Projekti
Aktuālie projekti
"Ceļā uz Latviešu grāmatai 500 Latvijas reģionos: izdevējdarbība un tekstu izplatība senāk un tagad"
Finansē: Valsts kultūrkapitāla fonds
Projekta iesniedzējs: Latvijas Nacionālā bibliotēka
Jelgavas Pilsētas bibliotēkas apakšprojekta nosaukums: “Tējnīca pie Allunan Indriķ”
Piešķirtā projekta kopsumma: 10 000 EUR
Projekta īstenošanas laiks: 11.01.2021 - 31.12.2023
Projekta mērķis Jelgavas Pilsētas bibliotēkā: veidot izpratni par Jelgavas pilsētas kultūrvēstures personību un notikumu nozīmīgumu, veicināt esošo un jaunu lasītāju izglītošanu, uzlabot un dažādot Jelgavas apkārtnes kultūras dzīvi un piedāvājumu.
1873. gadā Jelgavā grāmatveikalu ar lasāmbibliotēku atvēra pirmais latviešu tautības izdevējs Heinrihs (Indriķis) Alunāns (1835-1904). Lasāmbibliotēkā esot bijušas gandrīz visas latviešu grāmatas. Pilsētā tā bijusi iecienīta, par to savās atmiņās rakstījusi arī dzejniece Aspazija. Alunāna grāmatveikals ar lasāmbibliotēku uzskatāms par vienu no ilglaicīgākajiem latviešu grāmattirdziecības uzņēmumiem, jo darbojās no 1873. līdz pat 1944. gadam, ar pārtraukumu pirmās padomju okupācijas gadā (1940-1941).
Lai izceltu Heinriha Alunāna devumu grāmatniecības un pilsētas vēsturē, Jelgavas Pilsētas bibliotēka laikā no 22.maija līdz 28.maijam (Jelgavas pilsētas svētku nedēļa) radīs bibliotekāro kafejnīcu “Tējnīca pie Allunan Indriķ”. Ar mākslinieka Raita Junkera palīdzību tējnīca tiks iekārtota atbilstoši 1873. gada lasāmbibliotēku noskaņai, sniedzot apmeklētājiem iespēju izjust šī laika vēsturisko elpu un citādākā ceļā rosinās izzināt būtiskus vēsturiskos notikumus un personības. Vizuālo noformējumu papildinās informatīvs Roll up baneris par Heinriha Alunāna dzīves gājumu, nozīmīgākajiem faktiem.
“Tējnīca pie Allunan Indriķ” viesosies grāmatu autore, tūrisma gide ar netradicionālu skatījumu uz lietām – Signe Lūsiņa, ar savas grāmatas “Jelgavas pasakas” lasījumiem. Grāmata "Jelgavas pasakas" ļauj ieskatīties mūsu skaistās un senās pilsētas dzīvē no cita skatu punkta, mudina jaunākā vecuma lasītāju pētīt dziļāk gan vēsturiskos notikumus, gan izcilo cilvēku mūža gājumu. Ar teātra uzvedumu Mītavas grāmatnieka tējnīcā ciemos gaidīsim Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas teātra trupu “Spīdolas teātris”. Jelgavas Pilsētas bibliotēkas novadpētniecības speciāliste Andra Poota vadīs meistarklasi “Iemācies lasīt veco druku”.
"Sienas, kas runā" – UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas tīkls "Stāstu bibliotēkas"
UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas tīkls "Stāstu bibliotēkas" ir Latvijas bibliotēku tīkls, kas veidots ar mērķi veicināt neformālo izglītību mantojuma jomā caur stāstniecību kā nozīmīgu nemateriālā kultūras mantojuma daļu.
Tīkls ir īpaša Latvijas bibliotēku sadarbības un pieredzes apmaiņas platforma, kuras ietvaros tiek īstenotas plaša tematiskā loka kultūras mantojumam un stāstniecības tradīcijai veltītas aktivitātes.
Jelgavas Pilsētas bibliotēka ir iesaistījusies projektā.
UNESCO LNK tīkla "Stāstu bibliotēkas" uzdevumi:
- veicināt Tīkla bibliotēku pieredzes apmaiņas lokālā mantojuma apzināšanai, izpētei un informācijas pieejamības nodrošināšanai;
- pilnveidot metodiskās zināšanas stāstīšanas tradīcijas uzturēšanā, saglabāšanā un attīstībā;
- veicināt Tīklā iesaistīto dalībnieku individuālo stāstīšanas prasmju pilnveidi, zināšanas par UNESCO darbību un mantojumu Latvijā, pieredzes apmaiņu darbam ar vietējo kopienu starppaudžu dialoga veicināšanā un lokālā mantojuma apzināšanā.
"Stāstu bibliotēkas" tīmekļvietne: www.stastubibliotekas.com
Lasīšanas veicināšanas programma "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija"
No 2001. gada Latvijā veiksmīgi darbojas lasīšanas veicināšanas programma "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija". Tā ir LR Kultūras ministrijas un Latvijas Nacionālās bibliotēkas finansēta Bērnu literatūras centra iniciatīva, ko raksturo visplašākais aptvērums. Programma tiek īstenota ikvienā Latvijas novadā un, kopš 2007. gada, tā ir pieejama arī ārpus Latvijas robežām. Katrai vecuma grupai ieteiktās grāmatas lasa un vērtē bērni, jaunieši, no 2012. gada – arī pieaugušie. Tādējādi, rādot priekšzīmi bērniem, par žūrijas ekspertiem ir kļuvuši daudzi vecāki, vecvecāki un skolotāji.
Programmas mērķis ir veicināt lasītprasmi un interesi par grāmatām, vienot lasītājus un rosināt diskusijas par grāmatām, sekmēt augstvērtīgas literatūras izplatību.
Programmas finansējums: Programmas valsts finansējums veido 35% no programmas nodrošinājuma, tādēļ tāpat kā citus gadus ceram uz vietējo bibliotēku, pašvaldību, individuālu sponsoru, skolu atbalsta biedrību un citu nevalstisko organizāciju atbalstu, kam rūp, lai lasītājs varētu iepazīties ar aktuālu literatūru un iesaistītos valsts mēroga lasīšanas veicināšanas kampaņā.
Jelgavas Pilsētas bibliotēka un tās filiālbibliotēkas bērnu bibliotēka "Zinītis", Pārlielupes bibliotēka un Miezītes bibliotēka katru gadu iesaistās "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas" lasōšanas veicināšanas programmā.
Vairāk par lasīšanas veicināšanas programmu lasi: www.lnb.lv un lasāmkoks.lv