku sāk šķetināt Astberiju dzimtas noslēpumus, kas vajājuši ģimeni ilgus gadus. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

18. Heiere Dž. Venēcijas mīla

 

Kas notiek, kad neprecēta jaunkundze bez pavadoņa dodas pastaigā un sastop valdzinošu svešinieku ar ļoti sliktu reputāciju? Skaistās un apņēmīgās Venēcijas Lenjonas dzīve ģimenes muižā laukos ir visai vienmuļa, līdz tajā iejaucas kaimiņš, bēdīgi slavens lords Deimrels - pievilcīgs brunču mednieks, no kura pieklājīga sabiedrība labprāt izvairās. 

 

Atrašanās vieta

 

 

19. Osvalds Dž. Dabiskā nāvē

 

Aizmūrētā pagrabā tiek atrasts sakropļots jaunas meitenes ķermenis, kas tur nogulējis vismaz sešdesmit gadus. Tā rūpīgais novietojums liek aizdomāties par kādu drausmīgu rituālu.

Nesen Edinburgas policijā darbu uzsākušais inspektors Maklīns nekādi nespēj aizmirst šo noziegumu, jo meitene ir tik jauna un viņas nāve – tik šaušalīga.

Tikmēr pilsētas mieru iztraucē vairākas asiņainas slepkavības, kurām nav nekāda acīmredzama iemesla un kuru upuri ir cienījami un sabiedrībā zināmi cilvēki. Policisti nespēj tās atklāt.

Maklīns ir pārliecināts, ka jaunie noziegumi ir saistīti ar meitenes rituālo slepkavību, lai gan pierādījumu tam nav. Un šī pārliecība viņu aizved līdz senam un šausminošam noslēpumam... 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

20. Puče A. Jūs nekad viņu nenogalināsiet

 

Pasūtīja zādzību, saņēma - slepkavību... Kāpēc vienu krietnu vīru ar nolūku padarīja par kādas atriebīgas industrijas publisko izkārtni, liekot citiem bailēs un iztapībā novērsties no šī gadījuma vai to pieņemt kā izdomātu lozungu cīņā pret ļaunumu? Stāsta pamatā izmantota izcila latviešu izgudrotāja autobiogrāfija. Pagājušā gadsimta piecdesmitajos un sešdesmitajos viņa liktenis kļuva par vienu no skaļākajām lietām visā pasaulē. Vieni apgalvoja, ka viņš kara laikā Ventas rumbā noslīcinājis pusotru tūkstoti civiliedzīvotāju, citi zināja teikt, ka Bauskā ar tām pašām rokām izkastrēti vairāki simti ebreju... Viņš teju piecpadsmit gadu uzstājīgi prasīja sevi tiesāt vai vismaz nolikt uz galda apsūdzību pierādījumus, bet nelieši izvēlējās viņu novākt. 

 

Atrašanās vieta