Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Arhīvs2013

Gaismas ceļš – Grāmatu draugu ķēde

 

Latvijas Nacionālā bibliotēka un nodibinājums Rīga 2014 aicina, Jūs, bibliotekārus, piedalīties akcijā "Gaismas ceļš – Grāmatu draugu ķēde", kas norisināsies 2014.gada 18.janvārī no plkst. 12:00 līdz 16:00
Jūsu palīdzība būs nepieciešama ķēdei Gaismas pilī, padodot grāmatas no ārdurvīm līdz grāmatu sienas pēdējiem plauktiem 6.stāvā. Ja no bibliotēku puses būs liela atsaucība, tad daļa kolēģu kļūs par uzraugošo personālu, kas paredzēts uz ielas, dzīvajā ķēdē, ik pa 10 – 20 metriem.
Savu dalību lūgums pieteikt līdz šā gada 20.decembrim, norādot dalībnieku skaitu un nosūtot pieteikuma e-pastu uz: gdk@lnb.lv 
Akcijā paredzēts no rokas rokā padot grāmatas no vecās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas uz jauno. "Gaismas ceļš – Grāmatu draugu ķēde" ir iecerēta kā simboliska akcija (līdzīgi kā Baltijas ceļš), kas vienlaikus būs viens no Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas gada atklāšanas pasākumiem. Idejas pamatā ir cilvēku saskarsme, simboliska kultūras vērtību nodošana no rokas rokā, no cilvēka cilvēkam.

 

 

Virtuāla izstāde "ES fondi: NAUDA DARBĪBĀ"

 

Kur Latvijā meklēt 390 miljonus gadu vecas fosilijas? Kā paslēpt vitamīnus rasolā un zupā? Kur vergi no Kalifornijas ražo latviešu melno zeltu? – atbildes uz šiem un vēl 97 jautājumiem atradīsit virtuālajā izstādē "ES fondi: NAUDA DARBĪBĀ", kura sākot ar š.g. 13.decembri būs pieejama vietnēwww.esfondi.lv/naudadarbiba.
Fotogrāfiju, videomateriālu un īsu aprakstu formātā izstādē apkopota informācija par 100 iedvesmojošākajiem projektiem, kas par ESF, ERAF un Kohēzijas fonda līdzekļiem īstenoti laikā no 2007.-2013.gadam.

 

 

Bibliotēkas un mūžizglītība

 

Novembrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika seminārs "Bibliotēkas un mūžizglītība", kas tika organizēts sadarbībā ar mācību un konsultāciju centru "Baltic Bright".

Materiāli ir pieejami šeit.

 

 

 

 

Diskusijklubs „Gūtenberga galaktika"

 

18.decembrī plkst.15:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes lasītavā (Rīgā, Tērbatas ielā 75) notiks diskusijkluba "Gūtenberga galaktika" tikšanās ar izdevuma „1918.–1920.gads Latvijas Republikas Pagaidu valdības sēžu protokolos, notikumos, atmiņās" veidotājām: Valsts kancelejas darbinieci Līgu Peinbergu, Latvijas Kara muzeja Starpkaru nodaļas vadītāju Barbu Ekmani, Latvijas Nacionālā arhīva un Latvijas Valsts vēstures arhīva direktora vietnieci Dr.hist.Valdu Pētersoni, LNB Letonikas un Baltijas centra vadītāju Kristīni Zaļumu un galveno bibliogrāfi Lindu Krūmiņu, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktora vietnieci zinātniskajā darbā Irinu Zeibārti.

 

 

ALISE jaunā versija

17.decembrī instalēta bibliotēku informācijas sistēmas ALISE jaunā versija 4.5.1312.16.

 

 

Apsveicam!


Sveicam Miezītes bibliotēkas kolēģi Allu Fialkovsku ar pateicības raksta saņemšanu par nesavtīgo ieguldījumu sabiedrības labā, iesaistoties brīvprātīgajā darbā!

 

 

 

 

 

„Rīgas Tūristi" piedāvājums

 

Tūrisma firma "Rīgas Tūristi" bibliotekāriem un citiem interesentiem piedāvā sekojošus braucienus:

1. Portugāle (07.04.2014 - 12.04.2014) programma
2. Austrija (25.05.2014 - 30.05.2014) programma
3. Horvātija (20.09.2014 – 27.09.2014) programma

 

Līdzsvaru meklējot: saglabāšana, izmantošana globalizācija

 

Ceturtdien, 5.decembrī, Latvijas Universitātes Akadēmiskajā bibliotēkā (Rīgā, Rūpniecības ielā 10) notiks seminārs bibliotēku, arhīvu, muzeju saglabāšanas darba un konservācijas speciālistiem. Būsiet gaidīti kā klausītāji, gan kā jaunu tēmu ģeneratori!
Semināra programma.


 

Biļetens "Laiks. Spēks. Mērķis"

 

Pieejams Izglītības apvienības "I Fortum" biļetena "Laiks. Spēks. Mērķis" trešais numurs.
Izglītības apvienības mērķis ir apvienot izglītības darba organizatoru, akadēmiskā personāla, lektoru un treneru intelektuālo potenciālu, lai sekmētu informācijas speciālistu formālās un neformālās izglītības sistēmas attīstību valstī, kā arī aktīvi iesaistīties mūžizglītības politikas veidošanā.
Publiski apskatāms arī biļetena pirmais numurs.

 

 

Ko lasa bibliotēku nozares speciālisti?

28.novembrī plkst.15:00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēkzinātnes un informācijas zinātnes literatūras lasītavā (Tērbatas ielā 75, 3.stāvā) notiks diskusiju cikla "Ko lasa bibliotēku nozares speciālisti" kārtējais pasākums, kura ietvaros savā lasīšanas pieredzē dalīsies LNB Nozaru literatūras centra galvenā speciāliste Astra Šmite.
Šoreiz tikšanās formāts saturiski netradicionāls – tumšajā un drēgnajā novembrī apmeklētāji tiks aizvesti neklātienes ceļojumā uz saulaino Itāliju! Pasākumā dzirdēsiet, kā attīstījušies Latvijas – Itālijas kultūras sakari, kā Astra Šmite, būdama franču valodas speciāliste, aizrāvusies ar Itālijas kultūru un cilvēkiem, un kāda loma A.Šmites dzīvē un darbā ir tulkotājai, literatūrzinātniecei Martai Rasupei un ārstei, publicistei Olgai Resnevicai Sinjorelli.

 

 

Ja vecāki lasa, arī bērni lasīs!

 

Tēviem, vectētiņiem, lielajiem brāļiem, kuri iesaistīsies Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programmā "Vecāku žūrija", būs iespēja laimēt populāru žurnālu "Klubs", "Planētas noslēpumi", "Ilustrētā Pasaules vēsture", "Ilustrētā zinātne", "National Geographic Latvija" un laikraksta "Latvijas avīze" abonementus.
Aicinājums lasītājiem un plašāka informācija šeit.

 

 

ALISE jaunā versija

21.novembrī Macību Alisē ir uzlikta jaunākā versija 4.5.1311.21.

 

 

Seminārs ALISE-i lietotājiem

 

Trešdien, 27.novembrī, plkst.10:00 ALISE-i lietotāji aicināti uz semināru bibliotēkas Mācību klasē.

 


 

Zinātniskā bibliotēka aicina uz nodarbību


20.novembrī plkst.10:00 Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas K.Barona zālē notiks Skolu ALISE lietotāju seminārs, kurā būs iespēja dalīties pieredze sistēmas izmantošanā un diskutēt par aktuāliem jautājumiem. 

Programma

 

 

Ziemeļvalstu nedēļa Zaļenieku bibliotēkā

 

16.oktobrī Zaļenieku bibliotēkā tika atzīmēta „Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa”, kopā ar bērnudārza bērniem lasot un griežot krāsainus papīra sniegavīrus.

Galerija

 

 

Bibliotēku konsultatīvā centra informatīvais biļetens

 

Jaunajā „Bibliotēku konsultatīvā centra informatīvā biļetena” laidienā atradīsiet noderīgas ziņas par grāmatniecību, bibliotēku krājumu kvalitātes un e-grāmatu jautājumiem, latviešu terminoloģijas izstrādes procesu, interesantus faktus un jauninājumus no ārvalstu bibliotēkām, kā arī informāciju par dažiem speciālistu ievērību guvušiem nozares jaunieguvumiem.

 

 

Valsts 95 gadu jubilejas svinības

 

Aicinām piedalīties Latvijas 95 gadu jubilejas svinībās Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas K.Barona zālē18.novembrī plkst.13:00. Pasākumā piedalās koris „Mītava”, bērnu ansamblis „Rotiņa” un diriģente Agija Pizika. Svinības organizē Jelgavas Latviešu biedrība un Jelgavas Zinātniskā bibliotēka.

 

 

 

Paraksties un iedrošini kolēģi!


Aicinām ikvienu Latvijas bibliotekāru iepazīties ar EP Prezidenta birojam iesniegto "RAKSTISKO DEKLARĀCIJU 0016/2013 par publisko bibliotēku ietekmi Eiropas kopienās" un ar parakstu apliecināt savu atbalstu publisko bibliotēku jautājuma tālākās virzīšanas EP nepieciešamībai.

Bibliotekāri, uzrunāsim kopīgi Latvijas deputātus Eiropas Parlamentā!

 

 

Konkurss "Vai man rīt iet uz darbu, un ja iet, tad kāpēc?"

 

Izglības apvienība "I Fortum" rīko eseju, miniatūru, minimu konkursu "Vai man rīt iet uz darbu, un ja iet, tad kāpēc?" ar mērķi veicināt bibliotekārus radoši izpausties, kā arī atspoguļot tematikas aktualitāti un daudzveidību. Darbi iesniedzami elektroniski, iesūtot tos uz e-pastu:aifortum@gmail.com līdz 10.decembrim. Labāko darbu autori saņems bezmaksas iespēju piedalīties radošajās darbnīcās savu radošo spēju attīstīšanā. Plašāka informācija konkursa nolikumā.

 

 

Literatūras ceļvedis "Pērļu zvejnieks"


Sarunās ar bibliotekāriem Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bibliotēku konsultatīvā centra (BKC) darbinieki ir pārliecinājušies, ka trūkst padomdevēja kvalitatīvas literatūras izvēlē. Kā vienu no soļiem, lai īstais lasītājs atrastu īsto grāmatu, lai tiktu veiksmīgi risināts bibliotēku krājumu kvalitātes jautājums, BKC speciālisti piedāvā jaunākās literatūras ceļvedi "Pērļu zvejnieks".

 

 

Nākotnes bibliotēka Jelgavā


26.novembrī plkst.18:00 Jelgavā, Lielajā ielā 13, notiks lekcija „Nākotnes bibliotēka Jelgavā: Vai to var savienot ar zinātnes piedzīvojumu centru kā Tartu AHAA?". Diskusiju vadīs futūrists, repatriējies trimdas latvietis ar dziļu pieredzi ilgtermiņa prognozēšanā ASV – Vidvuds Beldavs. Lasīt vairāk..

 

 

Zemgales reģionālais publisko bibliotēku seminārs Bauskā


2013.gada 13.novembrī plkst.10:00 Bauskas Kultūras centra zālē notiks Zemgales reģionālais publisko bibliotēku seminārs. Semināra programā Kultūras ministrijas, KISC (Kultūras informācijas sistēmu centrs), LNB (Latvijas Nacionālās bibliotēkas), LBB (Latvijas Bibliotekāru biedrības), Bauskas novada administrācijas speciālistu ziņojumi par nozares aktualitātēm. Programma

 

Apsveicam!

 
Sveicam mūsu kolēģi, Elejas bibliotēkas vadītāju Daci Rači, saņemot Jelgavas novada Atzinības rakstu!

 


Zinātniskā bibliotēka aicina uz nodarbībām


20.novembrī plkst. 10:00 Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas K.Barona zālē notiks Skolu ALISE lietotāju seminārs.
Savukārt 27.novembrī plkst.10:00 bibliotēkas Mācību klasē laipni aicināti ALISE-i lietotāji.

 

 

Noderīgi darbā ar bērniem

 

Latvijas Komercbanku asociācija ir radījusi mācību animācijas filmu sākumskolām "Ziņkārīgi jautājumi par naudu". Ja esat ieplānojuši bērniem kādu pasākumu par finanšu un ekonomikas jautājumiem, materiāls var šo pasākumu padarīt daudz saturīgāku un interesantāku.
Visas versijas pieejamas šeit.

 

 

Klausīsimies Bellacord plates

Atzīmējot Starptautisko audiovizuālā mantojuma dienu, Latvijas Nacionālā bibliotēka piedāvā jaunu digitālo kolekciju – Latvijas vēsturiskie skaņu ieraksti: http://audio.lndb.lv/

 

Profesionālās pilnveides programma

 

Sākas pieteikšanās profesionālās pilnveides programmai  „Informācijas un bibliotēku zinību pamati”.

Programma 240 akadēmisko stundu apjomā paredzēta bibliotekāro pamatzināšanu apguvei. Mācības notiks laikā no 2014.gada 24.februāra līdz septembrim. Šajā laikā plānotas gan kontaktstundas, gan attālinātās mācības e-vidē. Kopā ar lektoru tiks apgūta teorija, būs nodarbības grupās un praktiskie darbi. Klātienes sesijas paredzētas: 24.-28.februārī, 31.martā-4.aprīlī, 9.-13.jūnijā, 8.-12.septembrī.
Pēc sekmīgas programmas apguves tiks izsniegts sertifikāts. Iepriekšējās izglītības prasības, lai varētu sākt apgūt programmu – vispārējā vidējā izglītība vai cita profesionālā vidējā izglītība, vai augtākā izglītība citā nozarē.
Pieteikšanās – līdz 2014. gada 31.janvārim, aizpildot pieteikuma veidlapu. Maksa par kursiem ir 240 Ls.

Vairāk par šo programmu lasīt rakstā „Kā kļūt par kompetentu bibliotekāru”; kā arī zvanot pa telefonu 67969129 un rakstot uz e-pastu: macibu.centrs@lnb.lv

 

 

Informācija krājuma komplektēšanas speciālistiem


Semināra  „Krājuma komplektēšanas speciālistiem” organizatori izsaka pateicību par lielo ieinteresētību un piedalīšanos seminārā. Vissirsnīgākie pateicības vārdi runātājiem: Vandai Bērziņai, Ansim Gardam, Mārītei Upeniecei, Unai Lukjanovai, Uldim Zariņam, Jānim Ogam, Liegai Piešiņai, īpaši reģiona pārstāvjiem Daigai Rubenei no Jēkabpils galvenās bibliotēkas un Zenonai Tihomirovai no Latgales Centrālās bibliotēkas par pieredzes stāstījumiem.  
Semināra prezentācijas pieejamas Latvijas Nacionālās bibliotēkas mājaslapā šeit.

 

 

Tautas Frontes piemiņas pasākums Zaļeniekos


19.oktobrī Zaļeniekos notika emocionāls un sirsnīgs LTF 25 gadu jubilejai veltīts pasākums.

"Viss iesākās ar drosmi un lielu vēlēšanos būt brīviem, sauli cilvēku prātos un sirdīs, ar nesalaužamu ticību jaunajam laikmetam. Ir pagājuši 25 gadi, kopš LTF dibināšanas," par pasākumu stāsta Zaļenieku bibliotēkas vadītāja Līga Stazdiņa.

Pateicoties KM projektu konkursam „Par TF 25 gadu jubilejas pasākumu organizēšanu" Zaļenieku bibliotēka ir saņēmusi videokameru. Šī kamera tiks izmantota dažādu bibliotēkas un kultūras pasākumu iemūžināšanai. Tā nu tas ir, ka ir izaugusi jauno tehnoloģiju paaudze, kas vairs negrib šķirstīt vecos albumus un materiālus Ideja par vēsturiskas filmas veidošanu radās, lai tiktu saglabāts vizuāli interesants materiāls nākamajām paaudzēm. Savukārt pateicoties Zaļenieku pagasta pārvaldes sniegtajam līdzfinansējumam, tika piesaistīta LTV 7 televīzija līdz ar to tika izveidota interesanta, vērtīga vēsturiskā filma, kas tika demonstrēta pasākumā.

Pasākuma fotogalerija apskatāma šeit.

 

 

Seminārs par tiešsaistes rīku izmantošanu darba vidē

 

Trešdien, 30.oktobrī, plkst.10:00 Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas K.Barona zālē notiks seminārs "Google un citu bezmaksas tiešsaistes rīku izmantošana darba vidē", kuru vadīs Uldis Žimants (LNB). Aicināti pilsētas, novadu un skolu bibliotekāri!

  

 

 

Akcijas "Atbalsts lauku bibliotēkām" noslēguma pasākums

 

6.decembrī plkst.14:00 Aizkraukles pilsētas kultūras namā (Spīdolas ielā 2, Lielajā zālē) notiks 2013.gada akcijas „Atbalsts lauku bibliotēkām" noslēguma pasākuma sarīkojums.

Programmā:

* „Lielā lasītāju balva – 2013" visvairāk lasīto grāmatu autoriem, tulkotājiem un izdevniecībām;
* Muzikāli pārsteigumi;
* Draudzīgas sarunas pie kafijas tases Mazajā zālē un kultūras nama foajē.Sarīkojumu vadīs Biruta Eglīte un Ēriks Hānbergs.

Pasākumu organizē Lauku bibliotēku atbalsta biedrība, Aizkraukles novada pašvaldība un Aizkraukles kultūras nams.

 

 

LNB akcija "Tautas grāmatu plaukts"

Latvijas Nacionālās bibliotēka aicina reģionu galvenās bibliotēkas iesaistīties un atbalstīt nacionālās nozīmes akciju „Tautas grāmatu plaukts”, uzņemoties koordinējošo funkciju un nodrošinot arī pārējo reģiona bibliotēku, lasītāju un iedzīvotāju iesaisti – pieņemot grāmatu dāvinājumus.

 

 

Bibliotēkas uzdevumi akcijas kontekstā:
    1.Informēt savus lasītājus par akciju.
    2.Izdrukāt akcijas dalībnieku veidlapas.
    3.Dot aizpildīt dāvinātājam akcijas veidlapu.
    4.Pārbaudīt, vai akcijas veidlapa aizpildīta korekti.
    5.Pārbaudīt vai grāmatas titullapā dāvinātājs ierakstījis vēlējumu/personisku stāstu, kas saistās ar šo grāmatu.
    6.Ievietot aizpildīto anketu grāmatā.
    7.Pieņemt grāmatu kopā ar veidlapu un uzglabāt līdz pārvešanai uz Rīgu.
    8.Izsniegt grāmatzīmi akcijas dalībniekam kā pateicību par dāvinājumu ar ierakstītu dāvinātāja vārdu.
    9.Nogādāt sadāvinātās grāmatas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Tērbatas ielā 75 līdz 2013.gada 20.novembrim.

NB!

- No katra lasītāja drīkst pieņemt tikai vienu grāmatu.
- Grāmatas saturs nav jāvērtē.

Akcijas dalībnieku veidlapa pieejama šeit.

 

 

Kā bibliotēkām sagatavoties eiro ieviešanai?

2014.gada 1.janvārī Latvija pievienosies eirozonai un kļūs par astoņpadsmito eirozonas valsti. Lai veicinātu bibliotēku darbinieku izpratni par eiro ieviešanas procesu bibliotēkās, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības institūta Bibliotēku konsultatīvais centrs ir sagatavojis konsultāciju "Kā bibliotēkām sagatavoties eiro ieviešanai?", kurā skaidroti galvenie eiro ieviešanas aspekti bibliotēkās.

Iepazīties ar konsultācijas saturu var šeit.

 

 

Izmaiņas mācību kursu plānā


LNB Mācību centrs informē, ka jaunajā 2013.gada 2.puses rudens/ziemas grafikā ir veiktas nelielas izmaiņas, tādējādi:
Kursi "Skolas bibliotēkas krājums un tā uzskaite" no 31.oktobra ir pārcelti uz 1.novembri (4 akadēmiskās stundas).
15.novembrī mācību nodarbība "Mediju pedagoģija: Bērni un mediji" ilgs 8 akadēmiskās stundas.
Mācību plāns papildināts ar kursu „Kvalitatīva klasificēšana ar UDK” bibliotekāriem ar priekšzināšanām klasificēšanā (7 akadēmiskās stundas). 
Kursi notiks 6.novembrī (trešdiena), pieteikšanās līdz 30.oktobrim.
Kursu maksa ir 3 Ls par vienu akadēmisko stundu.

LNB Mācību centra kursu grafiks oktobrim-decembrim apskatāms šeit.

 

 

Sveicam Mariku Graudiņu nozīmīgajā dzīves jubilejā!


 

Nepūlies iemantot pasauli,
Tā jau ir Tevī.                
Tu tikai ej pa sauli
Un saullēktus glabā sevī.

                     /L.Ikere/
 

 

Profesionālās pilnveides kursi

 

2013.gada rudens/ziemas mācību plāns ir papildināts ar kursu „Kvalitatīva klasificēšana ar UDK” bibliotekāriem ar priekšzināšanām klasificēšanā. Kursi notiks 6.novembrī (trešdiena), pieteikšanās līdz 30.oktobrim.

Pieteikuma veidlapu sūtīt uz e-pastu: macibu.centrs@lnb.lv

Vairāk informācijas skatīt šeit.

 

 

ALISE jaunā versija

 

9.oktobrī instalēta bibliotēku informācijas sistēmas ALISE jaunā versija 4.5.1310.9.

 

 

Gada bibliotekārs darbā ar bērniem un jauniešiem


Vēl ir iespēja nominēt savus kolēģus šai unikālajai Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas labas gribas iniciatīvai, ko atbalsta Liepājas Dome!

Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka no 2007.gada izsludina konkursu Voldemāra Caunes balvai „Gada bibliotekārs darbā ar bērniem un jauniešiem”, kuru piešķir reizi gadā bibliotekāriem, kuri vispārliecinošāk, aktīvāk un sekmīgāk veicina jaunās paaudzes iesaistīšanu bibliotēku pakalpojumu izmantošanā, motivējot bērnus un jauniešus vairāk lasīt, mācīties un attīstīt savas radošās spējas.
Plašāka informācija V.Caunes balvas nolikumā. Iepriekšējo gadu balvas ieguvēji.
Pieteikuma anketa pieejama šeit.

 

 

Letonikas datubāzes abonēšana

Kultūras informācijas sistēmu centrs, turpinot sadarbību ar SIA Tilde, arī 2014.gadā nodrošinās neierobežotu LETONIKA.LV (www.letonika.lv) datubāzes pieeju visām pašvaldību publiskajām bibliotēkām bez abonēšanas maksas.

 

 

 

Lielā lasītāju balva 2013


„Lauku bibliotēku atbalsta biedrība” (LBAB) rīko konkursu “Lielā lasītāju balva 2013” par Latvijas bibliotēkās lasītākajām grāmatām, kas izdotas 2012.gadā.

Ikgadējā konkursa Nolikuma projekts apskatāms šeit
LBAB priecāsies saņemt ierosinājumus, priekšlikumus izmaiņām konkursa nolikumā līdz 4.oktobrim(rakstot Birutai Eglītei vai Daigai Puķītei).

 

 

Seminārs bibliotekāriem 

 

2.oktobrī plkst.10:00 Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas K.Barona zālē notiks seminārs "Kas jāzina, rīkojot pasākumus bērniem?", kuru vadīs Arnis Miltiņš. Tajā piedalīsies bibliotekāri, kuri stādā pilsētas, novada un skolu bibliotēkās.

Dalību seminārā lūgums pieteikt iepriekš.

 

 

Bibliotēkā notiks seminārs par novadpētniecības jautājumiem


16.oktobrī LBB Zemgales nodaļa rīko semināru "Zemgales bibliotēkas - novada vēstures izpētei", kurā notiks lietišķa domu apmaiņa un iepazīšanās ar novadpētniecības darbu Zemgales reģiona bibliotēkās. Vairāk informācijas skatīt semināra programmā.

 

 

 

Nebūs pieejamas digitālās kolekcijas

 

Sakarā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas digitālo kolekciju pārvaldības sistēmas maiņu, no 1.oktobra uz laiku nebūs pieejamas sekojošas digitālās kolekcijas:

  • Baltijas Centrālās bibliotēkas attēlu kolekcija. Rīga
  • Latvijas padomju perioda nonkonformisma grafika
  • Latvijas un ārzemju ekslibri un piemiņas grafika
  • Latvijas un ārzemju estampi
  • Plakāts Latvijā
  • Skatu, mākslas, portretu un apsveikumu atklātnes
  • Vairas Vīķes-Freibergas prezidentūras laika runas  

 

Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa

 

Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa šogad notiks no 11.līdz 17.novembrim. Nedēļas tēma būs "Ziema Ziemeļos".

Vairāk informācijas lasīt šeit.

 

 

 

ALISE jaunā versija

 

24.septembrī instalēta bibliotēku informācijas sistēmas ALISE jaunā versija 4.5.1309.23.

 

 

UNESCO nedēļa 2013 - mantojums un tradīcijas

No 14.līdz 18.oktobrim Latvijā jau trešo gadu būs UNESCO nedēļa, kurā īpaša uzmanība tiks veltīta lokālā mantojuma un aizvien dzīvo tradīciju izcelšanai.

Atzīmējot UNESCO Konvencijas par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas 10.gadadienu,ikviena Latvijas bibliotēka aicināta aktualizēt novadpētniecību un starppaaudžu dialogu, rīkojot, piemēram, stāstu vakarus, sarunas ar tradīciju praktizētājiem un uzturētājiem. Aktivitātes „Pastāsti par savu mantojumu” mērķis ir apzināt vietējos tradīciju zinātājus un praktizētājus, kas var būt no jebkuras ģimenes, radu, draugu un paziņu loka. 
Savukārt atmiņu institūcijas – muzeji, arhīvi, krātuves u.c. – UNESCO nedēļā aicinātas iesaistīties aktivitātē „Suiti meklē suitus”, lai apzinātu Latvijas muzejos, arhīvos un citās kolekciju glabātājinstitūcijās esošās liecības par suitu kultūrtelpu un suitu kopienas pārstāvjiem Latvijā un pasaulē. Atmiņu institūcijas iespēju robežās aicinātas informēt par šīm liecībām, sūtīt digitālos attēlus, kā arī pievienot stāstus par to, kā šīs liecības līdz muzejam ir nonākušas. 
Plānojot un sagatavojot tematiskās aktivitātes, var izmantot UNESCO LNK prezentāciju par UNESCO Konvenciju par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un citus informatīvos materiālus, kuri pieejami šeit.

Informāciju par apzinātajām lokālā mantojuma vērtībām, kā arī UNESCO nedēļā īstenotajām aktivitātēm (pieteikuma forma), jāiesūta līdz 18.oktobrim uz e-pastu: office@unesco.lv.

 

 

Atvērto durvju dienas Latvijas Nacionālā arhīva bibliotēkā

 

Latvijas Nacionālā arhīva bibliotēka ielūdz visus interesentus uz ekskursiju Atvērto durvju dienas ietvaros piektdien, 27.septembrī.
Ekskursijas laikā ikviens varēs noklausīties stāstījumu par bibliotēkas vēsturi un darbību, kā arī apskatīt un iepazīt tās krājumu – daudz interesantas informācijas par vēsturi, ģenealoģiju, sociālajām, kā arī humanitārajām jomām.
Būs iespēja aplūkot interesantus ģenealoģiskos avotus – adrešu grāmatas, kalendārus, ģerboņu grāmatas, kā arī materiālus par Latvijas novadu vēsturi. Bibliotēkā pieejams arī ļoti plašs materiāls par dažādu Latvijas institūciju vēsturi – Latvijas dzelzceļa izdevumi, Latvijas valsts pārvaldes institūciju izdevumi – Ārlietu un Iekšlietu ministrijas pārskati un citi. Bibliotēkā atrodama informācija arī par dažādu Latvijas skolu vēsturi. Ekskursijas laikā interesenti varēs aplūkot arī bibliotēkas retumu krājumu, kurā vecākā grāmata ir 1506.gada izdevums.
Pieteikšanās ekskursijai: pa e-pastu: biblioteka@arhivi.gov.lv vai pa tālruni: 67226761.
Ekskursijas laiki: plkst.10:00 un 13:00 (lielāka apmeklētāju grupa var pieteikt sev citu izdevīgu laiku).
Adrese: Latvijas Nacionālā arhīva bibliotēka, Šķūņu iela 11, Rīga.

 

 

Bibliotēku novadpētniecības konference

 

No 18. līdz 19.septembrim Balvos notiks bibliotēku novadpētniecības konference „Lokālās kultūras vērtības nacionālās identitātes stiprināšanai”. (programma)
No Zinātniskās bibliotēkas tajā piedalīsies Informācijas nodaļas vadītāja Dagnija Avota.

 

 

 

Pamatkursi bibliotekāriem

No 28.oktobra līdz 1.novembrim bibliotēku informācijas sistēma ALISE piedāvā iespēju pašiem bibliotekāriem iegūt jaunas zināšanas.
Pamatkursos tiks apgūti pamatprocesi, lai sāktu sistēmas izmantošanu - meklēšana lokālajā un interneta e-katalogā, eksemplāru ziņu pievienošana, kataloģizācijas pamati, komplektēšanas pamati, lasītāju apkalpošana.
Pamatkursos var piedalīties bibliotekāri gan no publiskajām, gan skolu bibliotēkām.

 

Stāstu bibliotēkas

Līdz 6.septembrim vēl ir iespēja pieteikties dalībai tīklā „Stāstu bibliotēkas”.
UNESCO LNK tīkls „Stāstu bibliotēkas” ir īpaša Latvijas bibliotēku sadarbības un pieredzes apmaiņas platforma, kuras ietvaros tiek īstenotas dažādas kultūras mantojumam un stāstniecības tradīcijai veltītas aktivitātes. Tīkla mērķis ir veicināt neformālo izglītību mantojuma jomā caur stāstniecību, jo tā ir nozīmīga nemateriālā kultūras mantojuma daļa Latvijā.
Līdz šim tīklā iesaistījušās 18 bibliotēkas no visas Latvijas, kas regulāri rīko stāstīšanas pasākumus un aktīvi iesaistās UNESCO LNK organizētās aktivitātēs, veicinot vietējo kopienu savstarpējo komunikāciju, interesi par stāstīšanas tradīciju un lokālā mantojuma apzināšanu. Tīkls tika izveidots 2009.gadā, un tiek paplašināts ik pēc 4 gadiem.
Tīkla ietvaros ikvienai dalībbibliotēkai ir iespēja pilnveidot tās ikdienas darbību, izceļot bibliotēkas lomu informācijas kolekcionēšanā, saglabāšanā un pieejamības nodrošināšanā.
Konsultācijām par pieteikuma sagatavošanu var sazināties ar UNESCO LNK tīkla koordinatori Eviju Maļkeviču, rakstot uz e-pastue.malkevica@unesco.lv vai zvanot pa tālruni 67325109.
Vairāk informācijas par UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” aktivitātēm šeit.
UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” nolikums pieejams šeit.

 

 

ALISE jaunā versija

 

23.augustā instalēta bibliotēku informācijas sistēmas ALISE jaunā versija 4.5.1308.21.

 

 

Bērnu un jauniešu žūrijas 2013 aktualitātes

 

Lasīšanas veicināšanas programma „Bērnu un jauniešu žūrija 2013”  jau aktīvi uzsāka savu darbību daudzās Latvijas bibliotēkās. Tās mērķis ir dažādot un pilnveidot iespējas bērniem un jauniešiem, veicinot lasīšanu un bibliotēkas pakalpojumu izmantošanu jauno lasītāju vidū.
Šogad Bērnu/Jauniešu/Vecāku žūrijai ir elektroniskā anketa, vērtējumu par izlasītajām grāmatām var izteikt internetā.
Lūgums ņemt vērā, ka, ieejot elektroniskajā anketā un uzspiežot pogu „nākamais”, anketa tiek automātiski saglabāta (ja gribat tikai aplūkot/izmēģināt anketu – atbilžu vietās ierakstiet vārdu „Tests”, lai zinām, ka tas ir izmēģinājums un var to izdzēst). Lai anketā pārietu no viena jautājuma uz nākamo, izmantojiet tikai pogas „iepriekšējais” un „nākamais”, nelietot pogu „back”.
Sekojiet līdzi aktuālākai informācijai: https://twitter.com/bernu_zurija

 

 

Bibliotekāru sporta diena

Augusta otrajā trešdienā LBB Zemgales nodaļa rīkoja Bauskas, Dobeles, Jelgavas un to novadu bibliotekāru sporta dienu.
Šāda ideja radās gadā sākumā, domājot par biedrības aktivitātēm gada garumā. Parasti tikšanās ir saistītas ar darba jautājumiem un notiek semināros, konferencēs, bet vasarā var atļauties arī mazliet nenopietnības. Jau sākotnēji vienojāmies, ka sporta aktivitātes būs tādas, kas pa spēkam ikvienam un pats galvenais ir nevis uzvarēt, bet piedalīties.

Pirmā sporta diena noritēja Zaļenieku pagasta sporta laukumā. Visai mainīgais laiks šoreiz bija ļoti labvēlīgs – lietusgāze sākās sportošanai beidzoties, arī skolas saimnieču vārītā zupa bija vienkārši lieliska. Pēc kopīgām pusdienām tika apskatīta arī Zaļenieku kokaudzētava, kur daži interesenti iegādājās stādus. Prieks dzirdēt kolēģes apspriežamies, kur varētu rīkot nākošo sportošanu. Tātad pasākums izdevies!

 

 

ALISE jaunā versija

 

14.augustā instalēta bibliotēku informācijas sistēmas ALISE jaunā versija 4.5.1308.13

 

 

30.augustā Vilcē būs Grāmatu svētki


2013.gada 30.augustā Vilcē notiks Jelgavas un Ozolnieku novadu 12.Grāmatu svētki, svētku programma ir ļoti bagāta un interesanta, skatīt šeit.

 

 

 

 

Projektam „Trešais Tēva dēls" – 7 gadi


Piektdien, 19.jūlija vakarā gleznainajā Siguldas pilsdrupu estrādē tika atzīmēta bibliotēku attīstības projekta „Trešais Tēva dēls" septītā gadskārta. Tie bija svētki visiem Latvijas bibliotekāriem.

Latvijas Valsts un Bila un Melindas Geitsu fonda finansētais projekts ir nopietns informācijas tehnoloģiju ieguldījums vairāk kā 800 Latvijas publiskajās bibliotēkās. Bibliotēku ieguldījumu savu vietējo kopienu attīstībā svētku videouzrunā novērtēja bijusī valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Klātienē bibliotekārus no visas Latvijas uzrunāja LNB direktors Andris Vilks, Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis, kurš atzīmēja, ka projekts pavēris tik lielas iespējas, ka bibliotēku loma vēl pilnībā nav novērtēta. Vakara gaitā tika atspoguļoti projekta novērtējuma pētījumu dati, kur viennozīmīgi parādījās tendence – bibliotēku loma vietējās kopienas attīstībā pieaug.

Pasākumā piedalījās arī bibliotekāri no Jelgavas pilsētas, Jelgavas un Ozolnieku novadiem.

"Trešais Tēva dēls" komandas vārdā novēlējumus ieskaņojuši Kristīne Pabērza, Inga Niedra, Jānis Ziediņš, Līga Māsēna un Sandra Vīgante. (video)

 

 

ALISE jaunā versija

 

10.jūlijā instalēta bibliotēku informācijas sistēmas ALISE jaunā versija 4.5.1307.9.


Aicinām apgūt bibliotekāra profesiju


Līdz 15.augustam Latvijas Nacionālā bibliotēka piedāvā iespēju pieteikties mācībām profesionālās izglītības 240 stundu 4 moduļu programmā "Informācijas un bibliotēku zinību pamati", kura atbilst bibliotekāra profesijas 3.profesionālās kvalifikācijas līmenim.

Mācības nodrošinās augstu teorētisku sagatavotību un profesionālu meistarību, kas palīdzēs veikt noteiktus izpildītāju pienākumus, kuros ietilpst arī izpildāmā darba plānošana un organizēšana.

Profesionālas pilnveides programma tiks uzsākta LNB Mācību centrā šī gada 9.septembrī.

Pieteikties profesionālās pilnveides kursiem var šeit.

 


Bērnu un jauniešu žūrija 2013


Noslēdzās reģistrēšanās lasīšanas veicināšanas programmai "Bērnu un jauniešu žūrija 2013", kura jau aktīvi uzsāka savu darbību daudzās Latvijas bibliotēkās.

Tās mērķis ir dažādot un pilnveidot iespējas bērniem un jauniešiem, veicinot lasīšanu un bibliotēkas pakalpojumu izmantošanu jauno lasītāju vidū.

Dalībai "Bērnu un jauniešu žūrijā" pieteicās arī Jelgavas, Jelgavas un Ozolnieku novadu bibliotēkas. (saraksts)

Programmā paredzētās literatūras saraksts dažādās vecuma kategorijās apskatāms šeit.

Novēlam patīkamu lasīšanu!

 

 

Tiešsaistē pieejams "Kalendārs bibliotēkām"


LNB Bibliotēku konsultatīvais centrs sagatavojis izdevumu "Kalendārs bibliotēkām" 2014.janvārim-jūnijam.

Šoreiz izdevuma lappusēs var atrast daudz vizuālas informācijas, kas pieejama arī tiešsaistē. Kalendārā ievietoti attēli no Eiropas digitālās bibliotēkas, arhīva un muzeja "Europeana", Latvijas Nacionālās bibliotēkas datu bāzēm un Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas.

Bibliotēku konsultatīvajā centrā varat saņemt arī Tildes biroja sagatavoto "Plakātkalendāru bibliotēkām" 2013.

Pieteikties var pa tālr.: 67312776 vai e-pastu: Solvita.Ozola@lnb.lv

 

 

Noslēdzies tiešsaistes semināru cikls bibliotekāriem


26.jūnijā noslēdzās tiešsaistes semināru mācību cikls "Virtuālā stunda bibliotekāriem".

Interesenti var ieskatīties arī iepriekšējos Virtuālo stundu ierakstos, kuri pieejami šeit.

Atgādinām, ka katras nodarbības beigās (izņemot pirmo nodarbību) tika uzdots mājas darbs, kas bija jāiesniedz noteiktā laikā pēc nodarbības. Pamatojoties uz iesniegtajiem mājas darbiem, tiks izsniegti apliecinoši dokumentu par katra dalībnieka apgūtajām zināšanām. Apgūto tēmu un mācību stundu apjoms tiks summēts. Zināšanas apliecinošs dokuments tiks izsūtīs jūlija mēneša laikā.

 

 

Sesavā top jauna bibliotēka


Sesavas pagasta centrā, bijušā vecā veikala vietā, tiek būvēta jauna ēka, kurā atradīsies pagasta bibliotēka, dienas centrs, novadpētniecības muzejs un neliela konferenču zāle.

Darba celtniekiem vēl daudz, bet, cerams, ka tie veiksies labi, lai nākamā gadā pavasarī jaunā ēka vērtu durvis saviem apmeklētājiem!