Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

2014. gada lasītāko grāmatu TOP 20

Grāmatu anotācijas no www.jr.lv, www.zvaigzne.lv

 

 

1.

Zālīte M.

   Pieci pirksti

 

M. Zālītes romāns ir autobiogrāfiska bērnības atmiņu grāmata, kurā autore tēlo atgriešanos kopā ar ģimeni mājās no Sibīrijas 20. gadsimta 50. gadu otrajā pusē un dzīvi Latvijā 50.-60. gadu mijā. Grāmatas centrālā ass ir piecgadīgās Lauras un viņas vecāku – 1941. gada jūnijā izsūtīto bērnu - traumatiskā pieredze, kas tik daudzus gadu desmitus ģimenes iekšienē glabāta un klusēta. Ar bērna acīm skaudrums vēl satriecošāks – nepārejošas bailes no bada, bailes no vēlreizējas izsūtīšanas.

 

Atrašanās vieta

 

 

2.

Joņevs J.

    Jelgava 94

 

Jānis Joņevs ir dzimis 1980.gadā. Jelgava 94 ir viņa pirmā grāmata. Toreiz mūzika bija skaļāka, bandīti bija bīstamāki un mati garāki. Cilvēki sēdēja zālājos, brauca bez biļetēm, devās nezināmos virzienos, neklausīja vecākus. Brist naktī pa upi uz koncertu bija daudz svarīgāk nekā plānot finanses. Tas bija tik ļoti sen, bet beigties tā arī negrib. 

 

Atrašanās vieta

 

 

3.

Linka Š

    Savvaļas lupīnas

 

Aizraujošs stāsts par Degneliju ģimeni no Austrumprūsijas - 20. gadsimta trauksmaināko gadu dzīvs kaleidoskops! Vācija, 1938. gads. Visas pazīmes liecina par kara tuvumu, taču politika neinteresē jauno Bellu Lombardu. Viņas godkārīgie plāni saistās tikai ar kinostudiju Berlīnē un šķietamo sapņu vīrieti. Tikmēr Bellas māte Felicija, veiksmīga uzņēmēja, nesaudzīgi aizstāv personiskās intereses, bieži vien pat ignorējot savas jūtas. Taču kara laika jukas neiet secen arī abu sieviešu kuplajai ģimenei... 

 

Atrašanās vieta

 

 

4.

Linka Š.

    Mantinieki

 

Felicijas mazmeita Aleksandra, uzaugusi pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, politisku nemieru un pārmaiņu laikmetā, ir sava laika bērns- vēsa un maiga, spītīga un sapņaina, tomēr ar izteiktu realitātes izjūtu. Viņa ir daudz mantojusi no savas vecāsmātes- pirmām kārtām fascinējošās pelēkās acis, nevaldāmas alkas pēc brīvības un spēju pragmatiski rīkoties. Kad Aleksa pārņem Felicijas lielo mantojumu, viņa liek uz spēles visu- un zaudē... 

 

Atrašanās vieta

 

 

5.

Hoseinī H.

    Un kalni atbalsoja

 

Kādā mazā Afganistānas ciemā dzīvo brālis un māsa. Abi aug bez mātes, un trīs gadus vecajai Parī lielais brālis Abdullāhs patiesībā ir mātes vietā. Desmit gadus vecajam Abdullāham mazā māsa ir dārgāka par visu pasaulē. Tas, kas ar vieņiem notiek, dažādos veidos atbalsodamies arī daudzu citu cilvēku dzīvē, ir pierādījums tam, ka morālā ziņā dzīve ir ārkārtīgi daudzslāņaina. Lasītājs seko varoņu dzīves samezglojumiem, izvēlēm un emociju takām pa visu pasauli - uz Kābulu, Parīzi, Sanfrancisko, Grieķijas salu Tinosu -, romāns ar katru lappusi kļūst emocionāli sarežģītāks un spēcīgāks. 

 

Atrašanās vieta

 

 

6.

E L Džeimsa

    Brīvība piecdesmit nokrāsās

 

Romantikas un kaisles piesātinātais stāsts ļauj vaļu lasītāja fantāzijai un izraisa atkarību gluži kā narkotikas. Šī grāmata jūs apreibinās, vajās un vienmēr paliks prātā. Pēdējais romāns aizraujošajā Piecdesmit nokrāsu triloģijā. Vai Greja un Anastasijas stāstam iespējamas laimīgas beigas? Kad Ana Stīla sastapās ar valdonīgo, neparasto uzņēmēju Kristjenu Greju, sākās jutekliska dēka, kas neatgriezeniski mainīja viņu abu dzīvi. Ana jau no paša sākuma zināja, ka nebūs viegli mīlēt šo vīrieti, un viņu attiecībās rodas sarežģījumi, kurus neviens no abiem nebija paredzējis. Beidzot abi ir kopā, un nu viņiem ir mīlestība, kaisle, draudzība, nauda un bezgalīgas iepējas. Taču, tiklīdz šķiet, ka iegūts viss, liktenis liek piepildīties Anas ļaunākajam murgam... 

 

Atrašanās vieta

 

 

7.

Mensela Dž.

    Bez piecām minūtēm laimīgi

 

Jūs smiesieties skaļā balsī! Neteikusi ne vārda, Lara atstāj pagātni tur, kur tai vieta, un dodas iekarot jaunas virsotnes. Astoņpadsmit gadu vēlāk viņa atgriežas dzimtajā pusē, lai saņemtu mantojumu. Lara no jauna sastop savu pirmo mīlestību Flinu. Starp viņiem uzdzirksteļo jūtas, taču ir kāds noslēpums, kas neļauj kaisles liesmām plesties plašumā... Dzīve ir strauji apmetusi kūleni ar ikvienu no viņiem. Un viss sākās Īvijas kāzās... Šō dzīvesgudro un ķecerīgi jautro romānu ieteicams lietot pret ikdienas nomāktību, jo tas dāvā prieku un jautrību, apceri un dažu labu vērtīgu atziņu, kā arī sentimentu pareizās proporcijās. 

 

Atrašanās vieta

 

 

8.

Gērvisa – Greivsa T.

    Uz salas

 

Mēs ilgojamies pēc mīlestības, bet kad tā atnāk... Anna Emersone ir trīsdesmit gadus veca angļu valodas skolotāja, kas ilgojas pēc pārmaiņām dzīvē, un viņa ar prieku izmanto iespēju pavadīt vasaru tropu salā, pasniedzot privātstundas sešpadsmitgadīgajam Tīdžejam. Tīdžejs Kelahans nekur negrib braukt, bet vecāki uzstāj, ka vasara jāpavada Maldīvu salās un jāapgūst skolā iekavētās mācības. Anna un Tīdžejs iekāpj privātajā lidmašīnā, lai dotos uz Kelahanu vasaras māju, bet, lidojot pāri Maldīvu tūkstoš divsimt salām, notiek neiedomājamais: lidmašīna avarē haizivju pārpilnos ūdeņos. Tikuši līdz krastam, viņi atklāj, ka sala ir neapdzīvota. Pirmā doma ir par izdzīvošanu, bet paiet dienas un mēneši un abi pamazām apjauš, ka glābēju nebūs. Anna un Tīdžejs tiek uzskatīti par mirušiem, un viņu turpmāko dzīvi iegrožos mazā saliņa. Izdzīvošana ekstremālos apstākļos gūst jaunu pavērsienu, kas strauji augošais Tīdžejs atskārš Annas pievilcību - un arī Annai puisis nav vienaldzīgs. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

9.

Nesbē J.

    Leopards

 

Ziemas spelgonī slepkava nemanīts klīst pa pilsētu. Divas sievietes tiek noslīcinātas pašas savās asinīs. Viena - pakārta. Nozieguma vietās nav nekādu pēdu. Prese ārdās. Izmeklētāji mīņājas uz vietas. Ir tikai viens cilvēks, kurš varētu atklāt slepkavu. Bet inspektors Harijs Hols ir tālu un nevēlas tikt atrasts. Par laimi, tas nenotiek bieži. Bet ir reizes, kad starp mīlestību un naidu var likt vienlīdzības zīmi. Kurš ir tas, kurš mīl tikpat spīvi kā ienīst? 

 

Atrašanās vieta

 

 

10.

Meils P.

      Viesnīca „Pastis”

 

Romāna galvenais varonis reklāmas aģentūras vadītājs Saimons Šovs ir noguris no ikdienas rutīnas - septiņu dienu darba nedēļas, izdabāšanas svarīgiem klientiem, darījumu vakariņām... Draugu pierunāts, viņš dodas brīvdienās un mašīnas remonta dēļ ir spiests uzkavēties nelielā Provansas ciemā. Taču šī brīnumainā vieta, mierpilnā gaisotne un kāda skaista sieviete apbur Saimonu, tāpēc viņš nolemj kardināli mainīt dzīvesveidu un atvērt Provansā viesnīcu. 

 

Atrašanās vieta

 

 

11.

Moja Dž.

      Pirms atkal tiksimies

 

Lū Klārka ir līksma, jautra un koši ģērbta mazpilsētas meitene. Viņa neilgojas pēc lielām pilsētām un izaicinājumiem, Lū drīzāk gribētu visu mūžu pavadīt vecāku paspārnē. Neviens netop gudrs, kāpēc tik talantīga un jauka meitene vēlas dzīvi aizvadīt klusumā un mierā – bet Lū ir savi iemesli...

 Investīciju ģēnijs Vils Treinors pēc satiksmes negadījuma ir zaudējis gandrīz visu, pat veselību. Tagadne viņam riebjas, bet nākotni Vils nemaz nevēlas.

 Un tad Vila dzīvē kā krāsains tornado ievirpuļo Lū, košā būtne, kura apņēmusies paveikt neiespējamo – atgriezt Vila dzīvesprieku nieka sešos mēnešos... 

 

Atrašanās vieta

 

 

12.

Devero Dž.

      Meitene, kas iemācīja man smieties

 

Kima ir veiksmīga rotu māksliniece un vada juvelierizstrādājumu veikalu, taču personiskaj;a dzīvē viss nav tik spoži. Viņas laime ir tikpat tālu kā vasara bērnībā, kas pavadīta kopā ar Trevisu Meritu, kurš noslēpumaini ieradās Edilīnā kopā ar māti un tikpat spēji no tās pazuda... Pēc daudziem gadiem nobružātā fotogrāfija kalpo kā vienīgais atgādinājums par abu bērnu neviltoto laimi. Brīdī, kad Kima to gaida vismazāk, Treviss, kurš nu ir kļuvis par atjautīgu, sevišķi viltīgu un nežēlīgu advokātu Manhetenā, atgriežas Edilīnā kāda cilvēka uzdevumā... 

 

Atrašanās vieta

 

 

13.

Jēruma I.

      Ilze Vazdika. Saldā katorga

 

Grāmata veltīta Dailes teātra aktrisei Ilzei Vazdikai dzīves un darba jubilejā. Taču teātra un televīzijas skatītāju iemīļotās aktrises dzīve nav viņas dzīve vien. Ilze Vazdika ir daļa no stipras, talantīgas un draudzīgas aktieru ģimenes, un viņa ir arī krāšņs zieds Dailes teātra talantu puķu dārzā.

 

Atrašanās vieta

 

 

14.

Tesaro K.

      Smaržu kolekcionāre

 

Greisas Manro dzīvē iestājies sajukums: Londonas smalko aprindu sabiedriskā dzīve viņu nogurdina, nesen noslēgtā laulība ir uz sabrukuma robežas, un mājsaimnieces karjera Greisu neizsakāmi garlaiko. Kā atpestīšana pienāk Greisai adresēta vēstule, kurā apgalvots, ka viņa ir nosaukta par mantinieci Evas dOrsī testamentā... Ir tikai viena nelaime: Greisa nekad neko nav dzirdējusi par Evu dOrsī. Greisa nekavējoties dodas uz Parīzi. Pamests smaržu veikaliņš Sēnas kreisajā krastā ļauj atšķetināt sirdi plosošo stāstu par neparasto sievieti, kura ir apbūrusi augstāko sabiedrību pagājušā gadsimta divdesmito gadu Ņujorkā un Parīzē. 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

15.

Frīmena K

      Kaisle zem Tasmānijas debesīm

 

Glāzgova, 1929. gads. Bītlijai Blakslendai ir sapņi. Lieli sapņi. Viņa sapņo par dzīvi modes un audumu pasaulē. Tas, par ko Bītija nekad netika sapņojusi, ir situācija, kurā viņa izrādītos stāvoklī no precēta mīļākā īsi pirms savas deviņpadsmitās dzimšanas dienas. Londona, 2009. gads. Emma Blakslenda-Hantere izdzīvoja savu sapni. Kā Londonas baleta primabalerīnai viņai bija viss… līdz brīdim, kad tas tika zaudēts. Ar vairāku gadu desmitu starpību abām sievietēm ir jāatrod spēks, lai pārveidotu savu dzīvi. Bītijas atstātais mantojums aizved Emmu uz Vaildflauerhilu. Vietu, kur sieviete var iemācīties būt viena pietiekoši ilgi, lai saprastu, ko viņa patiesībā vēlas.

 

Atrašanās vieta

 

 

16.

Trigiani A.

      Kurpnieka sieva

 

Mazs ciematiņš iespaidīgi krāšņajos Itālijas Alpos divdesmitā gadsimta sākumā ir vieta, kurā kā pusaudži pirmoreiz sastopas Enca un Čiro. Uzplaukst pirmās jūtas, taču tad Čiro pieķer vietējo priesteri skandalozā situācijā. Puisis tiek padzīts no ciemata un spiests slepus bēgt uz Ameriku. Viņš dodas prom steigā, Enci nebildis ne pušplēsta vārdiņa. Drīzumā arī Enci kopā ar tēvu jāpamet valsts. Viens par otru neko nezinot, abi jaunieši veido dzīvi Amerikā. Tad iejaucas liktenis un abi atkal satiekas - bet arī šoreiz neīstā laikā. Čiro ir brīvprātīgi pieteicies doties Pirmajā pasaules karā, savukārt Enca veido apskaužamu šuvējas karjeru Metropolitēna operā, iegūstot jaunus draugus elegantos Manhetenas salonos un atstājot pēdas pasaulslavenā dziedātāja Enriko Karūzo dzīvē. Tā mīlētāji satiekas un šķiras, līdz beidzot mīlestības spēks izmaina viņu abu dzīvi uz visiem laikiem... 

 

Atrašanās vieta

 

 

 

17.

Doda K.

      Rozā briljanta noslēpums

 

Aukstasinīgais Eli di Luka pagātnē piedzīvotās mokas slēpj aiz dzelžainas maskas . Neviens nezina par vīndara ciešanām un iemesliem, kāpēc viņš zvērējis nekad neprecēties. Jaunā rakstniece Hloja Robinsone iekārtojas nomaļā viesu namiņā privātā vīnogulāju dārzā, lai rakstītu savu otro detektīvromānu. Tomēr neparasti pievilcīgais Eli di Luka un viņa aizraujošie stāsti par Beltēras vīna darītavas pagātni ir neatvairāmi... Pilni noslēpumu un senu noziegumu elpas... tie ierauj abus reālās dzīvības briesmās. Nāves draudu priekšā Hloja var izdzīvot tikai tad, ja uzticēsies vīrietim, kurš viņu nodeva... 

 

Atrašanās vieta

 

 

18.

Vaita K.

      Liedaga koki

 

Džūlija, pieredzējusi un veiksmīga mākslas galerijas darbiniece, nonāk neapskaužamā situācijā. Apstākļu spiesta, viņa dodas tālā ceļā pāri kontinentam, lai mantotu savas draudzenes māju okeāna krastā. Nonākusi galā, Džūlija attopas iesaistīta lielā un senā ģimenē, kuru vieno sarežģītas attiecības, neatrisināti neslēpumi un cerība, un arī viņai ir paredzēts savs uzdevums, kas jāizpilda.

 

Atrašanās vieta

 

 

 

19.

Ārčers Dž.

      Ar svešu vārdu

 

Neparedzēti apstākļi laupījuši Harijam cerību uz Emīlijas mīlestību. Jaunas dzīves meklējumos viņš pieņem kāda bojā gājuša biedra uzvārdu, nenojauzdams, ka Ņujorkas policija šo personu meklē par slepkavību... Jauna sieviete dodas uz Amerikas Savienotajām Valstīm apņēmības pilna jebkādiem līdzekļiem atrast mīļoto vīrieti, jo nespēj noticēt, ka viņš ir gājis bojā. Vienīgais pierādījums, kas viņai pieejams, ir vēstule, kura jau vairāk nekā gadu tā arī palikusi neatvērta kādā Bristoles mājā uz kamīna malas... 

 

Atrašanās vieta

 

 

20.

Doda K.

      Nozagtie skūpsti

 

Sena vīna darītava, trīs spēcīgi brāļi, skaista sieviete, nenovērtējami dārga vīna pudele, rozā dimants un divas mīlošas sirdis pulsē straujā, aizraujošā spriedzes filmas cienīgā romānā. Vendeta ir mūšīga, neatkarīgi no zemes, kurā dzīvo paši itālieši. Kalifornijas vīna laukos mutuļo Dionīsa laikmeta cienīgas kaislības. Rafe de Luka atgriežas bērnības pilsētā, jo viņa dzimtas īpašuma sirdī ir iekļuvis noziedznieks un no jauna aizskāris senās cīņās gūtās rētas... Di Lukas apvieno visus spēkus, lai paveiktu detektīva cienīgu uzdevumu - atrastu nelietīgo uzbrucēju. Viņiem talkā nāk Brūka Petersone - pilsētas kūrorta detektīve un sieviete, kuru Rafe savulaik mīlējis vairāk par visu uz pasaules un kuru atstājis ar salauztu sirdi... Ar jaunu spēku uzliesmo sen apslāpētas mīlas kvēle. Laiks kā smiltis ir aiztecējis, un viss ir mainījies. 

 

Atrašanās vieta