Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

2015. gada lasītāko grāmatu top 20

Jaunais gads ir sācies ar jaunām iespējām un jaunu grāmatu piedāvājumu, bet palūkojoties atpakaļ, vēlamies piedāvāt 2015.gada lasītāko grāmatu topu. Šeit ir gan biogrāfiski romāni, gan grāmatas par psiholoģiju, bet visvairāk dažāda žanra daiļliteratūra – detektīvi un romantiska satura darbi. Ja šie darbi vēl nav lasīti, nāciet uz bibliotēku, jautājiet bibliotekāram un pavadiet laiku interesantu un aizraujošu grāmatu sabiedrībā.

Grāmatu anotācijas no www.janisroze.lv. www.jumava.lv,  www.gramata24.lv, www.dgramata.lv

 

 

 

1. Zatlers V. Kas es esmu

 

Katrs cilvēks nodzīvo mūžu. Taču ne katrs cilvēks kļūst par Valsts prezidentu. Kā paveikt savu darbu, lai daudz cilvēku tev sacītu paldies? Kā kļūt par prezidentu? Kādus darbus paveikt, kļūstot par prezidentu? Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers no 2007. līdz 2011. gadam savā grāmatā “Kas es esmu” stāsta par savu darbu Valsts prezidenta amatā, vēloties parādīt dažas mazāk zināmas prezidenta darba aizkulises, atklāt varas cinisko un reizē arī cilvēcisko dabu. Valdis Zatlers grāmatas ievadā saka: “Rakstu zīmēs varu attēlot tikai paša piedzīvoto. Visobjektīvākais viedoklis ir subjektīvais viedoklis, jo samelot sev nav iespējams. Visi notikumi grāmatā attēloti no mana skatu punkta, un tā ir mana patiesība par notikušo. Ar šo grāmatu es vēlos pateikties visiem cilvēkiem, ar kuriem krustojušies mani dzīves ceļi. Īpaši vēlos uzrunāt jaunatni. Tikai tauta, kas zina savu vēsturi, spēj veidot savu nākotni. Mēs varam bezgalīgi citēt daudz gudru domu, bet nekad nevajag pārstāt domāt pašiem. Ceru, ka mans stāsts rosinās cilvēkus domāt. Domāt par sevi, par mūsu tautu un Latviju.”

 

Atrašanās vieta

 

 

 

2. Blaua L. Harijs Spanovskis. Nekas jau nebeidzas...

 

Grāmatu par Harija Spanovska dzīvi palīdzējuši rakstīt Hara tuvie cilvēki: mamma, māsa, bērni, kolēģi, bērnības un skolas gadu draugi, mūziķi un copes brāļi. Viņi visi ar saviem stāstiem autorei palīdzēja iziet cauri Hara dzīves aizrautīgajam un neprātīgajam skrējienam. Harijs bija dzīves baudītājs, bet mūžīgais dzīvesprieks bieži vien bija maska, aiz kuras paslēpt vientulību, skumjas un – pēdējos gados – fiziskas sāpes. 

 

Atrašanās vieta

 

 

3.Pinkola E.K. Sievietes, kuras skrien ar vilkiem.

 

Stipra sieviete daudzējādā ziņā līdzinās veselīgai vilcenei: viņai piemīt nekļūdīgs instinkts, mūžīga gudrība un apbrīnojama drosme – īpašības, ko dāvājusi Pirmatnējā Sieviete. Diemžēl aplamas kultūras normas un vērtību sistēmas šo pirmatnējo spēku ir apspiedušas un nicinājušas tik ilgi, ka mūsdienu modernā sieviete biežāk jūtas pazudusi, apdraudēta un vāja, nevis iekšējas pārliecības un drosmes iedvesmota. Kā atjaunot saikni ar dabisko būtību? Lasot ceļa zīmes, kas ieaustas sensenās pasakās, mītos un teiksmās. Atkodētas un izskaidrotas, tās atklās jums Pirmatnējās Sievietes pēdu nospiedumus. Sekojiet tiem! Vienalga, vai esat veiksmīga vai neveiksmīga sieviete, mājsaimniece, māksliniece vai uzņēmēja, – šī grāmata ir jūsu atslēga uz īsto dzīvi, uz zinīgas, spēcīgas un savvaļīgas sievietes pasauli.

 

Atrašanās vieta

 

 

4. Joņevs J. Jelgava 94

 

Jānis Joņevs ir dzimis 1980.gadā. Jelgava 94 ir viņa pirmā grāmata. Toreiz mūzika bija skaļāka, bandīti bija bīstamāki un mati garāki. Cilvēki sēdēja zālājos, brauca bez biļetēm, devās nezināmos virzienos, neklausīja vecākus. Brist naktī pa upi uz koncertu bija daudz svarīgāk nekā plānot finanses. Tas bija tik ļoti sen, bet beigties tā arī negrib.

 

Atrašanās vieta

 

 

5. Bērziņš M. Svina garša

 

Nepilni trīs gadi (1939—1941) Torņakalna mālderzeļļa Matīsa Birkena dzīvi apmet kājām gaisā. Puisi, kurš lielā mērā mīt grāmatu pasaulē, priecīgs remontē dzīvokļus, meklē īsto meiču, kuru mīlēt uz mūžu, apkārtējo notikumu centrifūga ierauj pašā virpuļa serdē, liekot uz sevi paskatīties pilnīgi citām acīm:

 

Atrašanās vieta

 

 

6. Reinsone S. Meža meitas

 

Otrā pasaules kara beigas Latvijā mieru neatnesa - gluži pretēji, te sākās jauns karš, kas dramatiski pārmainīja dzīvi daudziem cilvēkiem un viņu ikdienā ienesa teroru un bailes. Meži un purvi kļuva par militāras pretošanās vietu un reizē pajumti tūkstošiem cilvēku. Mežs kļuva par politisku jēdzienu, nepakļaušanās un pretstāves apzīmējumu.

Sieviešu piedzīvotais mežos un purvos nacionālo partizānu kara laikā līdz šim ir bijusi neizzināta Latvijas vēstures lappuse. Divpadsmit sieviešu - meža meitu - pieredzēto un pārdzīvoto uzklausījusi un grāmatā apkopojusi LU LFMI pētniece Sanita Reinsone.

 

Atrašanās vieta

 

 

7. Pankola K. Vēl viena deja

 

Romānā darbojas četras sievietes. Viņas kopā pavadījušas bērnību un ir nešķiramas draudzenes. Katra iet savu dzīves ceļu, meklē sevi, atrod laimi, bet visas kā viena svēti sargā uzticību bērnības draudzībai. Ir arī mīlestība - viena vienīgā, kura nelīdzinās nekam citam, pārdzīvojusi gan greizsirdību, gan krāpšanu, uzvarējusi bagātības un nelietības pārbaudījumus. Kādudien draudzeņu ceļi savijas neatrisināmā nodevības un sāpju mezglā... Iestājas patiesības mirklis.

 

Atrašanās vieta

 

 

8. Linka Š. Lapsas ielejā

 

Saulaina augusta diena Metjū Vilārdam pārvēršas murgā: pēc pastaigas ar suni vīrietis atgriežas nomaļajā stāvlaukumā, kur viņu vajadzēja gaidīt sievai. Automašīna stāv, kur stāvējusi, taču no Vanesas vairs nav ne miņas. Metjū ir pārliecināts, ka viņa nav labprātīgi devusies prom, tomēr visu baiso patiesību vēl nenojauš: Vanesa ir nolaupīta un noslēpta; viņas nolaupītājs Raiens Lī, uz kura sirdsapziņas gulstas ne viens vien sīks kriminālnoziegums un kurš agrāk vairākkārt sodīts, tiek aizturēts kāda kautiņa dēļ un nonāk cietumā, pirms vēl pagūst izvirzīt izpirkuma prasības viņas vīram. Atklāt patiesību Raiens neuzdrošinās pat savam advokātam, kaut gan apzinās, cik baismīgs liktenis sagaida Vanesu.

Pēc nepilniem trim gadiem noslēpumainos un šķietami līdzīgos apstākļos atkal pazūd kāda sieviete, un policijai nav nekādu pavedienu. Jo neviens vēl joprojām nezina, ko Raiens, kas pa šo laiku atbrīvots no cietuma, toreiz izdarījis...

 

Atrašanās vieta

 

 

 

9. Zālīte M. Pieci pirksti

 

M. Zālītes romāns ir autobiogrāfiska bērnības atmiņu grāmata, kurā autore tēlo atgriešanos kopā ar ģimeni mājās no Sibīrijas 20. gadsimta 50. gadu otrajā pusē un dzīvi Latvijā 50.-60. gadu mijā. Grāmatas centrālā ass ir piecgadīgās Lauras un viņas vecāku – 1941. gada jūnijā izsūtīto bērnu - traumatiskā pieredze, kas tik daudzus gadu desmitus ģimenes iekšienē glabāta un klusēta. Ar bērna acīm skaudrums vēl satriecošāks – nepārejošas bailes no bada, bailes no vēlreizējas izsūtīšanas.

 

Atrašanās vieta

 

 

10. Moja Dž. Pēdējā vēstule no mīļotā

 

Vēstule, ko žurnāliste Elija atrod izdevniecības arhīvā, ir rakstīta pirms vairākiem gadu desmitiem – laikā, kad krietni vīri pelnīja naudu, sievas rīkoja smalkas viesības un laulības šķiršana bija tabu. Taču mīlestība likumus nepazīst... Aizliegtās jūtas, kas reiz vienoja dzīves nogurdinātu reportieri un augstāko aprindu skaistuli, pavisam citā gaismā atklāj mūsdienu tikumus – gan Elijas attiecības ar precētu vīrieti, gan viņa sūtīto īsziņu strupos tekstus.

“Pēdējā vēstule no mīļotā” ir apbrīnojami romantisks stāsts par zaudētu un atgūtu mīlestību.

 

Atrašanās vieta

 

 

11. Adlers – Olsens J. Lieta Nr.64

 

1987. gads. Nete Rozena ir pārliecināta, ka visi pārdzīvojumi palikuši pagātnē. Viņai ir sirsnīgi audžuvecāki un mīlošs vīrs, kas palīdz sākt jaunu dzīvi. Līdz kādu dienu uzrodas vīrs no pagātnes un draud izpostīt Netes laimi.

Tomēr Nete neļaus sevi atkal ievilkt šausmu murgā, viņa negrasās vēlreiz būt par upuri...

2010. gads. Detektīvs Karls Merks pēta Ritas Nilsenas, eskorta firmas īpašnieces, pazušanu. Izmeklēšanā atklājas, ka Ritas nozušana ir nevis atsevišķs gadījums, bet gan cieši saistīta ar noziegumiem, kuri aizsākušies pirms vairāk nekā divdesmit gadiem un turpinās joprojām...

 

Atrašanās vieta

 

 

12. Falka R. Nūdeļu blūzs

 

Bavārijas idilliskā ciemata vienīgais policists Francis Eberhofers ir īpašs gadījums – viņš spēj pamanīt noziegumu pat tur, kur neviens cits to neredz. Diemžēl dažkārt lādzīgais kārtības sargs mēdz būt gaužām nevērīgs...

Tā arī šoreiz, kad vietējās skolas rektoram Hepflam uz mājas sienas kāds uzrakstījis “Mirsti, tu cūka!”, Francis tikai pasmejas un nofotografē uzrakstu kopā ar pārbijušos skolmeistaru. Pēc dažām dienām Hepfls ir pagalam, samalts zem vilciena riteņiem. Pašnāvība, kas gan cits, spriež vietējie, jo Hepfls nu reiz ir bijis vīrs, kuram nebija neviena paša drauga. Tomēr Eberhofers ir pārliecināts par slepkavību un uzskata, ka skolā vien ir veseli 327 aizdomās turamie.

 

Atrašanās vieta

 

 

13. Robertsa N. Kolekcionārs

 

Rakstniece Lila Emersone ir jauna, brīva sieviete, kuru uz vietas netur nekas – ne darbs, ne mājas, ne attiecības. Dzīvi viņa pavada kustībā, reizēm apmetoties draudzenes dzīvoklī Manhetenā. Brīvajā laikā Lila vēro cilvēkus binoklī un domās raksta stāstus par viņu dzīvēm – līdz brīdim, kad kļūst par slepkavības liecinieci.

Impulsa vadīta, Lila izsauc policiju un piekrīt liecināt. Labāk nebūtu to darījusi… No tā brīža Lilas dzīve kļūst par izdzīvošanu ātrvilcienā, kas brāžas cauri kriminālās pasaules džungļiem – no Manhetenas augšējo stāvu apartamentiem līdz Itālijas lepnajām villām. Tā ir noslēgta vide, kur pērk, pārdod un zaudē ļoti dārgus antīkus priekšmetus un cilvēku dzīvības…

 

Atrašanās vieta

 

 

 

14. Judina D. Siers otrajai pelītei

 

...Rīgā siro maniaks. Aiz viņa paliek septiņi izsmalcināti nežēlīgi nogalināti upuri, pie katra no tiem – zīmīte, kurā minēts viņa noziegums, par ko izpildīts sods.

Majors Miks Kaķītis, kurš kopā ar Annu Elizabeti un draugiem devies uz Londonu, lai beidzot nosvinētu saderināšanos, tiek atsaukts no ceļojuma – par katru cenu jāatklāj Rīgas maniaka lieta. Mikam tiek solīts paaugstinājums un pulkvežleitnanta uzpleči. Vienīgais nosacījums – šīs lietas izmeklēšanā nedrīkst iesaistīt nevienu no Mežāju kompānijas, jo īpaši Annu Elizabeti.

Viņa šo noraidījumu uztver kā Kaķīša nevēlēšanos turpināt abu attiecības... Mēģinājums izrunāties cieš neveiksmi, un Anna Elizabete nolemj rīkoties radikāli...

 

Atrašanās vieta

 

 

15. Boida H. Atgriešanās

 

Enijas Delansijas pirmās mīlestības uguns ātri pārvērtās pelnos, uz ilgu laiku atstājot viņu ar salauztu sirdi. Tomēr liktenis sievietei dāvāja iespēju vēlreiz atrast laimi. Šobrīd Enija Delansija ir laimīgi precējusies un audzina bērnus. Pēkšņi viņas sakārtotās dzīves mierīgos ūdeņus sabango negaidīts paziņojums. Ar Eniju vēlas iepazīties… viņas pašas dēls. Šī ir Enijas vienīgā iespēja nokārtot rēķinus ar pagātni, lai kļūtu par cilvēku, kas ir pelnījis tagadni. Iespējams, viņai nāksies riskēt ar pašu dārgāko…

 

Atrašanās vieta

 

 

16. Tesaro K. Flirts

 

Baltu rožu klēpis uz naktsgaldiņa, noslēpumaina zīmīte rokassomiņā, nejauši sastapts pievilcīgs svešinieks... Vai tā ir nejaušība? Vai varbūt likumsakarība?

Romantisks, piparots, humorpilns romāns par cilvēciskām vēlmēm un Amora neparedzamajiem soļiem siržu izplatījumā.

Šis stāsts ir tikpat neticams, cik patiess. Lasiet šo grāmatu tramvajā vai mājās zem segas, lasiet kopā ar mīļoto vai bez viņa. Izbaudiet dzirkstošu humoru aizkustinošā stāstā. Smejieties, raudiet un uzsmaidiet nejauši sastaptam pievilcīgam svešiniekam. Ja nu šis stāsts ir arī par jums?

 

Atrašanās vieta

 

 

17. Kvika A. Zilās medūzas noslēpums

 

Romāna darbība notiek 19.gs. Londonā. Tas ir laiks, kad džentlmeņi gādā par to, lai zemeslode un finanšu pasaule griežas vienmērīgi, savukārt lēdijas – par visu pārējo: emociju kataklizmas, sirds zemestrīces un centieni pārvaldīt pašām savu dzīvi rada burvīgu augsni dēku pilniem notikumiem.

Krāšņā ceļojuma beigas pārsteidz un šokē – Amanda Kvika tin lasītāju ap pirkstu tikpat veikli kā manīgie grāmatas varoņi, kuru rokās dārglietas pārvēršas pelnos un akmeņi – zeltā.

 

Atrašanās vieta

 

 

18. Kellija K. Medus karaliene

 

Visu dzīvi pavadījis ar apziņu, ka ir vienīgais bērns, Toms ir satraucies par jaunumiem no zemeslodes otras puses.

Kad Austrālijā uzaugusī Lilija beidzot atgriežas mājās, Īrijā, viņa uzreiz nokļūst rosīgas un draudzīgas iedzīvotāju kopienas pašā sirdī. Taču tas, ko viņa uzskatījusi par nobeigumu, patiesībā ir tikai sākums...

 

Atrašanās vieta

 

 

19. Mensela Dž. Mīlestības neparedzamās sekas

 

Gleznainajos Kornvolas krastos notiek aizraujošas lietas.

Sofija ir pārvilkusi svītru savai pagātnei. Pilsētiņā atgriežas pievilcīgais Džošs, lai palīdzētu vadīt ģimenes viesnīcu. Visi Džoša mēģinājumi pievērst Sofijas uzmanību beidzas ar pilnīgu neveiksmi. Ir kāds iemesls, kādēļ Sofija nolēmusi sevi vientuļnieces dzīvei... Vai Džošam izdosies iekarot Sofijas sirdi?

Mīlestība un laime ir būtiska jebkurā vecumā. Sofija un Džošs nav vienīgie šajā pilsētā, kuru mīlestības ceļi ir neparedzami un pārsteigumiem bagāti.

Kādus noslēpumus vēl glabā šī mazpilsēta?

 

Atrašanās vieta
 

20. Simuka S. Balta kā sniegs

 

Pēc baisajiem ziemas notikumiem Lumiki ir nolēmusi izbaudīt vasaru Prāgā, tālu prom no ziņkārīgiem skatieniem un ģimenes noslēpumiem. Neviens viņai netraucē, neviens nezvana, neuzmācas ar jautājumiem. Atpūta tik tiešām ir izdevusies... līdz brīdim, kad viņu uzrunā agrāk neredzēta meitene. Svešiniece ir tērpusies sniegbaltās lina drānās, viņas acīs vīd bailes, un viņa apgalvo, ka esot Lumiki māsa.

Tajā pašā laikā mediju koncerna vadītāja Vera Sovākova gatavo nozīmīgāko TV sižetu savā mūžā. Viņa zina, ka cilvēki alkst pēc sensācijām, un tieši to viņa var piedāvāt – īstas bailes, patiesas ciešanas un nevainīgus upurus. Jo tieši šodien Baltās ģimenes Tēvs ir nolēmis ievest savas kopienas ļaudis jaunā dzīvē. Caur dziedinošu uguni. Vai ir iespējams labāks sižets par cilvēcīgu traģēdiju?

 

Atrašanās vieta