Aiziet!
Akadēmijas iela 26, Jelgava, LV-3001 info@biblioteka.jelgava.lv
Drukāt

Ziņas bibliotekāriem

13.10.2022.

UNESCO nedēļā 2022

 

Bibliotēkas un bibliotēku apmeklētāji tiek aicināti pārbaudīt savu atjautību un zināšanas 14. oktobra vakarā plkst. 20.00, piedaloties tiešsaistes erudīcijas spēlē “UNESCO viktorīna”. Tajā varēsiet izzināt UNESCO Pasaules mantojuma programmu un tajā iekļautās pasaules un Latvijas kultūras un dabas mantojuma vietas. Pieteikšanās dalībai tiešsaistes erudīcijas spēlē ir iespējama vietnē [www.viktorina.lv/live]www.viktorina.lv/live, atrodot erudīcijas spēli plānoto viktorīnu kalendārā 14. oktobra datumā.

 

Plašāka informācija: https://www.unesco.lv/lv/jaunums/unesco-nedela-2022-aicinam-piedalities-tiessaistes-erudicijas-spele-par-kulturas-un-dabas-mantojumu.

 

Savukārt nedēļas nogalē, aicinām doties uz pasākumiem Latvijas kultūras un dabas mantojuma vietās. Ikviens ir gaidīts klātienē Latvijas mantojuma vietās, kas iekļautas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā un Latvijas nacionālajā sarakstā, – Rīgas vēsturiskajā centrā, „Strūves ģeodēziskā loka” punktos Jēkabpilī un Sestukalnā, Grobiņas arheoloģiskajā ansamblī, Kuldīgā, Daugavas lokos un Rundāles pilī, dārzā un meža parkā.

 

Plašāka informācija: https://www.unesco.lv/lv/jaunums/unesco-nedela-2022-aicina-doties-uz-pasakumiem-latvijas-kulturas-un-dabas-mantojuma-vietas.


10.10.2022.

Konference "Literatūras zināšanas mūsdienīgam bibliotekāram"

16. septembrī, tiešsaistē bija vērojama ikgadējā LNB Bibliotēku attīstības centra speciālistu un LU Humanitāro zinātņu fakultātes mācībspēku organizētā rudens konference "Literatūras zināšanas mūsdienīgam bibliotekāram". Konferences mērķis bija pilnveidot bibliotekāru zināšanas literatūras un grāmatniecības procesos, norādot vērtīgākos pēdējā laika akcentus un popularizēšanas virzienus, uzsverot latviešu un cittautu autoru aktuālo, kā arī agrāko gadu devumu. Kā allaž, arī šoreiz pasākums bija ļoti gaidīts un tā dalībnieku pozitīvi novērtēts, par ko liecināja rekordlielais tiešsaistes dalībnieku skaits - 645 bibliotekāri no visu veidu Latvijas bibliotēkām. 


Interesentiem, kuri 16. septembrī konferenci noklausīties nevarēja, piedāvājam tās videoierakstu: 

https://youtu.be/uXAOTJXqxmQ

 

Konferences prezentācijas pieejamas šeit:

https://dom.lndb.lv/data/obj/1055209.html

 

Savukārt, 2022. gada 22. septembrī Talsu Galvenajā bibliotēkā, paralēli klātienē un tiešsaistē, norisinājās reģionāla norise un diskusija "Talsos pēta, raksta un lasa", kuras mērķis bija popularizēt Talsu lokālo kultūrvidi, veicinot Talsu novada un autoru atpazīstamību un to devumu mūsdienu literāro norišu, novadpētniecības un vēsturiskā kontekstā. Norisē piedalījās arī rakstnieks Andris Kalnozols. Pasākuma tiešraide pieejama Talsu Galvenās bibliotēkas Facebook vietnē:

https://www.facebook.com/TalsuGB/videos/700753057610766

 

Reģionālās norises prezentācijas pieejamas šeit:

https://dom.lndb.lv/data/obj/1056017.html


6.10.2022.

 

“IFLA vadlīnijas bibliotēku pakalpojumiem bērniem vecumā no 0 līdz 18 gadiem”

 

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centrs ir sagatavojis izdevuma “IFLA vadlīnijas bibliotēku pakalpojumiem bērniem vecumā no 0 līdz 18 gadiem” tulkojumu latviešu valodā.

 

Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas IFLA Bibliotēku pakalpojumu bērniem un jauniešiem sekcija ir pārskatījusi Bērnu bibliotēku pakalpojumu vadlīnijas, kuras pēdējo reizi publicētas 2003. gadā, lai atspoguļotu labas prakses piemērus bibliotēku pakalpojumiem bērnu un jauniešu mērķauditorijai. Pārskatītās vadlīnijas sniedz aktuālas zināšanas un profesionālu ieskatu tiem, kas stratēģiski plāno vai sniedz bērnu bibliotēku pakalpojumus un īsteno programmas.

 

Vadlīnijas sastāv no ievada, septiņām daļām un atsaucēm. Katrā daļā ir apakšnodaļas, kurās tiek aprakstīti vērtīgi ieteikumi kā labāk organizēt darbu bibliotēkā ar bērniem un jauniešiem. Soli pa solim ir aprakstītas būtiskākās lietas, lai veidotu vidi bērniem un jauniešiem bibliotēkās patīkamāku un atvērtāku – sākot ar bibliotēkas misiju, mērķiem un beidzot ar ieteikumiem kā veicināt bērnu un jauniešu bibliotēkas vai nodaļas popularitāti.

 

Vadlīnijas pieejamas šeit

 

 


7.07.2022.

 

Iespēja pieteikties uz Baltijas jauno speciālistu tikšanos

 

Latvijas Bibliotekāru biedrība aicina uz ikgadējo Baltijas jauno speciālistu tikšanos, kas notiks 18.-19. augustā Igaunijā, Tallinā!

Vairāk informācijas skatīt: http://www.bibliotekari.lv/?p=10746
Vienlaikus informējam, ka no Igaunijas Bibliotekāru biedrības saņemta informācija, plānots mainīt pasākuma tēmu - tā paredzēta "Zaļās bibliotēkas".
Divi jaunie speciālisti no Latvijas pasākumā varēs piedalīties ar Igaunijas un Latvijas Bibliotekāru biedrības atbalstu. Dalībai būs nepieciešams sagatavot prezentāciju par tēmu "Zaļās bibliotēkas", lai apmainītos ar pieredzi šajā jautājumā.
Interesentiem sūtīt pieteikumu uz e-pastu lbbjss@gmail.com līdz 15. jūlijam.

 


6.05.2022.

 

Atvērtās lekcijas bibliotēku darbiniekiem

 

LKA Latvijas Kultūras koledža aicina bibliotēku darbiniekus pieteikties tiešsaistes bezmaksas atvērtajām lekcijām 2022. gada 27. maijā no plkst. 10:00 līdz 13:00.

Reģistrēšanās atvērtajām lekcijām notiek līdz 20. maijam.
Saite uz pieteikuma anketu : https://forms.gle/ghfXmNdm4mpYcvhu6

PASĀKUMA PROGRAMMA
10:00-10:10 Gita Mikuda, Latvijas Nacionālā bibliotēkas Bibliogrāfijas institūts, Turpinājumizdevumu eksperte, koledžas studiju programmas “Bibliotēkzinātne un informācija” direktore. Ievads. Latvijas Kultūras koledžas studiju programmas piedāvājums
10:10 – 10:50 Ilze Andresone, Andreja Upīša memoriālā muzeja krājuma glabātāja, koledžas vieslektore. Kultūras mantojums. Atmiņu institūciju loma tā saglabāšanā un komunikācijā
10:50 – 11:40 Ēriks Laime-Babris, Ķekavas novada pašvaldības kultūras darba koordinators, koledžas vieslektors. Notikums. Pasākums. Bibliotēka. Veiksmīga pasākuma nosacījumi
PAUZE (20 minūtes)
12:00 – 12:50 Elīna Kolna, komunikācijas projektu vadītāja, koledžas vieslektore. Satura veidošana sociālo mediju platformās
12:50 – 13:00 Gita Mikuda, Latvijas Nacionālā bibliotēkas Bibliogrāfijas institūts, Turpinājumizdevumu eksperte, koledžas studiju programmas “Bibliotēkzinātne un informācija” direktore. Noslēgums – diskusija.

 

PASĀKUMA PROGRAMMA

 


6.05.2022.


Latvijas Nacionālās bibliotēkas Nozaru literatūras centrs sagatavojis jaunus izdevumus

 

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Nozaru literatūras centrs sagatavojis izdevumu “Jaunieguvumu apskats: humanitāro un sociālo zinātņu izdevumi svešvalodās” un “Jaunieguvumu apskats: tehnoloģiju un dabaszinātņu izdevumi svešvalodās” maija numurus (Nr.2/ 2022).

 

Atzīmējot Starptautisko Muzeju dienu, kas ik gadu tiek svinēta 18.maijā, humanitāro un sociālo zinātņu numura tēma ir ‘Muzeji. Arhīvi. Mantojums’ – tajā iekļautās grāmatas no dažādiem skatu punktiem analizē izaicinājumus ar kuriem sastopas kultūras un atmiņu institūcijas globālā un multipolārā pasaulē. Izdevumā iekļautās nozares skar plašu humanitāro un sociālo zinātņu spektru: literatūru un valodniecību, bibliotēkzinātni, antropoloģiju, filozofiju, reliģiju, politiku, socioloģiju, ekonomiku, tiesības u.c.

Tehnoloģijām un dabaszinātnēm veltītajā izdevumā atspoguļota informāciju par LNB krājumā pieejamo, pēdējos gados izdoto literatūru svešvalodās tādās nozarēs kā dabaszinātnes, medicīna, sports, inženierzinātnes, tehnoloģijas, lauksaimniecība, pārtikas zinātnes, skaistuma industrija un mode.

Abi turpinājumizdevumi iznāk 4 reizes gadā (februārī, maijā, septembrī un novembrī). Tos ir iespējams abonēt bez maksas, aizpildot anketu tiešsaistē.

 


 

26.10.2020.

 

Tiek izsludināta pieteikšanās Voldemāra Caunes balvai "Gada bibliotekārs darbā ar bērniem un jauniešiem"

 

Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka izsludina konkursu Voldemāra Caunes balvai "Gada bibliotekārs darbā ar bērniem un jauniešiem". Balvu piešķir reizi gadā Latvijas bibliotekāriem, kuri vispārliecinošāk, aktīvāk un sekmīgāk veicina jaunās paaudzes iesaistīšanu bibliotēku pakalpojumu izmantošanā, motivējot bērnus un jauniešus vairāk lasīt, mācīties un attīstīt savas radošās spējas. 

 

Pieteikumi 2020. gada Voldemāra Caunes balvai "Gada bibliotekārs darbā ar bērniem un jauniešiem" nosūtāmi uz Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas elektronisko adresi  biblioteka@liepaja.lv   līdz 2020. gada 17. novembrim (ieskaitot).

 

Balvas saņēmējs tiks paziņots Liepājas Centrālas zinātniskās bibliotēkas 243. gadskārtas konferences laikā  2020. gada 27. novembrī. 

 

Papildus informācija pa tālruni: 634 24210 un 634 24570, un www.liepajasczb.lv 

 

PIETEIKUMA ANKETA

PIETEIKUMU APLIECINOŠIE PARAKSTI

NOLIKUMS

IEPRIEKŠĒJO GADU UZVARĒTĀJU SARAKSTS

PAR VOLDEMĀRU CAUNI

AFIŠA

 


 

21.07.2020.

 

Seminārs bibliotekāriem "Jaunie mācību un vizuālie materiāli un interneta resursi par Eiropas Savienību"

 

5.augustā  Jelgavas pilsētas bibliotēkas Krišjāņa Barona zālē no plkst. 12.00 līdz 14.00 notiks seminārs pilsētas un novadu bibliotēku darbiniekiem “Jaunie mācību un vizuālie materiāli un interneta resursi par Eiropas Savienību”. Semināru vadīs Eiropas Kustības Latvijā ģenerālsekretāre Liene Valdmane.

 

Iepriekšēja pieteikšanās.



 

 

06.07.2020.

 

LBB Zemgales reģionālās nodaļas un Jelgavas pilsētas bibliotēkas seminārs “Noturīgais tango – augam kopā ar bibliotēku”

 

2020. gada 19. augustā Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) Zemgales reģionālā nodaļa un Jelgavas pilsētas bibliotēka ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Jelgavas pilsētas pašvaldības atbalstu rīkos ikgadējo reģionālo bibliotekāru semināru. Šāgada tēma – “Noturīgais tango – augam kopā ar bibliotēku”. Tradicionāli ceturto gadu pēc kārtas tiks pasniegta arī konkursa “Gada bibliotekārs Zemgalē 2020” balva. Vairāk par to lasi sadaļā Bibliotekāriem >> LBB Zemgales nodaļa.

 

 

 

31.05.2020.

 

IFLA Ziņojums par attīstības tendencēm. 2019. gada atjauninājums latviešu valodā

 

Mūsu sabiedrība saskaras ar vēl nebijušu nenoteiktību un sarežģītību. Lai reaģētu uz to, informācija un bibliotēkas, kas nodrošina piekļuvi tai, ir daudz svarīgākas nekā jebkad agrāk. 

 

 

Pilnu ziņojumu lasīt ŠEIT

 

 

 

19.05.2020.

 

Par bērnu, jauniešu un vecāku žūriju 2020. gadā

 

Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” (BJVŽ) turpina aktīvu darbību un aicina iesaistīties jaunas bibliotēkas un skolas jaunāko grāmatu lasīšanā un vērtēšanā. Kolekcija, ko izraudzījusi profesionāla žūrija, ir interesanta un sola lasītājiem daudz pārsteigumu, izziņas prieku un emocionālu mirkļu. Tā atrodama LNB tīmekļvietnē

 

Katra bibliotēka un skola tiks nodrošināta ar plakātiem, informatīviem bukletiem, kuriem šogad ir inovatīva forma - tos var transformēt par grāmatzīmēm katram lasītājam.  Nedaudz vēlāk būs arī BJVŽ piederības zīmes.  Lai gan grāmatām ir krietni vairāk valsts piešķirtās naudas nekā pagājušajā gadā, tomēr 100% kolekciju ikvienam nav iespējams nodrošināt, tādēļ grāmatas būs jācenšas iegādāties arī pašiem. Taču šīs grāmatas ir ļoti kvalitatīvas un tām noteikti jābūt bibliotēku krājumā, pat ja nepiedalieties programmā.  

 

Pieteikuma anketas var aizpildīt šeit:

  • Bibliotēkām, kas piedalījās BJVŽ 2019 - ŠEIT
  • Jaunajiem BJVŽ dalībniekiem - ŠEIT
  • Atbalsta bibliotēkām* - ŠEIT  

* bibliotēkas, kuras grib strādāt programmā, piemēram, tikai vasarā, vēlas saņemt no mums plakātus un bukletus, neorganizē bērnu un jauniešu vērtējumu sniegšanu elektroniskajā anketā un gada beigās iesūta vienkāršu atskaiti par dalību BJVŽ – cik interesentu iesaistījās un īss vērtējums. 

 

Pieteikums jāveic līdz 31.maijam.

 

 

12.05.2020.

 

Par sociālās distancēšanās nodrošināšanu bibliotēkās


Sākot ar 12.05.2020. ir stājušies spēkā jauni noteikumi, pēc kuriem bibliotēkas var organizēt lasītāju apkalpošanu. Aicinām iepazīties ar Kultūras ministrijas 12.05.2020. Rīkojumu "Par sociālās distancēšanās nodrošināšanu bibliotēkās" un uz Kultūras ministrijas izstrādāto Sanitāro protokolu bibliotēkām.

 

02.04.2020.

 

Publisko bibliotēku apaļā galda diskusijas vietā – digitāla prezentācija

 

LNB Bibliotēku attīstības centrs prezentācijas veidā apkopojis svarīgāko no 2019. gada pārskatiem – lūdzu, iepazīstaties ar to! Gada pārskati ir unikāls, nozīmīgs un vērtīgs materiāls, kurā fiksēti visi mūsu valsts publisko bibliotēku darba virzieni, izceļot attiecīgā pārskata perioda attīstības tendences un izaicinājumus. Pārskatu informācija tiks izmantota, organizējot profesionālās pilnveides seminārus un dažādas bibliotēku speciālistu tikšanās reizes, gatavojot Pārskata ziņojumu par Latvijas bibliotēkām 2019. gadā, publikācijas Bibliotēku portālā, kā arī veicot nozares pētniecību. Tas ir nozīmīgs un neatsverams resurss arī konsultatīvā atbalsta pasākumu organizēšanā.

Diemžēl valstī esošās ārkārtas situācijas dēļ šogad nevarēja notikt ikgadējās apaļā galda diskusijas, tādēļ iepazīties ar LNB sagatavoto prezentāciju var digitālā veidā.

 

 

 

01.04.2020.

 

Kultūras informācijas sistēmu centrs aicina aizpildīt ERASMUS+ projekta BIBLIO aptaujas anketu!

 

Kultūras informācijas sistēmu centrs ir viens no Eiropas Savienības ERASMUS+ projekta “BIBLIO – Digitālo prasmju un kompetenču veicināšana bibliotekāriem Eiropā” īstenotājiem. Viens no BIBLIO projekta mērķiem ir noskaidrot, kādas jaunas prasmes nepieciešamas bibliotekāriem, jo tehnoloģiju attīstība ir mainījusi bibliotēku un bibliotekāru lomu. Lai to noskaidrotu, ir sagatavota anketa, kuru aicinām aizpildīt.

 

Vairāk informācijas projekta Facebook lapā: https://www.facebook.com/DigitalBiblio/

 

Ja rodas kādas neskaidrības par anketu, lūdzu sazinieties pa e-pastu: baiba.holma@lu.lv

 

 

 

30.03.2020.


Tiek pārcelta jubilejas konference "Bibliotēkas pāri laikiem un robežām"

 

 

Ņemot vērā nenoteiktības apstākļus, Jelgavas pilsētas bibliotēkas simtgadei veltītā konference "Bibliotēkas pāri laikiem un robežām", kas bija paredzēta 13. maijā, tiek atcelta vai pārcelta uz vēlāku laiku. Sekojiet līdzi jaunumiem mūsu tīmekļvietnē un sociālajos tīklos.

 

 

27.03.2020.

Tiks atjaunināts IFLA/UNESCO Publisko bibliotēku manifests: bibliotekāri visā pasaulē aicināti izteikt viedokli, aizpildot aptauju

 

IFLA Publisko bibliotēku sekcija ir sākusi pārskatīt IFLA/UNESCO Publisko bibliotēku manifestu (IFLA/UNESCO Public Library Manifesto), lai konstatētu, ko tā saturā nepieciešams atjaunināt, lai dokuments atspoguļotu publisko bibliotēku misiju un lomu mūsdienās – 21. gadsimtā.

 

Manifesta izvērtēšanā IFLA Publisko bibliotēku sekcija vēlas iesaistīt ikvienu bibliotekāru, lai uzklausīti būtu visi viedokļi no visas pasaules. Viedokļa noskaidrošanai izveidota tiešsaistes aptaujas anketa, kas pieejama 14 valodās. Latviešu valodā anketu aizpildīt diemžēl nav iespējams, taču to var darīt, piemēram, angļu, vācu, franču, spāņu un krievu valodā. IFLA Publisko bibliotēku sekcija lūdz anketu aizpildīt līdz šī gada 31. maijam.

 

Tā kā anketas aizpildīšana varētu aizņemt ilgāku laiku nekā ierasts, ir iespēja anketu lejuplādēt un pildīt kā Word dokumentu. Ja izvēlaties šo iespēju, aizpildīto anketu jāsūta uz e-pastu  claire.mcguire@ifla.org.

 

Plašāka informācija un saite uz manifestu latviešu un angļu valodā pieejama: https://www.biblioteka.lv/tiks-atjauninats-ifla-unesco-publisko-biblioteku-manifests-bibliotekari-visa-pasaule-aicinati-izteikt-viedokli-aizpildot-aptauju.

 

Būsim atsaucīgi un aktīvi paudīsim Latvijas publisko bibliotēku viedokli!

 

 

 

23.03.2020.

 

Aicina bibliotekārus pieteikties EBSCO vebināriem

 

Sakarā ar pasaulē daudzviet noteikto ārkārtas situāciju, EBSCO piedāvā tiešsaistes vebināru sēriju. Tās mērķis ir uzlabot pasaules bibliotekāru prasmes – kā labāk atbalstīt studentu un pētnieku tiešsaistes pētījumu vajadzības.

Vebināri notiks bez maksas angļu valodā no 24. marta līdz 2. jūnijam, aptverot dažādus e-resursu pakalpojumu aspektus.

 

Reģistrēšanās, vebināru laiki un programma ir ŠEIT

 

 

10.03.2020.

 

LBB Zemgales reģionālais bibliotekāru seminārs Bauskā

 

2020. gada 1. aprīlī Bauskas Centrālā bibliotēka un Latvijas Bibliotekāru biedrības (LBB) Zemgales nodaļa ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Bauskas novada pašvaldības atbalstu organizē Zemgales reģiona bibliotekāru semināru «Ceļā uz Latvijas bibliotekāru 13.kongresu. Sadarbība, kas iedvesmo, iesaista, iespējo un vieno», kas norisināsies Bauskas Mūzikas un mākslas skolā, Dārza ielā 9, Bauskā.

 

Semināra mērķis ir informēt bibliotekārus par jaunākajām tendencēm nozares attīstībā kā arī  veicināt profesionālo izaugsmi. Tā ir iespēja dalībniekiem dalīties savos izaicinājumos, pieredzē un idejās.

 

Semināra afiša aplūkojama šeit.

Semināra programma ir šeit.

 

 

10.02.2020.

 

Aicinājums piedalīties Jelgavas pilsētas bibliotēkas simtajai jubilejai veltītā starptautiskā konferencē


Šogad Jelgavas pilsētas bibliotēka (JPB) svin savu simtgadi. 1920. gada 10. jūnijā Jelgavā tika atvērta pirmā pašvaldības dibinātā un uzturētā bibliotēka – Jelgavas pilsētas bibliotēka. Pieminot šo nozīmīgo jubileju un aktualizējot bibliotēku lomu vietējās kopienas dzīvē, JPB organizē jubilejas konferenci “Bibliotēkas pāri laikiem un robežām” un svinīgo koncertu, kas notiks Jelgavas Valsts ģimnāzijas Aktu zālē 2020. gada 13. maijā.

Konferences vadmotīvs izvēlēts, akcentējot laikagriežu nozīmi ikvienas organizācijas pastāvēšanā un attīstības plānošanā. Ne tikai atskatīsimies uz Jelgavas pilsētas bibliotēkas robežzīmēm jeb pagrieziena punktiem cauri laikiem, bet arī ielūkosimies nākotnē.

 

Esam aicinājuši konferencē ar priekšlasījumu uzstāties pārstāvi no Latvijas Nacionālās bibliotēkas, kā arī ar savu pieredzi dalīties mūsu draugus un sadarbības partnerus no kaimiņvalstīm – Lietuvas, Igaunijas un Baltkrievijas bibliotēkām – ar kuriem mūs vieno, nevis šķir, kopīgas robežas, bet vēl vairāk – kopīgi mērķi un misija, realizējot ikvienai sabiedrībai nozīmīgās bibliotēku funkcijas.

 

Konferenci apmeklēt aicinām ikvienu interesentu, līdz 20. aprīlim reģistrējoties elektroniski (ej.uz/av5p). Konferences programmas projekts atrodams ŠEIT.

 

Kontaktpersona: Baiba Īvāne, JPB Informācijas nodaļas vadītāja, tālr.: 26367743, e-pasts: baiba.ivane@biblioteka.jelgava.lv

 

 

 

Pašapkalpošanās bibliotēkas dažādām paaudzēm - stratēģijas vadlīnijas, mārketinga plāns un noslēguma izvērtējuma analīze


Interreg V-A Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam projekta LLI-110 "Inovatīvu risinājumu attīstība bibliotēkās dažādu paaudžu apmeklētājiem pierobežas reģionā" ietvaros, projekta partneri ir sagatavojuši nozares speciālistiem noderīgus materiālus inovatīvu bibliotēkas pakalpojumu ieviešanā un attīstībā.

 

1. "Innovative library services, methods and solutions for different customer groups" - STRATEGIC GUIDELINES

Dokumentu sagatavoja Šauļu pilsētas pašvaldības publiskā bibliotēka.

 

2. "Marketing action plan on how to promote new services of libraries and attract new customers for theses services"

Dokumentu sagatavoja Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka

 

3. "Change for the future - Assessing the library services" - Ex-post analyses on the best approaches of the introduction of the self-service solutions and new services in cross border libraries - Jelgava - Liepaja - Siauliai

Dokumentu sagatavoja Jelgavas pilsētas bibliotēka

 

*Šie ziņojumi ir sagatavoti ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par sagatavoto ziņojumu saturu pilnībā atbild projekta partneri (Jelgavas pilsētas bibliotēka, Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka, Šauļu pilsētas pašvaldības publiskā bibliotēka), un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums projektā ir 497 473, 48 EUR.

 

Atskats uz IFLA Pasaules bibliotēku un informācijas kongresu un Grieķijas garo ceļu uz bērniem piemērotu bibliotēku


Šķiet, ka saulainais un karstais augusts jau sen pagājis, tomēr vēl arvien spilgtā atmiņā ir Atēnas un dalība IFLA Pasaules bibliotēku un informācijas kongresā. Šī gada kongresa – IFLA 85. ģenerālkonferences – temats bija “Bibliotēkas: dialogs ceļā uz pārmaiņām” (Libraries: dialogue for change). Temats lika aizdomāties par to, ka dialogs jeb saruna ir sākumpunkts pārmaiņām, virzītājspēks jaunām idejām un konfliktu/problēmu risināšanas instruments.

Mans mērķis, dodoties uz Atēnām, viennozīmīgi bija arī izzināt bibliotekāro darbu ar bērniem Grieķijā. No 1979. gada līdz 2006. gadam Atēnās bija bērnu bibliotēka, bet to slēdza ēkas sliktā tehniskā stāvokļa dēļ. Tā tika pārvietota uz publisko bibliotēku un izveidota kā nodaļa, kas paredzēta bērniem tikai no 6 gadu vecuma. Telpas bija šauras un nepiemērotas bibliotēkas vajadzībām, un aktivitātēm. Atēnās vēsturiski nav bijis liels atbalsts bērnu bibliotēkai un literatūrai. Tomēr bibliotekāriem ir izdevies izcīnīt to, ka bērnu bibliotēkām Grieķijā ir jābūt.

 

Vairāk par B. Karčevskas pieredzi Atēnās lasi TE.

 

 

Bibliotekārā rituāla mierinājums: pārdomas par IFLA Pasaules bibliotēku un informācijas kongresu Atēnās

 

Laikā no 2019. gada 24. līdz 30. augustam Grieķijā, Atēnās, norisinājās IFLA Pasaules bibliotēku un informācijas kongress, kas ik gadu pulcē vairāk nekā 3500 bibliotekāru no visas pasaules. Šī gada kongresa (IFLA 85. ģenerālkonferences) temats “Bibliotēkas: dialogs ceļā uz pārmaiņām” patiešām rosināja dialogu un diskusijas, bet – vissvarīgākais – pārdomas un sarunu pašai ar sevi – kas un kāpēc mums ir svarīgi bibliotēku un citu atmiņas institūciju pasaules kopienā? Kā mēs jūtamies šajā pasaulē, kāpēc ir labi reizi gadā satikties, bet vēl labāk – dzīvot un strādāt Latvijā?


Vairāk par B. Īvānes-Kronbergas pieredzi Grieķijā lasi TE.

 

Dāvinājumi bibliotēkas krājumā: vadlīnijas bibliotēkām

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centrs sagatavojis Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (IFLA) izdevuma "Dāvinājumi bibliotēkas krājumā: vadlīnijas bibliotēkām" tulkojumu latviešu valodā.
 
Vadlīnijas sagatavojusi IFLA Krājumu veidošanas un attīstības sekcija, un tas ir IFLA Dāvinājumi bibliotēkas krājumā: vadlīnijas bibliotēkām otrais – pārstrādātais – izdevums, kurš 2019. gada martā apstiprināts IFLA Standartu komitejā. Pirmo vadlīniju izdevumu IFLA Krājumu veidošanas un attīstības sekcija izdeva 2008. gadā.
 
Dāvinājumiem ir būtiska loma bibliotēku krājumu veidošanā. Vadlīnijas sagatavotas, lai palīdzētu bibliotēku darbiniekiem izstrādāt skaidru dāvinājumu pieņemšanas kārtību, kas samazinātu risku un atbildību gan no dāvinātāja, gan no bibliotēkas puses, kā arī tiktu nodrošināts, ka bibliotēku krājumos iekļautie materiāli tiktu izmantoti pilnībā.
 
Vadlīnijas adresētas visu veidu bibliotēkām, neatkarīgi no to pakalpojumu sniegšanas specifikas (piemēram, akadēmiskā vai publiskā bibliotēka) un dāvinātā materiāla veida.
 
Vadlīnijas sakārtotas septiņās nodaļās, un katrā no tām tiek aplūkots viens būtisks dāvinājumu piesaistes un pieņemšanas procesa aspekts. Pirmajā un otrajā nodaļā sniegti vispārīgi norādījumi gan bibliotēku darbiniekiem, gan sabiedrībai. Trešajā nodaļā aplūkota brīvprātīgu dāvinājumu pieņemšana, ceturtajā nodaļā – lūgti jeb piesaistīti dāvinājumi. Piektajā nodaļā sniegta informācija, kas nepieciešama dāvinājumu novērtēšanai, un īpaši nosacījumi, kurus var noteikt dāvinātājs. Sestajā nodaļā apskatīti jautājumi par resursiem, kuri nepieciešami dāvinājumu pieņemšanai. Pēdējā nodaļā sniegti ieteikumi, kā pateikties par dāvinājumiem gan – formāli vai neformāli.
 
Tā kā vadlīnijas ir starptautisks dokuments, tajā iekļautie ieteikumi un piemēri var nebūt tiešā veidā piemērojami Latvijas bibliotēku praksei. Īstenojot vadlīniju ieteikumus, jāņem vērā nacionālais, reģionālais un lokālais konteksts, un dokumentā ietvertās idejas un atzinumi interpretējami un izmantojami atbilstoši vietējai sistēmai un praksei.
 
Vadlīniju latviskais izdevums pieejams LNB publikāciju sistēmā.

 

 

Notiks Zemgales reģionālais seminārs “Bibliotēkas un sabiedrības ilgtspējīga attīstība: mēs būvējam šo pasauli paši”

 

2019. gada 2. oktobrī Jelgavas pilsētas bibliotēkā notiks Zemgales reģionālais seminārs “Bibliotēkas un sabiedrības ilgtspējīga attīstība: mēs būvējam šo pasauli paši”. Seminārs ir pirmais pasākums reģionālo semināru ciklā, ko organizē Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB), UNESCO Latvijas Nacionālā komisija un Latvijas Bibliotekāru biedrība (LBB).

 

Seminārs aicina izprast ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus un iepazīt labās prakses pieredzes stāstus, tādējādi saredzot savas iespējas piedalīties ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā. Seminārā ar lekciju un praktisko darbnīcu pieredzē dalīsies Linnea Folkesson – Helsingborgas bibliotēkas (Zviedrija) projektu koordinatore, kurai ir 10 gadu pieredze dažādu projektu vadībā ilgtspējības jomā. Zviedru speciālistes lekcija un praktiskā darbnīca notiks angļu valodā ar secīgo tulkojumu latviešu valodā. 

 

Svarīgi! Vietu skaits uz praktisko nodarbību ir ļoti ierobežots - uz to notiek atsevišķa pieteikšanās. Savukārt uz semināra pirmo daļu (līdz kafijas pauzei) dalībnieku skaits nav ierobežots, taču nepieciešama iepriekšēja reģistrēšanās līdz 30.septembrim - šeit

 

Vairāk informācijas šeit.

 

 

Aicinām Jelgavas pilsētas un novada skolas un bibliotēkas piedalīties Latvijas Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensībās!

 

Latvijas Nacionālā bibliotēka kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, kā arī bibliotēkas un skolas visā Latvijā aicina skolu jauniešus piedalīties 2019./2020.gada Latvijas Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensībās.

Arī Jelgavas reģionā jau trešo gadu tiks organizēts šis lasīšanas veicināšanas pasākums. Tādēļ laipni aicinām lasītprieka veicinātājus – bibliotekārus un pedagogus, iesaistīties sacensību organizēšanā savā skolā vai bibliotēkā, lai noskaidrotu labāko lasītāju, kas pārstāvēs savu skolu vai bibliotēku Jelgavas reģiona finālā, kas notiks 2020.gada marta beigās vai aprīļa sākumā.

 

Bibliotēkām vai skolām dalību sacensībās  lūgums pieteikt rakstiski, nosūtot e-pastu Jelgavas reģiona sacensību kuratorei Baibai Karčevskai. Sīkākai informācijai zvanīt 63029093. Vairāk informācijas šeit.

 

 

Izdots Latvijas Nacionālās bibliotēkas "Zinātnisko rakstu" 4. (XXIV) sējums

2019. gada sākumā ir izdots Latvijas Nacionālās bibliotēkas "Zinātnisko rakstu" 4. (XXIV) sējums, kas ir veltījums izcilā grāmatniecības un literatūras vēsturnieka Alekseja Apīņa (1926–2004) 90. jubilejai.

Izdevumā ir apkopoti pētījumi, kas balstīti 2016. gadā notikušajā starptautiskajā zinātniskajā konferencē "Grāmata un sabiedrība Latvijā līdz 1945. gadam" nolasītajos referātos, t.sk. Paula Daijas pētījums "Jelgavas kalendārs “Jauna un veca laika grāmata” tautas apgaismības ideju kontekstā (1762–1798)".

Sējums pieejams arī elektroniski TIEŠSAISTĒ.

Vairāk: biblioteka.lv

 

Lasi klusi, lasi skaļi

 

2018.gada 24.oktobrī plkst. 10:00 Jelgavas pilsētas bibliotēkas Krišjāņa Barona zālē notiks inovāciju seminārs, kas veltīts dažādām lasīšanas veicināšanas programmām, tai skaitā Latvijas Nacionālās skaļās lasīšanas sacensībām. Laipni lūgti bibliotekāri un pedagogi, kas ir ieinteresēti veicināt bērnu un jauniešu lasītprieku! Dalību seminārā pieteikt rakstiski līdz 23.oktobrim, rakstot uz epastu baiba.karcevska@biblioteka.jelgava.lv.

Seminārs ilgs līdz plkst. 14:00 un tā programmā paredzētas šādas aktivitātes:

1. LNB lasīšanas veicināšanas programmu un kampaņu aktualitātes (Silvija Tretjakova);
2. “Grāmatu starts” (Kārina Pētersone);
3. Lasīšanas veicināšanas programmu publicitāte (Lāsma Badamšina);
4. Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas kolekcija, tās izvēles principi, rezultāti (Ilze Ramba);
5. Grāmatu fragmentu lasījumi.

 

Semināra noslēgumā paredzēti grāmatu fragmentu lasījumi.

Lūgums sagatavot  3 minūšu prozas fragmentus, kas varētu būt interesanti 11– 12 gadīgiem bērniem. Jābūt gataviem tos nolasīt auditorijas priekšā.

 


 

Latvijas Nacionālās bibliotēkas tīmekļvietnē publicētas noderīgas prezentācijas

·         Konferences "21. gadsimta bibliotēka" (12.09.2018) prezentācijas  https://www.lnb.lv/lv/konferences-21-gadsimta-biblioteka-prezentacijas
·         Bibliotēku novadpētniecības konferences (19.09.-20.09.2018) prezentācijas https://www.lnb.lv/lv/biblioteku-novadpetniecibas-konferences-prezentacijas-0
·         Konferences "Bibliotēku nozares un saskarnozaru terminoloģija: vēsturiskais un mūsdienu aspekts" (05.10.2018) prezentācijas
 https://www.lnb.lv/lv/konferences-biblioteku-nozares-un-saskarnozaru-terminologija-vesturiskais-un-musdienu-aspekts

 

 

Publicēts jaunais LITERATŪRAS CEĻVEDIS

Latvijas Nacionālā bibliotēka sagatavojusi "Literatūras ceļveža" 6. numuru (2018. gada augusts/septembris). "Literatūras ceļvedis" (ISSN 2592-8392) ir informatīvs Latvijas Nacionālās bibliotēkas izdevums Latvijas bibliotekāriem. Izdevuma mērķis ir sekmēt mūsdienīgu publisko bibliotēku krājuma bagātināšanu ar augstvērtīgu un kvalitatīvu literatūru, veicināt iedzīvotāju interesi par Latvijā publicēto oriģinālliteratūru, kā arī atsevišķiem tulkotajiem literārajiem darbiem un nozaru literatūru (no tīmekļvietnes lnb.lv).

Atklāta pieteikšanās Latvijas Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensībām!
Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi (LBJLP), bibliotēkas un skolas visā Latvijā aicina piedalīties 2018./2019.gada Latvijas Nacionālās Skaļās lasīšanas sacensībās, Latviju sadalot 30 reģionos. Arī Jelgavas reģionā jau otro gadu norisināsies šīs sacensības.

Bibliotēkām vai skolām dalību sacensībās  lūgums pieteikt rakstiski Jelgavas reģiona sacensību kuratorei Baibai Karčevskai (baiba.karcevska@biblioteka.jelgava.lv). Sīkākai informācijai zvanīt 63029093. Plašāka informācija ŠEIT.

 

Dānijas bibliotēku DNS – viss, lai cilvēki būtu radošāki, gudrāki, viedāki

 

Pagājušajā nedēļā Jelgavas pilsētas bibliotēkas kolēģes bija pieredzes apmaiņas braucienā uz Dānijas bibliotēkām. Profesionālajā vidē Dānija ir pazīstama ar savām skaistajām un modernajām bibliotēkām, netradicionālajām darba metodēm un inovācijām. 

Brauciena laikā viņas apmeklēja šādas bibliotēkas: Dānijas Karaliskā (Nacionālā) bibliotēka jeb Melnais dimants, Kopenhāgenas pilsētas bibliotēka, Aarhus Dokk 1 bibliotēka, Herningas Centrālā bibliotēka, Billundas bibliotēka, Sonderborgas bibliotēka un Vejles bibliotēka.

 

Par viņu redzēto un iegūtajiem iespaidiem vairāk lasi ŠEIT

 

 

Darbs mums ziedēt ļauj...

 

Jelgavas pilsētas bibliotēkas darbinieki prot iedvesmot. Sniedzot kvalitatīvus bibliotekāros pakalpojumus, nopietni strādājot novadpētniecības laukā, nepārtraukti attīstot un pilnveidojot kopkataloga kvalitāti, esot nozīmīgs spēlētājs pilsētas kultūras un izglītības dzīvē. Šā gada 29. jūlijā mēs visi, Jelgavas pilsētas bibliotēkas, Pārlielupes, Miezītes un bērnu bibliotēkas Zinītis kolēģi, godam nopelnījuši vienu skaistu un piepildītu dienu, devāmies nelielā braucienā pa Jelgavas novada skaistākajām vietām. Baudījām dabas melodijas, stāstus, Sandras cepto, skaistāko un garšīgāko jebkad ēsto kūku. Par to kā mums gāja, lasiet ŠEIT

 

 

 

Nekas uz šīs zemes nav vienāds
ne upe, ne jūra, ne krasts.
Katram mirklim, stundai un dienai
piemīt kas savs un neparasts.
Katrs smilšu graudiņš, katrs gliemežvāks
vētru un viļņu glaudīts
Katrs cilvēks pasaulē plašā
ir tik dažāds, kā cits neviens.
/A. Krūklis/
Sirsnīgi sveicam Jelgavas pilsētas bibliotēkas kolēģi Sandru Silmani dzīves jubilejā!

Publicēti 300 e-publikācijas “Latvijas jaunākās grāmatas” numuri

Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliogrāfijas institūta sastādītais izdevums “Latvijas jaunākās grāmatas” jau 35 gadus sniedz pārskatu par LNB obligātā eksemplāra veidā saņemtajām grāmatām.
 
Lai arī kopš 2000. gada tā pēdējie 300 numuri ir pieejami tikai elektroniski, izdevumam “Latvijas jaunākās grāmatas” ir daudz senāka vēsture – tā publicēšana uzsākta jau tālajā 1983. gadā. Sākotnējais nosaukums līdz 1989. gadam bija “Padomju Latvijas jaunākās grāmatas”. Savukārt laika posmā no 1998. līdz 2000. gadam biļetens tika iekļauts Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas, Latvijas Grāmattirgotāju asociācijas un LNB Bibliogrāfijas institūta veidotajā žurnālā “Grāmatu Apskats” – izdevumā grāmattirgotājiem, izdevējiem, bibliotekāriem un visiem, kas mīl grāmatas.
 
Kad 2000. gadā tika uzsākta biļetena izdošana e-publikācijas veidā, tas līdz 2010. gadam interesentus par jaunumiem Latvijas izdevējdarbībā informēja reizi mēnesī. No 2011. gada biļetens “Latvijas jaunākās grāmatas” LNB tīmekļvietnē tiek publicēts divas reizes mēnesī, līdz ar to ziņas par aktuālajām publikācijām iespējams saņemt savlaicīgāk.
 
Informācija par jaunajām grāmatām biļetenā iedalīta atbilstoši zinātņu nozarēm, jo ievietoto grāmatu apraksti kārtoti saskaņā ar Universālo decimālo klasifikāciju (UDK). Sagatavojot elektroniskās publikācijas 301. numuru, tas  papildināts ar satura rādītāju (UDK iedaļas), grāmatu vāciņu attēliem, anotācijām, kā arī saiti uz bibliogrāfisko ierakstu Zinātnisko bibliotēku elektroniskajā kopkatalogā. 301. numurs lasītājiem tiek piedāvāts arī jaunā noformējumā:  http://dom.lndb.lv/data/obj/file/19208945.pdf
 
Biļetenā “Latvijas jaunākās grāmatas”  (ISSN 2255-9523) tiek reģistrēti izdevumi, kurus izdevēji iesniedz LNB saskaņā ar Obligāto eksemplāru likumu. Šī likuma mērķis ir nodrošināt nacionālā kultūras mantojuma – visu Latvijas iespieddarbu, “pelēkās literatūras”, elektronisku izdevumu un tiešsaistes publikāciju – pastāvīgu saglabāšanu, apstrādi un publisku izmantošanu.
 
Jaunākais izdevuma numurs un iepriekšējo 300 e-publikāciju arhīvs pieejams LNB tīmekļvietnē. Izdevumu var abonēt arī saņemšanai e-pastā (pdf formātā), nosūtot pieteikumu uz  ilva.ake@lnb.lv

 

Šī diena lai Tev skaistāka par citām,
Šī diena tikai reizi gadā aust,
Lai pietiek spēka katram dzīves rītam,
Lai katrs rīts kā skaisti ziedi plaukst.

 

Sirsnīgi sveicam Valgundes pagasta bibliotēkas vadītāju Ligitu Ķekari dzīves jubilejā!

 

Izdotas "Latvijas bibliotēku novadpētniecības darba vadlīnijas"

Ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē pieaug sabiedrības interese par dzimtas saknēm, savu novadu, novada kultūrvēsturi. Bibliotēkās arvien vairāk palielinās pieprasījums pēc novadpētniecības resursiem, aug to izmantojamības rādītāji.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas  Bibliotēku attīstības centrs ir sagatavojis un izdevis “Latvijas bibliotēku novadpētniecības darba vadlīnijas”. 
Vadlīnijas pieejamas šeit  

 


Portālu PERIODIKA.LV un "Latvijas periodika portālā Europeana Newspapers" lietotāja rokasgrāmatas

Latvijas Nacionālā bibliotēka sagatavojusi lietotāja rokasgrāmatu digitālās bibliotēkas kolekcijai "Periodika.lv". Rokasgrāmata domāta ikvienam interesentam un satur skaidrojumus par informācijas meklēšanas un izguves iespējām šajā apjomīgajā periodisko izdevumu portālā.

Šobrīd Periodika.lv digitālā formā ir pieejami vairāk nekā 3000 periodiskie izdevumi (vairāk nekā 2,5 milj. lappušu apjomā) latviešu, krievu, vācu, angļu un citās valodās. Iekļautie izdevumi aptver laika periodu no 1761. līdz 2011. gadam. Portālā var atrast centrālos un reģionālos laikrakstus, zinātniskos un profesionālos izdevumus, dažādu organizāciju mēnešrakstus un biļetenus, žurnālus sievietēm, izdevumus bērniem, žurnālus par mākslu, sportu, modi, filatēliju un daudziem citiem tematiem.
Rokasgrāmatā iekļauta informācija par publikāciju meklēšanas iespējām Periodika.lv, rezultātu kārtošanu un atlasi, navigāciju portālā, saskarnes pielāgošanas iespējām, rakstu lejupielādi un drukāšanu, kā arī lietotāja profila izveidi un izmantošanu.
Rokasgrāmata pieejama šeit..


Rokasgrāmata "Latvijas periodika portālā Europeana Newspapers" satur informāciju par Latvijas periodisko izdevumu un publikāciju meklēšanas iespējām Eiropas nozīmīgākajā laikrakstu digitālajā kolekcijā.
Europeana Newspapers portālā digitālā formā pieejami vairāk nekā 3500 periodiskie izdevumi, galvenokārt laikraksti. Kolekcijā ir iekļauti arī 103 Latvijas periodiskie izdevumi, kas izdoti laika posmā no 1868. līdz 1955. gadam.
https://lnb.lv/sites/default/files/media/resursi/latvijas_periodika_portala_europeana_newspapers_rokasgramata.pdf

 

 

Platones pagasta bibliotēkā mainījušies darbinieki


No 1.novembra Platones pagasta bibliotēkas vadītāja ir Melita Mazūdre! Apsveicam un novēlam daudz radošu veiksmju!

 

MEDIJPRATĪBA BIBLIOTEKĀRIEM. Izbraukuma mācību semināri Latvijas reģionos un Rīgā

 

2017. gada novembrī un decembrī piecās Latvijas reģionu galvenajās bibliotēkās un Nacionālajā bibliotēkā notiks mācību semināri "Ievads medijpratībā".2017. gada novembrī un decembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēku attīstības centrs (BAC), realizējot Mediju politikas pamatnostādņu 2016. – 2020. gadam Īstenošanas plāna aktivitātes, sadarbībā ar Kultūras ministrijas Mediju politikas nodaļu un Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultāti organizēs izbraukuma mācību seminārus “Ievads medijpratībā” piecās reģionu galvenajās bibliotēkās, savukārt, noslēguma semināru – Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Vairāk informācijas ŠEIT

 

 

 

 

Nevajag skaitīt gadus,
Kuri aulēkšiem skrien -
Gadus tāpat kā naudu,
Noturēt nespēj neviens.
Skaitīsim laimīgos mirkļus,
Kuru mūžā bijis tik daudz -
Ar tiem mēs bagāti esam
Un novecot nebūs ļauts!

Sirsnīgi sveicam Jelgavas pilsētas bibliotēkas kolēģi Maiju Godeli nozīmīgajā dzīves jubilejā! 

Reģionālais rudens seminārs Bauskā

1.novembrī dodamies uz Bauskas Tautas namu, lai kārtējā rudens seminārā satiktos ar Dobeles, Bauskas un Aizkraukles kolēģiem un kopīgi pārrunātu bibliotēku darba aktualitātes. Jelgavas kolēģes iepazīstinās ar savu darbību andragoģijas projektā un gūtajiem iespaidiem IFLA 83. ģenerālkonferencē Vrocslavā (Polija). Semināra programma šeit.

 

 

Tikšanās bibliotekāru stāvā: "Bibliokuģis Krišjānis Valdemārs"

2017. gada 25. oktobrī plkst. 11.00 LNB Bibliotēku un informācijas zinātņu lasītavā (8. stāvā) notiks kārtējais pasākums ciklā "Tikšanās bibliotekāru stāvā: jaunieguvumi un pieredze". Pasākuma tēma: "Bibliokuģis Krišjānis Valdemārs" – latvisko tradīciju iedvesmotājs un veicinātājs.
Lielākajai daļai bibliotēku nozares pārzinātāju un sekotāju apzīmējums "Bibliokuģis Krišjānis Valdemārs" ir pazīstams vai vismaz dzirdēts jau divus gadus, kā arī ir zināma tā izcelsmes vieta – Salacgrīva. Pirms vairāk nekā gada nodibināta arī tāda paša nosaukuma biedrība. Viens no tās pamatmērķiem ir popularizēt ne vien jūrniecību, bet arī atbalstīt bibliotēkas, pievērst uzmanību literatūras, kultūras un kino tradīcijām.

Lasīt vairāk..

 

Bibliotēku novadpētniecības konference "ŠODIENAS NOTIKUMS – RĪTDIENAS VĒSTURE"

20. un 21. septembrī Madonas novada bibliotēkā notika bibliotēku novadpētniecības konference "Šodienas notikums – rītdienas vēsture". Konferenci organizēja Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centrs un Madonas novada bibliotēka.

Konferences prezentācijas skatiet šeit..

 

 

Atvēli laiku draudzībai,
jo tā ir ceļš uz laimi.
Atvēli laiku sapņiem,
jo tie tevi aiznesīs līdz pat zvaigznēm.
Atvēli laiku, kad mīlēt un būt mīlētai,
jo tā patiesi ir debesu dāvana.
Atvēli laiku, lai redzētu, kas notiek ap tevi,
jo diena ir par īsu, lai varētu ļauties savtībai.
Atvēli laiku smiekliem,
jo smiekli ir dvēseles mūzika.

 

Sveicam Jelgavas pilsētas bibliotēkas kolēģi Sarmīti Gertu dzīves jubilejā!

 

 

Tikšanās bibliotekāru stāvā: jaunieguvumi un pieredze 

27. septembrī plkst. 11.00 LNB Bibliotēku un informācijas zinātņu lasītavā (8. stāvā) notiks pirmais jaunās sezonas pasākums LNB Bibliotēku attīstības centra pasākumu ciklā "Tikšanās bibliotekāru stāvā: jaunieguvumi un pieredze".

 

Pasākuma tēma - Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA) 83. ģenerālkonference Vroclavā, Polijā. Konference notika no 19. līdz 25. augustam, un tajā piedalījās gana kupls delgātu pulks no Latvijas. 27. septembra pasākumā savos IFLA 83. ģenerālkonferences iespaidos dalīsies Latvijas Bibliotekāru biedrības priekšsēdētāja, LNB Bibliotēku attīstības centra galvenā bibliotekāre Māra Jēkabsone, Jelgavas pilsētas bibliotēkas direktore Lāsma Zariņa un bibliotekāres Viktorija Agafonova un Baiba Īvāne-Kronberga, Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas direktore Ilga Erba, Ventspils bibliotēkas direktore Astra Pumpura, Valmieras bibliotēkas galvenās bibliotekāres Anita Apine un Līga Vītola. Dalību pasākumā apstiprinājuši arī citi šī gada IFLA ģenerālkonferences dalībnieki.

 

Uz tikšanos aicināts ikviens, kuram interesē jaunākās aktualitātes bibliotēku nozarē!

 

IFLA Globālās vīzijas iniciatīva (IFLA Global vision)

 

Bibliotēkas arvien vairāk saskaras ar dažāda veida izaicinājumiem, kurus izraisa blobalizācija, tehnoloģiju attīstība, pārmaiņas sabiedrībā, ekonomikā, politikā utt. IFLA uzskata, ka tikai vienota un saistīta bibliotēku nozare spēj stāties pretī šiem izaicinājumiem. Globālās vīzijas iniciatīvas mērķis ir noskaidrot, kā vienotā bibliotēku nozare varetu tikt galā ar nākotnes izaicinājumiem.

 

Plašāka informācija par iniciatīvu  lasāma:
http://biblioteka.lv/News/ArticleItem.aspx?article=41767&type=0;
http://biblioteka.lv/Sector/News/ArticleItem.aspx?article=41917&type=0.
Informācija par balsošanu:
http://biblioteka.lv/Sector/News/ArticleItem.aspx?article=42015&type=0.
Balsot iespējams šeit: https://globalvision.ifla.org/vote/

Balsošana iespējama septiņās valodās: arābu, ķīniešu, angļu, franču, vācu, krievu, spāņu un latviešu.

Balsošanas termiņš: 30. septembris

Balstoties uz balsošanas rezultātiem, 2018. gada sākumā tiks sagatavots IFLA ziņojums par iniciatīvas rezultātiem un praktiskais ceļvedis darbā ar bibliotēku nākotnes izaicinājumiem.

Aicinam balsot un izteikt savu viedokli!


 


 

Tad apstājas laiks,
Un tā bija mīlestība.
Jo tikai mīlestības priekšā tas apstājas.
Un sekundes varēja grābt kā smiltis
Un sviest uz vienu vai otru pusi –
Tam nebija nozīmes.
Un nebira ziedlapiņas.
Un nerūsēja dzelzs,
Un mēs vairs nemācējām skaitīt.
Un tas ir tas skaistākais –
Ka mīlestība neprot skaitīt.

– Imants Ziedonis –


Sirsnīgi sveicam Jelgavas pilsētas bibliotēkas kolēģi Zani Osīti kāzu dienā! :)

 

 

Sesavas bibliotēkā remontdarbi


 

Sesavas bibliotēkā līdz 20. septembrim notiks remontdarbi.

Bibliotēkas vadītāja Inta veiksmīgi iekārtojusi darba vietu bibliotēkas lasītāvā un saziņai aicina izmantot mobilos sakarus.

Lai ražīga darba nedēļa!

 

 

 

 

 

Mantotais apelsīns

 

Jelgavas pilsētas bibliotēka šogad pirmo reizi ir iesaistījusies UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) tīklā “Stāstu bibliotēkas”. Tā mērķis ir vietējā kultūras mantojuma apzināšana un popularizēšana, kā arī stāstniecības tradīciju uzturēšana un izplatīšana. Mūsu bibliotēkā gaidāms stāstu cikls “Sienas, kas runā” – iedzīvinot stāstus par bibliotēku, tās ēku un cilvēku likteņiem.

Domājot par to, kā vislabāk izstāstīt mūsu bibliotēkas jau gandrīz 100 gadus seno stāstu, no šā gada 3. līdz 5. jūlijam Līgatnes novada “Upmaļos” Baibai Īvānei-Kronbergai bija iespēja piedalīties un iedvesmoties UNESCO LNK rīkotajā vasaras skolā personības izaugsmei un prasmju attīstībai “Kultūras mantojums 21. gadsimtā”. Trīs dienu laikā kopā ar bibliotekāriem, skolotājiem un muzeju darbiniekiem no visas Latvijas izdzīvojām katrs savu Vasaras skolas stāstu. Vairāk par piedzīvoto lasi ŠEIT. Attēlus no UNESCO vasaras skolas aplūko ŠEIT

 

 

 

Ik jubileja - tikai mirklis zibošs,
No dzīves trases ko vairs neatsaukt,
Jel paliec vienmēr zvaigžņu gaismas gribošs,
Visapkārt likdams mīlestībai plaukt. 
/K.Apšukrūma/

Sveicam Viju Jansoni dzīves jubilejā! 

 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2017 

 

Ir zināma Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2017 grāmatu kolekcija (skat. šeit.).
 
Par reģistrēšanos Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijai 2017 informācija būs maija sākumā.
 

 

 


 

 

Lai vienmēr
dvēsele Tava
kā brīnumsvecīte zied, 
lai ziedi, zvaigznes un sapņi
tur savākti vienuviet!

/K. Apškrūma/


Sveicam Ozolnieku novada Vainu bibliotēkas vadītāju Maiju Sproģi jubilejā!


Pagasta bibliotekārs – gaismas nesējs

 

Šogad konkursam „Pagasta bibliotekārs – gaismas nesējs“ pieteikti 34 bibliotekāri no Vidzemes,Zemgales,Latgales,Kurzemes.

Mūsu novadu nominanti ir  Māra Ziemele, Jelgavas novada Platones pagasta Lielvircavas bibliotēka un Jevgenija Noreiko, Ozolnieku novada Cenu pagasta Ānes bibliotēka.

Apsveicam un vēlam veiksmi kolēģēm!

 

 

Svinēsim latviešu valodas bagātību!

 

 

2017. gada 13. maijā, Jura Alunāna 185. dzimšanas dienā, aicinām ikvienu svinēt Valsts valodas dienu!
Jau sesto gadu Rakstniecības un mūzikas muzejs aicina svinēt Valsts valodas dienu. Aizgājušos gados Valsts valoda visā Latvijā tikusi svinēta visraibākajos veidos – norisinājušās gan orientēšanās spēles, gan dzejas un repa sacīkstes, gan erudīcijas un radošo darbu konkursi, tikušas organizētas akcijas sociālajos tīklos, kā arī zibakcijas dažādajās Latvijas Alunāna ielās.
Arī šogad aicinām pievienoties, izdomājot savu vissvinīgāko, trakulīgāko, interesantāko, sirsnīgāko, tautiskāko vai mūsdienīgāko Valsts valodas dienas svētku ideju!
Ja vēlaties, lai informācija par Jūsu veidoto pasākumu tiktu iekļauta kopējā svētku programmā un par to uzzinātu visā Latvijā, atsūtiet aizpildītu dalībnieka anketu (varat pievienot arī topošo pasākumu organizēšanas bildes) uz adresi harijs.kadikis@rmm.lv. RMM mājas lapā tiks izveidota karte ar Latvijas vietām, kurās tiks svinēta valoda.
Ielūdzam Jūs ne vien organizēt savus pasākumus, bet arī pievienoties Rakstniecības un mūzikas muzeja akcijai “Valoda uz trotuāra” – 13. maijā dosimies pilsētvidē un ar krītiņiem rakstīsim uz ietvēm savus iemīļotākos latviešu literatūras citātus! Aicinām arī Jūs piepildīt ielas, pagalmus un laukumus ar savu iemīļotāko rakstnieku dzejas un prozas rindām un dalīties ar fotogrāfijām sociālajos tīklos, pievienojot mirkļbirku #ValstsValodasDiena, vai arī sūtīt tās uz harijs.kadikis@rmm.lv!
Uzklikšķinot uz saites http://rmm.lv/vvd/, varat apskatīt, cik skolu, muzeju, kultūras un izglītības iestāžu jau ir pieteikušas savus pasākumus Valodas dienas 2017 svinībām. Uzklikšķinot uz norādēm kartē, uzzināsiet detalizētāku informāciju par katru atsevišķo pasākumu.
Akcijas organizētāji: Rakstniecības un mūzikas muzejs, Piebalgas muzeju apvienība “Orisāre”, Krišjāņa Barona muzejs un Ādolfa Alunāna memoriālais muzejs.

 

 

Konkurss bibliotēkām „Kraukļi aizlido no Stikla kalna”

 

Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) aicina Latvijas publiskās bibliotēkas pieteikties uzņemt savā pilsētā, bibliotēkas pagalmā vai parkā vienu no septiņiem melnajiem kraukļiem. Tos 2014. gada 8. septembrī, kad Rīga bija Eiropas kultūras galvaspilsēta, 1500 bērnu karnevāla tērpos pārkrāsoja baltā krāsā, lai simboliski palīdzētu atbrīvot Saulcerīti un stiprināt Gaismas pili. Rainis savā lugā “Zelta zirgs” kraukļa mutē ielika vārdus “Pastāvēs, kas pārmainīsies!”. Tie varētu noderēt ikvienai ļaužu kopienai.

Lai iegūtu bibliotēkas īpašumā kraukli, lūdzam pieteikumā aprakstīt ieceri, kādam radošam mērķim vai aktivitātēm vēlaties kraukli izmantot. Idejai jābūt saistītai ar bibliotēku misiju un lasīšanas veicināšanu.

Lūdzam pieteikumus iesūtīt LNB Komunikācijas departamentam, līdz šī gada 20. aprīlim brīvā formā rakstot uz e-pastu: augusts.zilberts@lnb.lv. Vēstules tēmas laukā jānorāda “Kraukļu konkurss”.

Kraukļu tēlu parametri: 3m x 3m, sastāv no divām identiskām daļām, transportējami kravas automašīnā (LNB to nenodrošina). Materiāls – putuplasts, tonēts.

Kraukļu ieguvējus paziņos 25. aprīlī – ikgadējā Latvijas Bibliotēku festivāla noslēgumā, LNB Ziedoņa zālē.

Plašāka informācija par Latvijas Bibliotēku festivālu:

http://lnb.lv/lv/aicinam-registreties-latvijas-biblioteku-festivala-pasakumiem

 

 

Bibliotēku sacensība

 

Bibliotekāri tiek aicināti veidot Gada monētas balsošanas kampaņas un erudīcijas konkursa publicitāti, un rezultātā tiks noteiktas piecas uzvarētājas bibliotēkas, kuras būs visaktīvāk un radošāk reklamējušas Gada monētas pasākumus un aicinājušas piedalīties gan balsošanas kampaņā, gan erudīcijas konkursā bibliotēkas apmeklētājus un vietējās sabiedrības pārstāvjus. Par katru publicitātes veidošanas aktivitāti bibliotēka saņems vienu punktu, un uzvarēs tās bibliotēkas, kurām būs visaugstākais punktu skaits. Ar spēles nolikumu iespējams iepazīties ŠEIT

 

 

Atļauj šodien saviem gadiem ziedēt
Kā ziedlapiņām, kuras saulē plaukst,
Atļauj šodien saviem gadiem skanēt
Kā melodijai, kura sirdī šalc.
Ļauj kādam sapnim šodien zvaigznēs mirdzēt,
Lai dienu skrejā tie pie tevis trauc!

Sveicam Jelgavas pilsētas bibliotēkas kolēģi Sandru Petrovu dzīves jubilejā!

 

Seminārs skolu bibliotekāriem

Apgāds Zvaigzne ABC rīko bezmaksas semināru skolu bibliotekāriem un pedagogiem “Aktuālais skolai 2017”. Tikšanās laiks un vieta 2017. gada 7. martā plkst.14.00 Rīgā, Biķernieku ielā 19 Skolu informācijas centrā.

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

 

Biblioterapija un kanisterapija praksē, bibliotēka kā telpa bērniem un citi jautājumi

23.11.2016. Cēsīs notika 15. Starptautiskā Vidzemes novadu Bērnu un skolu bibliotēku darbinieku konference “Ceļš uz bibliotēku”. Tika gūtas vērtīgas atziņas darbam ar lasītājiem, kas dažkārt sagādā papildus rūpes un neziņu, kā rīkoties.
Lasīt vairāk..

Seminārs krājuma komplektēšanas speciālistiem

2.novembrī notika seminārs krājuma komplektēšanas speciālistiem, kura tematika bija saistoša ne tikai komplektētājiem. Netradicionālas krājuma izvietojuma metodes, e-grāmatu bibliotēka, Valmieras bibliotēkas pieredze ar e-grāmatu izmēģinājumprojektu, Liegas Piešiņas profesionālais skats uz grāmatām bibliotēku plauktos un citi temati.

Semināra prezentācijas pieejamas LNB tīmekļa vietnē: http://www.lnb.lv/lv/seminara-krajuma-komplektesanas-specialistiem-prezentacijas-1.

 

Bibliotekāru seminārs Bauskā

9.novembrī Jelgavas, Dobeles un Bauskas bibliotekāri satiksies kārtējā rudens seminārā, kas tradicionāli notiek Bauskā.

Semināra vadlīnija - bērni un jaunieši bibliotēkās. Semināra ievadā psiholoģes skatījums uz bērnu agresivitātes izpausmēm un konfliktu vadīšanu, bet tā turpinājumā darba reģiona bibliotēku  pieredze darbā ar bērniem.

Dienas izskaņā - LBB Zemgales nodaļas valdes pārskats par darbu aizvadītajos gados. 

Semināra programma

 

Papildināta tematiskā kopa  "Bibliotēkas pasākumi attēlos".


Apsveicam mūsu kolēģi INGU LAPIŅU ar akreditētas profesionālās pilnveides izglītības programmas "Informācijas un bibliotēku zinību pamati" pabeigšanu!
 

Apaļā galda pārrunas ar pagastu bibliotekāriem. 2.daļa

Noslēgušās apaļā galda pārrunas. To laikā gūtu vērtīga pieredze gan bibliotēkām, gan šo pārrunu rīkotājiem. Lietišķajās sarunās par darbu, bibliotēkas pārskatos noskaidrojās  problēmas, tika meklēti to risinājumi, atrastas atbildes uz jautājumiem. Tādi pārskati noslēdzot viena gada budžetu un gatavojot nākamo, atvieglo Kultūras pārvaldes darbu un arī pāsu bibliotēku.
Bibliotēku prezentācijas:
Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka izsludina konkursu uz Voldemāra Caunes balvu "Gada bibliotekārs darbā ar bērniem in jauniešiem"
Voldemāra Caunes balvu piešķir reizi gadā bibliotekāriem, kas vispārliecinošāk, aktīvāk un sekmīgāk veicina jaunās paaudzes iesaistīšanu bibliotēku pakalpojumu izmantošanā, motivējot bērnus un jauniešus vairāk lasīt, mācīties un attīstīt savas radošās spējas. Konkursu uz Balvu organizē Liepājas Centrālā zinātniskā bibliotēka. Konkurss tiek organizēts kopš 2007.gada. 

Konkursa pieteikums Voldemāra Caunes balvai 2016.gadā "Gada bibliotekārs darbā ar bērniem un jauniešiem" iesniedzams Liepājas Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā (Liepāja, Zivju iela 7, LV-3401) līdz 2016.gada 14.novembrim (pasta zīmogs).

Balvas svinīga pasniegšanas notiks 2016.gada 24.novembrī.
Papildus informācija pa tālruni: 634 24210 un 634 24570

Konkursa nolikums un pieteikuma anketa pieejami http://www.liepajasczb.lv
Apaļā galda pārrunas ar pagastu bibliotēkām

Jelgavas novada bibliotēkas tikās apaļā galda pārrunās ar Jelgavas Kultūras pārvaldes vadību.
Tā bija profesionāla saruna par to, cik veiksmīga ir komunikācija ar sabiedrību, kā bibliotēkā jūtas lasītājs , kas gada 9 mēnešos ir paveikts un kas vēl darāms līdz gada beigām, tajā skaitā kā veicies ar budžeta līdzekļu racionāli izlietošanu. Tika ieplānoti darbi nākamajam gadam, lai bibliotēkas kļūtu modernāk iekārtotas un ērtākas lasītājiem.
Vairākas bibliotēkas bija sagatavojušas arī prezentācijas par savu darbu.
Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa 2016
No 14. novembra līdz 20. novembrim notiks Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa. Šogad pietiekušies jau 1048 dalībnieki. Pieteikt savu bibliotēku iespējams ŠEIT.

Bibliotēku novadpētniecības konference

2016.gada 22. un 23. septembrī Rīgā notika Bibliotēku novadpētniecības konference. Tās pirmā diena bija veltīta Rīgas Centrālās bibliotēkas 110. jubilejai, otrajā dienā savu skatījumu uz novadpētniecību sniedza muzeju un arhīvu pārstāvji, un pieredzē dalījās bibliotēku darbinieki no Latvijas reģioniem, arī Jelgavas pilsētas bibliotēkas.
Konferences prezentācijas: http://www.lnb.lv/lv/biblioteku-novadpetniecibas-konferences-prezentacijas.


BIS ALISE klientu seminārs

16.septembrī LU SZF notika BIS ALISE klientu seminārs  "Lietotāju apkalpošana sistēmā ALISE". BIS ALISE tīmekļa vietnē pieejamas semināra prezentācijas https://bis.alise.lv/BIS/Contents/Seminars
Par seminārā skartajiem jautājumiem un BIS ALISE jaunumiem notiks apmācības arī pie mums. Tas notiks pēc jaunās versijas instalēšanas oktobrī.
Jelgavas reģiona bibliotēku kopkatalogs tiek izmantots kā mācību bāze visiem, kas apgūst BIS ALISE. Par to liels paldies mūsu sistēmas administratorei Olgai un visiem bibliotekāriem, kas godprātīgi strādā sistēmā.
Je​lgava saņēma balvu par sadarbību ar TIETO un kā mācību bāze BIS ALISE lietotājiem.

 

 

 

Pasākumu ciklā “Tiekamies bibliotekāru stāvā” saruna par starptautiskiem nozares pasākumiem

 

Trešdien, 2016. gada 28. septembrī, plkst. 10.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēku un informācijas zinātņu lasītavā (8. stāvā) notiks pasākumu cikla “Tiekamies bibliotekāru stāvā” jaunās sezonas pirmā saruna. Diskusijas vienojošā tēma – Latvijas bibliotēku nozares speciālistu dalība dažās aizvadītajā vasarā notikušajās starptautiska līmeņa profesionālajās sanāksmēs un konferencēs.

 

 

Bibliotēku novadpētniecības konference

 

Gadskārtējā Novadpētniecības konference šoreiz notiks Rīgā 22. un 23. septembrī un noritēs Rīgas Centrālās bibliotēkas 110. gadadienas gaisotnē. Konferences otrajā dienā ar ziņojumu par Jelgavas novadpētniecības pieejamību tiešsaistē uzstāsies mūsu bibliotēkas Informācijas nodaļas vadītāja D.Avota un bibliotekāre B.Īvāne-Kronberga

Konferences programma skatāma ŠEIT.

 

 

 

Un kas par to, ka gadu vesels klēpis,
Kā pļavu ziedi laika vāzēs mirdz,
Gan sūrumu, gan prieku katrs slēpis,
Bet viss ir bijis vajadzīgs priekš sirds.
Lai sajustu - cik dzīve tomēr skaista,
Kur tā kā darba bite vari būt,
To sudrabu no mirkļa kārēm vācot,
Kas neapsūb un vējos nepazūd!
/ K.Apšukrūma /

Sveicam Jelgavas pilsētas bibliotēkas kolēģi Guntu Savicku dzīves jubilejā!

 

Kalendārs bibliotēkām: 2017

 

Bibliotēku attīstības centrs sagatavojis “Kalendārs bibliotēkām: 2017”. Izdevums pieejams: http://dom.lndb.lv/data/obj/70594.html

Tiešpiekļuve:  http://dom.lndb.lv/data/obj/file/311435.pdf

 

 

Apsveicam Jelgavas pilsētas bibliotēkas bibliotekāres Klintu un Viktoriju ar sociālo zinātņu maģistra grāda bibliotēkzinātnē un informācijā iegūšanu!

Lai turpmākais ceļš ir veiksmes un panākumiem bagāts!

 

Bibliotēku attīstības centra vēstnesis

Ir iznācis “Bibliotēku attīstības centra vēstnesis” Nr. 2. Izdevums pieejams: http://dom.lndb.lv/data/obj/69433.html .
 
Tiešpiekļuve: http://dom.lndb.lv/data/obj/file/306200.pdf.

 

 

 

Latvijas akadēmisko, speciālo un publisko bibliotēku direktoru 2016. gada pavasara sanāksme

 

30.-31. maijā Liepājā notika Latvijas akadēmisko, speciālo un publisko bibliotēku direktoru 2016. gada pavasara sanāksme, kurā piedalījās pāri par 40 dalībniekiem. Sanāksmes laikā dzirdēt interesantas un vērtīgas lekcijas un priekšlasījumus un apmeklēt Liepājas bibliotēkas. Prezentācijas ir pieejamas Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) tīmekļa vietnē: http://lnb.lv/lv/latvijas-akademisko-specialo-un-publisko-biblioteku-direktoru-pavasara-sanaksmes-prezentacijas-0. Savukārt fotomirkļi – skatāmi Latvijas Bibliotēku portālā: http://biblioteka.lv/Galleries/ViewGallery.aspx?Id=28651.

 

 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2016

 

Bērnu un jauniešu žūrijā piedalās Jelgavas pilsētas un Jelgavas novada bibliotēkas - Ķīves , Vilces, Jēkabnieku, Līvbērzes, Elejas, Zaļenieku, Lielvircavas, Kalnciema bibliotēkas, pirmoreiz pieteikušās arī Staļģenes un Vircavas bibliotēkas. Daļa bibliotēku grāmatas jau nopirkušas par saviem līdzekļiem, to visu var apskatīt elektroniskajā katalogā. Bērnu žūrijas grāmatas pa vecuma grupām var redzēt lasamkoks.lv un nospiežot šeit.

 

Bibliotēku novadpētniecības ekspertu paneļdiskusija Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

 

2016. gada 9. jūnijā no plkst. 10.00 līdz 16.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Mazajā zālē notiks bibliotēku novadpētniecības ekspertu paneļdiskusija.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centrā notiek darbs pie bibliotēku novadpētniecības darba aktuālajiem teorijas un prakses jautājumiem veltīta konsultatīva izdevuma izstrādes. Darba gaitā ir izkristalizējušies vairāki novadpētniecības teorijas un prakses jautājumi, uz kuriem pagaidām nav viennozīmīgu un skaidru atbilžu. Diskusijas uzmanības lokā būs šādi temati:

  • novadpētniecības terminoloģija;
  • novadpētniecības darba prioritārie virzieni bibliotēkās ierobežotu resursu apstākļos;
  • par un pret novada pētniecību bibliotēkās;
  • novadpētniecības darbs novadu robežu izmaiņu gadījumā;
  • sadarbība novadpētniecības darba jomā;
  • lietišķie materiāli bibliotēku novadpētniecības kolekcijās;  
  • lietotāju iesaistīšana novadpētniecības kolekciju veidošanā;
  • novadpētniecības krājumu un kolekciju popularizēšana;
  • novadpētniecības resursu digitalizācija;
  • bibliotēku novadpētniecības darba aktuālās problēmas un risinājumi. 
Plašāku informāciju par diskusiju lasi šeit. Diskusijas jautājumus iespējams aplūkot šeit

 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2016

 

Zināma Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2016.gada grāmatu kolekcija! Ar 2016.gada kolekcijas grāmatām iespējams iepazīties ŠEIT. Reģistrācijas sākums plānots aptuveni pēc nedēļas. 

 

 

 

 

2015.gads Latvijas publiskajās bibliotēkās

No 7. līdz 10. martam Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notika Latvijas publisko bibliotēku apaļā galda diskusijas par 2015. gada darbu. Diskusiju gaitā notika gan reģionu galveno bibliotēku prezentācijas par aizvadītajā gadā paveikto, gan karstas sarunas par aktuālākajiem nozares jautājumiem. Diskusiju gaitā demonstrētās prezentācijas pieejamas LNB tīmekļa vietnē: http://www.lnb.lv/lv/apala-galda-diskusiju-prezentacijas-par-2015-gadu-latvijas-publiskajas-bibliotekas.

 

Pavasara konference 22.aprīlī

 

22. aprīlī no 10.30 līdz 16.00 notiks Pavasara konference  „Lakstīgalas vārdnīca: vērojumi un vērtējumi Latvijas un Polijas bērnu literatūrā un grāmatu mākslā”. Konferenci ievadīs trīs īsie lasījumi “Rakstnieki par rakstniekiem”, kurā - Māris Rungulis, Valdis Rūmnieks un Inese Zandere ieskicēs jubilāru portretus. Interneta žurnāla “Satori” sadaļas “Ar bērniem” redaktores Daces Bargās uzdevums - izanalizēt 2015. gadā Latvijā izdotās bērnu un jauniešu oriģinālliteratūras tendences, jaunumus, veiksmes un neveiksmes. 2015. gada latviski tulkotās bērnu literatūras grāmatu ražu vētīs rakstniece Ieva Melgalve. Mākslas vēsturniece, Latvijas Universitātes docente Austra Avotiņa sagatavos priekšlasījumu “Sajūtu balvas jaunākajām bērnu grāmatu ilustrācijām”.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova klausītājus iepazīstinās ar “Kultūras skolas somu” – Latvijas 100-gades projektu kultūras pieejamības nodrošināšanai skolēniem.

Konferences otrajā daļā notiks Baltijas jūras kultūras centra Gdaņskā veidotās izstādes “Skaties! Poļu bilžu grāmatas!” atklāšana.

Dzejniece, tulkotāja Ingmāra Balode iepazīstinās ar poļu bērnu grāmatām, kas iztulkotas latviski.

Par poļu bilžu grāmatu izstādes koncepciju referēs Gdaņskas Universitātes docente Malgorzata Cackowska, bet par poļu bērnu grāmatu ilustratoriem priekšlasījums būs Vroclavas Universitātes profesorei Anitai Wincencjusz – Patinai.

Noslēgumā paredzēts rakstnieces Ineses Zanderes un ornitologa Edmunda Račinska priekšlasījums “Putnu balsis dzejā un dabā”.

23.aprīlī mākslas studentiem un ilustratoriem paredzētas poļu grāmatu mākslinieku meistardarbnīcas .

 

Konferenci rīko Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas bērnu un jaunatnes literatūras padome sadarbībā ar Polijas Republikas vēstniecību Rīgā un Baltijas jūras kultūras centru Gdaņskā.

Pasākums notiks Rīgā Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē.

Elektroniskā reģistrēšanās sāksies pēc Lieldienām.

 

 

 

Jelgavas un Ozolnieku novadu bibliotekāri - balvas „Pagasta bibliotekārs – gaismas nesējs“ 2016 pretendenti

 

Mūsu puses ļaudis šogad bijuši īpaši aktīvi un balvai „Pagasta bibliotekārs – gaismas nesējs“ 2016  izvirzījuši:

Māru Ziemeli - Platones pagasta Lielvircavas bibliotēka

Gunitu Kulmani –Zaļenieku pagasta Ūziņu bibliotēka

Daci Rači – Elejas pagasta bibliotēka

Veroniku Andrejevu - Elejas pagasta bibliotēka

Baibu Vaškineli –Lielplatones pagasta bibliotēka

Maiju Sproģi – Ozolnieku novada Vainu bibliotēka

 

https://www.gaisma.lv/lv/jaunumi/zinami-balvas-pagasta-bibliotekars-gaismas-nesejs-2016-pretendenti

Lai kolēģēm veicas, un lai viena no viņām 19. aprīlī atgriežas mājās kā šī godpilnā nosaukuma laureāte!

 

 

 

 

Informācija bibliotekāriem par e-prasmju nedēļu

 

1.      Visa aktuālā E-prasmju nedēļas informācija pieejama mājas lapā www.eprasmes.lv.

2.      Kā katru gadu, arī šogad esat aicināti savu bibliotēku mājas lapās ievietot E-prasmju nedēļas skaitītāju, lai pēc tam varētu zināt, cik dalībnieku piedalās kampaņā. Informāciju par E-prasmju nedēļas skaitītāju un instrukciju par to, kā to ievietot mājas lapās varat atrast www.eprasmes.lv sadaļā “Resursi partneriem”.

3.      Visus pasākumus lūdzam reģistrēt pasākumu grafikā, aizpildot pasākumu reģistrācijas formu (http://www.ebaltics.lv/e-prasmju-nedela-pasakums-2016/), lai ikvienam būtu iespēja uzzināt par pasākumiem, ko organizē Jūsu bibliotēka!

4.      Sagatavota arī plakātu forma izdrukāšanai un izvietošanai telpās un citās vietās. Šeit arī atradīsiet visus pārējos materiālus – reklāmkarogus (banerus), logotipus, PR sagataves, kas nepieciešami darbam.

5.      Saites uz tiešraidēm būs pieejamas sākot no 2.marta mājas lapā (http://eprasmes.lv/tiesraides/).

6.      Mājas lapā būs pieejama informācija arī par klātienes semināriem, apmācībām, materiāliem (saites/video).

7.      Līdz e-prasmju nedēļai tiks sagatavoti un publicēti mājas lapā 3 Ziņu izlaidumi, kuros plānota informācija par iestāžu aktualitātēm, arī reģionālajiem pasākumiem un būs pieejama informācija presei (latviešu/krievu valodā).

 

 

Publiska aptauja Latvijas standarta projektam

 

Līdz 25. februārim ir izsludināta publiska aptauja Latvijas standarta projektam "LVS ISO pr 2789: Informācija un dokumentācija. Starptautiskā bibliotēku statistika". Lūgums iepazīties ar dokumentu.

Standarta projektu sk. http://www.biblioteka.lv/Sector/News/ArticleItem.aspx?article=35632&type=0.

Ierosinājumus nepieciešamajiem labojumiem un komentārus lūdzam iesniegt Latvijas Nacionālās bibliotēkas Datu un zināšanu pārvaldības nodaļas standartizācijas ekspertei Intai Virbulei (e-pasts inta.virbule@lnb.lv)

 

 

Lielie lasīšanas svētki Gaismas pilī

 

Šogad Lielie lasīšanas svētki notiks sestdien, 5.martā, Gaismas pils Ziedoņa zālē (Mūkusalas iela 3). Pasākums notiks divām vecumgrupām atsevišķi:

  • 5+/9+ bērniem un viņu pavadītājiem no 12.00 līdz 13.30;
  • 11+/15+/Vecāku žūrijas dalībniekiem un viņu pavadītājiem no 13.30 līdz 15.00.

Lai Rīgas apmeklējuma programmu būtu saistošāka, piedāvājam apmeklēt vienu no četriem muzejiem vai iepazīties ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas jauno ēku (izvēli varēsiet norādīt elektroniskajā pieteikumā).

No katras bibliotēkas var braukt viens līdz divi dalībnieki, ja vēlaties braucēju skaitu palielināt, lūdzu, sazinieties ar pārējām reģiona bibliotēkām un noskaidrojiet, vai ir Bērnu un jauniešu žūrijas bibliotēkas, kuru lasītāji nepiedalīsies svētkos.

 

 

No šodienas Tu paņem laimi

un siltas prieka asaras.

No šodienas - lai sirdī saule un spārnu spēks,

Kas vējos nes, kas Tevi sapņiem pretī nes...

                                 I.Tora

 

Sveicam Sesavas bibliotēkas vadītāju Inta Strazdiņu dzīves jubilejā! 

 

 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2015

 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2015 lasīšanas un vērtēšanas laiks elektroniskajā anketā tiek pagarināts līdz 5.februārim.

Lūdzu, izmantojiet šo iespēju un vēl aktīvāk mudiniet bērnus, jauniešus un vecākus lasīt un novērtēt grāmatas!

Bērnu un jauniešu žūrijas 2015 diploms - pateicība žūrijas ekspertiem par aktīvu dalību programmā!

 

 

Vispasaules Drošāka interneta diena

 

Otrdien, 9.februārī, jau 13-to gadu pēc kārtas tiks atzīmēta Vispasaules Drošāka interneta diena ar saukli „Kopā par labāku internetu!”.
Drossinternets.lv aicina skolas, bērnudārzus, bibliotēkas, bērnu un jauniešu centrus atzīmēt šo dienu, organizējot izglītojošus pasākumus un aktivitātes visā Latvijā ar mērķi informēt un izglītot sava novada bērnus un jauniešus, kā sevi pasargāt internetā un izturēties ar cieņu vienam pret otru virtuālajā vidē.
Lai apzinātu visas vietas Latvijā, kur tiks atzīmēta Drošāka interneta diena, izglītības iestādes un bibliotēkas aicinātas līdz š.g. 5.februārim reģistrēt savus pasākumus šeit.

 

Tikšanās bibliotekāru stāvā - Brazīlija

 

Trešdien, 27.janvārī, plkst. 11.00 Latvijas nacionālās bibliotēkas (LNB) Bibliotēku un informācijas zinātņu lasītavā notiks pirmais jaunā gada pasākums ciklā “Tikšanās bibliotekāru stāvā: jaunieguvumi un pieredze”. Ieeja bez maksas! Vairāk informācijas ŠEIT.

 

 

LNB Bibliotēku attīstības centra “Facebook” lapa

 

Turpmāk Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēku attīstības centrs priecāsies dalīties ar informāciju par bibliotēku nozares attīstību, pieredzi un labāko praksi Facebook.com vidē. Sekojiet aktualitātēm - https://www.facebook.com/lnb.bac/ !

 

 

Latvijā izdota pirmā lieldrukas grāmata

 

Š.g. 7. janvārī  notika  Daces Rukšānes grāmatas „Mīlasstāsti” lieldrukas versijas atvēršanas svētki.

Lieldrukas izdevumu projektu aizsāk apgāds Zvaigzne ABC, izdodot vienu no pagājušā gada pieprasītākajām latviešu autoru grāmatām – Daces Rukšānes „Mīlasstāstus”: http://www.zvaigzne.lv/lv/jaunumi/aktualitates/252327-unikals_notikums_latvijas_gramatnieciba.html

Lieldrukas izdevums būs būtisks palīgs senioriem, kā arī citiem cilvēkiem ar redzes traucējumiem lasīšanas paradumu saglabāšanai, kā arī tiem, kuriem sīkus burtus lasīt kļuvis grūti.

 

 


Ik jubileja - tikai mirklis zibošs,
No dzīves trases ko vairs neatsaukt,
Jel paliec vienmēr zvaigžņu gaismas gribošs,
Visapkārt likdams mīlestībai plaukt.
/K.Apšukrūma/

 

Sveicam Elejas bibliotēkas vadītāju Daci Rači skaistajā jubilejā!

 

 

Sesavas pagasta čaklāko lasītāju ekskursija Rīgā

 

Sesavas pagasta un Bērvircavas bibliotēku vadītājas nolēma savus čaklākos lasītājus iepriecināt Ziemassvētkos  – apmeklēt Latvijas Nacionālo bibliotēku un izstaigāt Vecrīgas ieliņas gida pavadībā. Foto atskatu un ekskursijas aprakstu skatīt ŠEIT.

 

 

 

 

 

 

Rosība Ķīves bibliotēkā

 

Vilces pagasta Ķīves bibliotēkā decembra mēnesis aizritējis aktīvā rosībā. Adventes laikā notika vairākas radošās darbnīcas bērniem. Mērķauditorija pasākumos – pirmskolas vecuma bērni, viņu vecāki un skolēni. Adventes radošājā darbnīcā – Ziemassvētku dekoru izgatavošana, bērni veidoja Ziemassvētku eglītes un citus svētku dekorus no dažādiem materiāliem. Vēlāk šie dekori tika izmantoti bibliotēkas telpu noformēšanā. Interesanta un saistoša nodarbe bija arī Ziemassvētku konfekšu darināšana. Par aizrautīgu darbošanos kļuva akmentiņu apgleznošana ar akrila krāsām. Izmantojot bibliotēkā pieejamo literatūru un avotus, kā arī pašu bērnu un viņu vecāku idejas, tapa neatkārtojami mākslas darbiņi. Nodarbības izskaņā bibliotēkā gozējās bizbizmārītes, pūces, bitītes, saldas ogas un citi priekšmeti apgleznota akmens izskatā. Vairāk par aktivitātēm Ķīves bibliotēkā un foto atskatu skatīt ŠEIT.

 

 

Jauns izdevums par bibliotēku nozares aktualitātēm

 

Ceļu pie bibliotēku jomas speciālistiem sāk “Bibliotēku attīstības centra vēstnesis”.  Tā mērķis - profesionāli informēt par jauno un aktuālo bibliotēku nozarē. Izdevuma veidotāji cer uz bibliotekāru ieinteresētību un atsaucību nākošo numuru tapšanas līdzdalībā. Izdevumu skatīt ŠEIT.

 

 

 

 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2015

 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2015 lasīšanas un vērtēšanas laiks tiek pagarināts līdz 2016.gada janvāra beigām.

Lūdzu, izmantojiet šo iespēju un vēl aktīvāk mudiniet bērnus, jauniešus un vecākus lasīt un novērtēt grāmatas!

Bērnu un jauniešu žūrijas 2015 diploms - pateicība žūrijas ekspertiem par aktīvu dalību programmā!

 

 

Pateicība par dalību Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļā

 

Biedrība Norden sūta visām bibliotēkām, kuras Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļā rīkoja kopīgos lasīšanas pasākumus, PATEICĪBU.


 

 

 

 


 

Arhīvs

2013 | 2014 | 2015

Aicinājums piedalīties Jelgavas pilsētas bibliotēkas simtajai jubilejai veltītā starptautiskā konferencē